Verslas

2020.04.15 10:37

Bankai įspėja: prireiks mažiausiai 1–2 savaičių, kad įmonės galėtų pasinaudoti per banku teikiama valstybės pagalba

LRT.lt2020.04.15 10:37

Valstybės finansų įstaigai INVEGAI išplatinus kvietimus šalies bankams teikti paraiškas įgyvendinti pagalbos priemones verslui, nukentėjusiam dėl COVID-19, Lietuvos bankų asociacijos (LBA) vertinimu, prireiks mažiausiai 1–2 savaičių, kad jomis galėtų pasinaudoti šios pagalbos laukiančios įmonės, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Apie pasirengimui būtiną laiką LBA ir jos nariai iš anksto informavo ir Finansų ministerijos, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos bei INVEGOS darbo grupę, kuri nuo kovo 16 d., karantino paskelbimo Lietuvoje dienos, tobulina paramos verslui teikimo tvarką.

Anot LBA, kvietimus gavusios šalies finansų ir kredito įstaigos dės visas pastangas, kad kuo greičiau atliktų visas valstybės institucijų nustatytas procedūras: pateiktų prašomus dokumentus, pasirašytų sutartis su INVEGA, sutvarkytų vidines informacines sistemas taip, kad būtų galima priimti ir administruoti įmonių prašymus.

Kol valstybės pagalba buvo planuojama, bankai nuo COVID-19 nukentėjusiam šalies verslui padėjo savo kapitalu.

„Ėmėmės visų įmanomų priemonių, kurioms nereikia laukti valstybės planų patikslinimo. Per mėnesį nuo karantino pradžios šalyje veikiantys bankai priėmė jau per 1500 sprendimų dėl paskolų, lizingo mokėjimų ir pan. įsipareigojimų restruktūrizavimo fiziniams asmenims, ir apie 1000 – juridiniams“, – sakė Mantas Zalatorius, LBA prezidentas.

Turimų įsipareigojimų peržiūra – pirmasis žingsnis, įveikiant koronaviruso smūgį finansams. Šiuo metu labiausiai verslo bendruomenės laukiama priemonė – paskolos nuo COVID-19 itin nukentėjusioms įmonėms, t. y. toms, kurių apyvarta po kovo 16 d. nukrito daugiau kaip 60 proc. Viena įmonė iš valstybės galėtų pasiskolinti iki 100 tūkst. eurų ne ilgesniam nei dvejų metų laikotarpiui.

Šias paskolas, pasitelkdama finansų tarpininkus, teikia INVEGA. Dėl jų bus galima kreiptis į programoje dalyvausiančius bankus. Šiems skirtą kvietimą įgyvendinti priemonę INVEGA paskelbė vakar, balandžio 14 d.

Kitas verslui aktualus įrankis tvarkytis su sunkmečio iššūkiais – portfelinės garantijos paskoloms. Ši priemonė veiks kaip saugos pagalvė dėl koronaviruso protrūkio sunkumų patyrusiems smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) subjektams bei didžiosioms įmonėms, šiuo sudėtingu metu siekiantiems gauti didesnę banko paskolą ar kelias, iš viso – iki 5 mln. eurų bendrai sumai ne ilgiau kaip šešeriems metams.

Dėl garantijų suteikimo verslai taip pat bus prašomi kreiptis į programoje dalyvausiančius bankus. Šiems skirtą kvietimą įgyvendinti nurodytą priemonę INVEGA planuoja skelbti rytoj, balandžio 16 d.

Dar dvi priemonės iš valstybės pagalbos verslui paketo jau veikia. Valstybė kompensuoja palūkanas SVV arba pramonės įmonėms, pasinaudojusioms paskolos mokėjimo atidėjimu, bei teikia apmokėtinų sąskaitų paskolas SVV subjektams. Dėl šių priemonių reikia kreiptis tiesiogiai į INVEGĄ.

Šalies įmonių įprastą veiklą kovo viduryje gerokai pakoregavo arba visiškai įšaldė dėl koronaviruso pandemijos Lietuvoje paskelbtas karantinas. Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, nuo COVID-19 nukentėjo ir dėl to į valstybės pagalbą pretenduoti gali per 32 tūkst. šalies verslų. Aktualiais Lietuvos banko duomenimis, šiuo metu šalies verslo sektoriaus skola jau yra didžiulė – sudaro 41 proc. viso Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.