Verslas

2020.04.14 16:58

Mokslininkai karantino švelninimui kliūčių nemato, bet įvardija vieną privalomą sąlygą – atskiras įėjimas

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.04.14 16:58

Pagrindinė sąlyga, kurią turėtų įgyvendinti pirmajame karantino švelninimo etape veiklą norintys pradėti verslai, yra atskiras įėjimas. Tokia mokslininkų pozicija spaudos konferencijoje antradienį pasidalino ministro pirmininko patarėjas sveikatos klausimais Jonas Kairys.

„Mūsų nuomone, galima pradėti nuo verslo, kur parduotuvėse ar kitose prekybos vietose yra atskiras įėjimas iš lauko. Jeigu yra atskiras įėjimas, tai gali būti buitinių ar remonto paslaugų teikėjai, (...) tik turi būti aiškiai numatytos apribojimo sąlygos, kad įleidžiama po vieną, kad klientas privalo turėti apsaugines priemones ir kt.“, – nurodė J. Kairys.

Jis dar kartą pabrėžė, kad pirmiausia turėtų būti pradėta nuo tų įstaigų, kurios gali užtikrinti klientams atskirą įėjimą į prekybos ar paslaugų teikimo paslaugos.

Apskritai J. Kairys teigė pritariantis minčiai, kad karantinas greitu metu verslui galėtų būti švelninamas.

„Pagal visus rodiklius, kuriuos turime (...) ir koks yra ligos plitimas, skaitome, kad pirmąjį karantino mažinimo etapą galima pradėti, nes situacija valdoma. Manau, kad tai yra gerai“, – sakė J. Kairys.

Paklaustas, ar, sušvelninus karantiną ir pastebėjimus užsikrėtimų statistikos augimą, karantino sąlygos vėl galėtų būti griežtinamos, J. Kairys tvirtino tuo neabejojantis.

„Be abejo, apie tai kalbama. Praktiškai pradėjus švelninimą turėtų praeiti savaitė arba pusantros, kad būtų galima pasižiūrėti, kokie yra rezultatai. Jeigu pradėsime švelninimo priemones, kitą ar dar kitą dieną rezultatai nepasirodys“, – atkreipė dėmesį J. Kairys.

Jo aiškinimu, praėjus 10–14 dienų po priemonių įgyvendinimo pradžios, būtų galima įvertinti rezultatus ir nutarti, ar veiksmus galima tęsti, ar derėtų imtis kitokių priemonių.

Tos pačios pozicijos laikosi ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyr. specialistė Daiva Razmuvienė.

Ji nesutinka su pasakymais, kad virusas suvaldytas. Kaip tvirtina specialistė, virusą bus galima laikyti suvaldytu tada, kai nebebus fiksuojama naujų užsikrėtimo atvejų. Tačiau tai nedraudžia atlaisvinti griežtų karantino priemonių.

Vis dėlto, akcentuoja D. Razmuvienė, reikėtų suprasti, kad tai nereiškia, jog ribojimai verslui bus visiškai panaikinti.

„Tos priemonės, kurios verslui bus suteiktos, bus labai greitai kontroliuojamos. (...) Vėlgi, visos šios atlaisvinimo priemonės remiasi šios dienos epidemiologinės stuacijos rodikliais. (...) Jeigu matysis, kad kuri nors grandis pradeda šlubuoti, bus bandoma ieškoti priemonių ir vėl valdyti verslą“, – teigė D. Razmuvienė.

Ji pridūrė tikinti, kad verslo atstovai puikiai supranta, kokių priemonių teks imtis ir visus reikalavimus įgyvendins.

LRT.lt primena, kad premjeras Saulius Skvernelis dar praėjusią savaitę teigė, jog ketinama priimti sprendimus dėl galimo karantino švelninimo.

Interviu BNS jis teigė, kad karantino priemonių švelninimas galėtų būti iskirstas į keturis etapus. Pirmiausia veikti būtų leista tiems verslo atstovams, kurie su klientas turi mažiausią kontaktą ir gali geriausiai užtikriti tiek klientų, tiek darbuotojų saugumą.

Paskutiniame etape būtų leisti organizuoti masinius renginius ir kitus masinius susibūrimus.

Antradienį premjeras savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pasidalino, kad sprendimas dėl to bus priimtas trečiadienį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.