Verslas

2015.10.12 08:42

Ištyrė kurą Rusijoje: išvados – labai nemalonios

DELFI.lt 2015.10.12 08:42

Dažniausiai neaiškios kilmės skysčiu prekiauja degalinės, priklausančios smulkioms įmonėms.

Vairuotojas iš Čeliabinsko Aleksejus Kontyriovas iš pradžių pagalvojo, kad jo senutėlio automobilio „Oka“ kuro bakas yra nestandartinis. Vėliau paaiškėjo, kad degalinė paprasčiausiai nepripylė tiek benzino, kiek buvo pirkta, rašo 1tv.ru.

Tokie degalų burtai atsiliepia kišenei, skundžiasi vairuotojas. Tačiau piltis degalų kitose degalinėse yra brangiau. Pirmosiose degalinėse, nors ir apgaudinėja, bet litras benzino atsieina pigiau. Tačiau tai, kas teka degalinės žarnele, yra didelė paslaptis ir ne pati maloniausia.

„Tai degalų priedai, kai imamas grynas benzinas ir pridedami oktaninį skaičių didinantys priedai, taigi gaunate 92 markės benziną, kuris pagal oktaninį skaičių yra 95, bet jo kokybė kur kas prastesnė“, – aiškino Rusijos automobilių savininkų federacijos vadovas Sergejus Kanajevas.

Kuo tai gresia automobiliui, aiškinti nereikia: geriausiu atveju teks keisti kuro filtrus, blogiausiu – visą variklį.

Vienas apsukrus veikėjas iš Pamaskvės dalimis skiedė aviacinį kurą su 76-uoju ir neva gavo 95 markės benziną. Devynias milžiniškas cisternas su degalais policija aptiko asfalto fabrike, kuriame įtariamasis dirbo traktoriaus vairuotoju. Savadarbius degalus vyras realizuodavo kaimyninėje degalinėje.

„21 proc. atvejų per patikrinimus aptinkame pažeidimų dėl kuro kokybės, sieros kiekio, ekologinių benzino ir dyzelinio kuro reikalavimų“, – teigė Federalinės techninio reguliavimo ir metrologijos agentūros vadovas Aleksejus Abramovas.

Per šią vasarą ir rudenį „Rosstandart“ spėjo patikrinti daugiau kaip tris tūkstančius degalinių visose federalinėse apygardose.

Rezultatai nedžiugina: 43 proc. visų degalinių buvo nustatyta vienokių ar kitokių pažeidimų: vienose blogai pripildavo kuro, kitose skiesdavo benziną ir pan.

Inspektoriai tvirtina, kad apgaudinėja tiek tinklinės, tiek pavienės degalinės. Jų negąsdina netgi sankcijos.

„Administracinių pažeidimų kodekse numatytos baudos: 100, 200, 300, 400, daugiausia – 700 tūkstančių rublių. Maskva turi nuosavą kontrolės sistemą ir nuosavas baudas, kurios, pakartotinio pažeidimo atveju, gali siekti net milijoną“, – teigė Rusijos degalų sąjungos prezidentas Eugenijus Arkupa

Degalų gigantėms tai yra lašas jūroje, mano inspektoriai. Netgi nubausti degalinę nėra taip paprasta: pirmiausia reikia du kartus pačiupti už rankos, priskirti įstatymo pažeidimą ir tik po pakartotinio pažeidimo galima skirti baudą.

„Mes siūlome elgtis pagal kovos su monopolija pavyzdį: tokiems operatoriams įvesti baudas pagal jų apyvartą. Siūlome skirti baudas pagal procentą nuo metinių įmonės pajamų. Administracinė bauda galėtų siekti nuo 1 iki 15 proc.“, – sakė A. Abramovas.

Įvedus tokias sankcijas, degalinių savininkai turėtų susimąstyti, mano „Rosstandart“ pareigūnai. Pasiūlymai sugriežtinti įstatymus jau perduoti federalinei vyriausybei.