Verslas

2020.04.11 18:30

Stringant Pluoštinių kanapių įstatymui, augintojai ragina vytis kaimynines šalis

Salomėja Pranaitienė, Jūratė Anilionytė, Gabrielė Kloniūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.11 18:30

Lietuva pagal auginamų pluoštinių kanapių plotą Europoje – antra po Prancūzijos. Pasak kanapių augintojų, perdirbimo verslas perspektyvus ir, jei pagaliau būtų leista naudoti ir perdirbti visą pluoštinės kanapės augalą, verslą būtų galima plėsti. 

Seimas, ne kartą atidėliojęs, šią savaitę po svarstymo pritarė tokiam projektui, bet kad jis būtų priimtas, teks balsuoti dar kartą. 9 200 hektarų – tiek pernai Lietuvoje auginta pluoštinių kanapių, pagal plotą Lietuva Europoje – antroji po Prancūzijos.

Kauno rajone esanti įmonė – viena didžiausių kanapių sėklų perdirbėjų Lietuvoje. Kita įmonė Kėdainiuose gamina kanapių pluoštą. Tačiau būtų naudingiau perdirbti ne tik sėklas ir stiebą, bet ir lapus, žiedus – visą augalą. Būtent tai numatančios Pluoštinių kanapių įstatymo pataisos Seimui pateiktos prieš metus, bet iki šiol jų priėmimas stringa.

„Per tuos metus kaimynai pajudėjo į priekį, tai reiškia, kad mums reikės vytis, tarkime, Latviją ir Lenkiją, kurios vienaip ar kitaip įteisinusios viso augalo perdirbimą. Šiai dienai biomasė keliauja arba ant žemės kaip trąša, arba į Lenkiją, artimiausias valstybes, kur leidžiama perdirbti kanapes į kitus produktus“, – aiškina Pluoštinių kultūrų augintojų asociacijos vadovas Tomas Danisevičius.

Žinios. Rusijoje, bandžiusioje ignoruoti koronaviruso grėsmę, labai sparčiai auga ir naujų atvejų, ir naujų mirčių skaičius

Pataisų iniciatoriaus teigimu, priėmus įstatymą, būtų nurodyta, kad iš pluoštinių kanapių pagamintame produkte psichotropinės kanabinoidų medžiagos būtų ne daugiau nei 0.2 procento.

„Būtų galimas giluminis perdirbimas ir būtų gaminami produktai, kurie negalėtų viršyti 0.2 proc. THC. O toliau jau yra nustatoma, kiek kuriame produkte gali būti tas kiekis. Licencijavimas užtikrintų skaidrumą, nes įmonės išsipirktų licenciją ir sektų gamybos procesus, ir numatytos griežtos bausmės, jei to nesilaikytų“, – sako pataisų iniciatorius, TS-LKD frakcijos narys Kazys Starkevičius.

„(...) Dabartinės įstatymo pataisos leistų gaminti psichotropinę medžiagą legaliai. Nors psichotropinės medžiagos kitu įstatymu pas mus uždraustos“, – teigia Seimo Socialdemokratų frakcijos narys Algirdas Sysas.

„Jei žiūrėtume kitose šalyse, tas įstatymas būtų griežtai apibrėžtas, mes tokio dar neapčiuopiame. Jei taip žiūrint į tvarkingą įstatymą, tai, greičiausiai, jis būtų Lietuvoje pirmasis (...)“, – sako Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas.

Europos Sąjunga (ES) dar nėra nustačiusi pluoštinių kanapių gaminių ar produktų bendro reguliavimo. Esą kiekviena narė pati sprendžia, kokiu keliu eiti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.