Verslas

2015.10.09 20:26

Prezidentė: „NordBalt“ – Lietuvos energetinės nepriklausomybės garantas

ELTA 2015.10.09 20:26

Kartu su Švedijos karališkąja šeima elektros jungties „NordBalt“ pastotę apžiūrėjusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad ši jungtis taps Lietuvos energetinio saugumo garantu.

Elektros kabelio tarp Lietuvos ir Švedijos tiesimo darbai Baltijos jūros dugnu buvo baigti vasarą, „NordBalt“ elektros tilto oficialus atidarymas numatytas šių metų gruodžio 14 dieną. Pasak prezidentės, energetiniai ryšiai su Skandinavijos šalimis Lietuvai ir Baltijos valstybėms leis sumažinti priklausomybę nuo Rusijos.

„Gauname vis daugiau saugumo užsitikrinant energetinių išteklių tiekimą iš mūsų šiaurinių kaimynų. Dėl energetinės nepriklausomybės kovojome 25 metus, ji užtikrina mūsų politinę nepriklausomybę bei apsaugos nuo (energetinio. – ELTA) šantažo iš Rusijos“, – penktadienį Kiškėnuose žurnalistams sakė D. Grybauskaitė.

Švedijos Karalius Karlas XVI Gustavas sakė, kad apsilankymas elektros jungties „NordBalt“ keitiklių pastotėje – simbolinė jo vizito dalis, o kabelis Lietuvai pasitarnaus tiek ekonomiškai, tiek politiškai.

„Tai paskutinė valstybinio vizito dalis, kuri parodo gerą ryšį tarp mūsų abiejų šalių. Dabar mes esame sujungti kabeliu, ateinančiu iš Švedijos. Tai labai simbolinis matas ne tik jūsų šaliai, bet ir mums, ir aš jaučiu, kad tai pagrindas, nuo kurio galite pradėti būti nepriklausomi tiek politiškai, tiek taip pat ekonomiškai. Mes galime prekiauti ir kitaip bendradarbiauti tarp dviejų valstybių“, – sakė Karalius Karlas XVI Gustavas.

Monarchas taip pat neslėpė pasididžiavimo, ką Švedija sugebėjo nuveikti su Lietuva plėtojant šį projektą.

„Aš taip pat pasakyčiau, kad didžiuojuos matydamas, ką sugebėjome padaryti kartu“, – teigė jis.

„NordBalt“ projektas bendromis Lietuvos ir Švedijos pastangomis buvo įgyvendintas per pusantrų metų. Jungtį sudaro aukštos įtampos nuolatinės srovės povandeninis ir požeminis kabeliai bei keitiklių stotys Lietuvoje ir Švedijoje.

453 kilometrų ilgio „NordBalt“ kabelio galuose Švedijoje ir Lietuvoje stovi po du beveik identiškus nuolatinės srovės keitiklius. Keitiklis Klaipėdoje yra prijungtas prie 330 kV transformatorių pastotės, o keitiklis Nybru – prie 400 kV transformatorių pastotės.

Preliminari „NordBalt“ vertė siekia 550 mln. eurų, iš jų 131 mln. skyrė Europos Sąjunga, likusias investicijas per pusę dalijasi Lietuva ir Švedija. 700 megavatų galios jungtis Lietuvai atvers didžiausią elektros rinką Europoje, o skandinaviškos elektros pasiūla Baltijos šalyse išaugs 70 proc.