Verslas

2020.04.10 08:47

Dargis: kainų reguliavimas padidins prekių deficitą ir kainas

Malvina Baužytė, ELTA, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.04.10 08:47

Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis sako, kad kainų reguliavimas padidins prekių deficitą, jų kainas ir galimai sukels trikdžių tų prekių ar produktų tiekime.

„Nėra gerų istorijų kainų reguliavime, kurios padėjo valstybei vienaip ar kitaip atsistoti ant kojų. Kainų reguliavimas visada nuveda į tą pačią „peklą“ – padidėja deficitas, pakyla kainos ir prasideda trikdžiai su jų tiekimu“, – penktadienį LRT RADIJUI sakė jis.

„Ilgalaikėje distancijoje veikia ilgas ir patikrintas dėsnis (...) – pasiūlos ir paklausos dėsnis. Kuo bus didinama pasiūla, tuo labiau kris kainos. Reguliavimas, deja, prie nieko neprives“, – pridūrė R. Dargis.

Seimas antradienį priėmė pataisas, leidžiančias Vyriausybei ekstremalios situacijos metu reguliuoti būtinųjų prekių ir paslaugų kainas, primena ELTA.

Pataisomis leidžiama laikinai nustatyti svarbiausių prekių ir paslaugų maksimalias kainas, taip pat kitus šių prekių ir paslaugų pardavimo ir teikimo būtinus apribojimus (pavyzdžiui, parduodamų prekių vienetų skaičių, prekių eksporto laikinus draudimus ir pan.).

Pagal naujas nuostatas, Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija turės teisę nustatyti būtinų prekių ir paslaugų sąrašą ir pavesti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai stebėti šių prekių ir paslaugų kainų bei prieinamumo pokyčius.

Paramos nesulaukia

R. Dargis tvirtina, kad ekonomikos skatinimo parama verslo vis dar nepasiekė.

„Verslininkai, kiek man tenka kalbėtis, jau mažai betiki, kad artimiausiomis dienomis kažkas pasikeis, ir patys priima kartais net labai drastiškus sprendimus. Pradinė reagavimo banga buvo teisinga, kai Vyriausybė skelbė, kad gelbės ir padės verslui, buvo priemonių planas parengtas, pinigai tam tikri apkalbėti ir parengti, bet realiai per tris savaites visi pamatė, kad didelė dalis tų kalbų liko kalbomis, kol kas nevirto kūnu.

Jokie pinigai dar neatėjo į ekonomiką. Reikia gyventi ir mokėti atlyginimus šiandien. Kai kurios įmonės imasi drastiškų sprendimų: atleidinėja žmones, mažina savo išlaidas tik tam, kad išliktų. Kol kas tomis priemonėmis vyrauja nepasitikėjimas, o verslas bando gelbėtis pats“, – LRT RADIJUI komentuoja R. Dargis.

Paklaustas, ar jau laikas švelninti karantino sąlygas verslui, pašnekovas pabrėžia – visų pirma būtina atsižvelgti į padėtį sveikatos sektoriuje.

„Kokiu greičiu plinta koronavirusas, ar jis stabilizuojasi, ar užsilenkė susirgimų kreivė. Kalba eina apie vidaus rinkos – prekybos atlaisvinimą. Didžiausias atsigavimas prasidės tada, kai Europa susidoros su koronaviruso keliama grėsme ir po truputį ims atsidarinėti“, – pažymi R. Dargis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt