Verslas

2020.04.10 08:09

Euro grupėje sutarta dėl bendro šalių ekonominio atsako į COVID-19 krizę

ELTA2020.04.10 08:09

Ketvirtadienį vėlai vakare pasibaigusiame Euro grupės posėdyje sutarta dėl papildomų finansinių priemonių kovoje su COVID-19: Europos stabilumo mechanizmo (ESM) aktyvavimo, Europos investicijų banko (EIB) Europos garantijų fondo sukūrimo bei Europos Komisijos (EK) pasiūlymo suteikti papildomą finansavimą nacionalinėms laikino nedarbo schemoms. Taip pat, kaip praneša Finansų ministerija, pradėtos diskusijos dėl Europos Sąjungos (ES) ekonomikos gaivinimo strategijos.

Finansų ministrai Euro grupės posėdyje, vykusiame vaizdo konferencijos būdu, pažymėjo, kad įsipareigoja užtikrinti sąlygas adekvačiam atsakui į COVID-19 krizę kiekvienoje ES valstybėje narėje.

Buvo sutarta dėl ESM Griežtesnių sąlygų kredito linijos aktyvavimo. Tokia kredito linija bus prieinama visoms euro zonos šalims ir sudarys iki 2 proc. šalies BVP. Šias lėšas bus galima panaudoti tiesioginėms ir netiesioginėms sveikatos apsaugos ir prevencijos išlaidoms. Instrumentą naudojimui bus siekiama paruošti per artimiausias dvi savaites.

Pritarta EIB iniciatyvai sukurti 25 mlrd. eurų vertės Europos garantijų fondą, kuris leistų mobilizuoti 200 mlrd. eurų finansinę paramą įmonėms. Pasiūlymo finansines apimtis dar turės patvirtinti EIB direktorių valdyba.

Sutarta ir dėl EK pasiūlymo mobilizuoti papildomą finansavimą nacionalinėms laikino nedarbo schemoms. Finansavimas bus teikiamas paskolų forma, kurio bendra apimtis ES mastu gali sudaryti iki 100 mlrd. eurų. Tokiu būdu siekiama užtikrinti, kad darbuotojai ir savarankiškai dirbantys būtų apsaugoti nuo nedarbo ir pajamų praradimo. Taip pat numatyta, kad dalis šių lėšų galės būti skirtos ir tam tikroms sveikatos apsaugos priemonėms. Atitinkamus ES teisės aktus bus siekiama priimti skubos tvarka.

„Šiandien Euro grupėje pavyko susitarti dėl reikšmingų naujų priemonių kovai su COVID-19 krize. Susitarimai dėl ESM panaudojimo, EIB Europos garantijų fondo sukūrimo ir papildomo finansavimo laikino nedarbo schemoms suteikia optimizmo dėl COVID-19 sukeltų ekonominių pasekmių suvaldymo. Esu įsitikinęs, jog tai nėra galutinis priemonių sąrašas. Jau pradėjome tartis dėl ES ekonomikos gaivinimo strategijos ir tam būtino finansavimo“, – sako finansų ministras Vilius Šapoka.

Euro grupė taip pat aptarė kitus žingsnius, siekiant skatinti ekonomiką ir investicijas COVID-19 protrūkiui nuslūgus. Nutarta dirbti ties platesnio pobūdžio ekonomikos atsigavimo planu, tam tikslui panaudojant esamus ir galimai naujus finansinius instrumentus. Šiame kontekste sutarta dirbti ties Ekonomikos gaivinimo fondo (Recovery Fund) kūrimu, ypač svarbus vaidmuo teks kitai ES daugiametei finansinei programai (DFP). Planuojama, kad artimiausiu metu EK pateiks atitinkamus savo DFP pasiūlymo atnaujinimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt