Verslas

2020.04.08 22:46

Nesusipratimas dėl mokesčių: dalis žmonių manė, kad karantiną jų nereiks mokėti

Paskelbus karantiną, valdžia pažadėjo, kad bus sudaromos galimybės atidėti arba išdėstyti mokėjimus už komunalines paslaugas. Dalis žmonių suprato, kad mokesčių per karantiną išvis nereikės mokėti. Savivaldybės pabrėžia, susimokėti reikės, o norint mokesčius atidėti, reikia kreiptis tiesiai į šilumos ar vandens tiekėjus.

Pavasaris kelininkams – darbymetis, tačiau karantinas galimybę dirbti daugeliui užblokavo. Skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovė Aistė Adomavičienė sako, kad dabar pagalbos jau prašo ne tik neįgalieji, socialiai remtini ar daugiavaikės šeimos, bet ir be pajamų likę žmonės.

Panorama. Vyriausybė pratęsė karantiną dar dviem savaitėms, kaukes dėvėti viešumoje bus privaloma (su vertimu į gestų k.)

„Kreipiasi dabar kitokie žmonės nei iki šios krizės, nes tiesiog iki šiol buvo žmonės, kuriems labai daug iššūkių įsidarbinti – įvairios negalios, labai daug kompleksinių problemų. Dabar pradeda kreiptis žmonės, kurie dabar neteko darbo ir jiems labai sunku susirasti darbą“, – teigia ji.

Užimtumo tarnybos duomenimis, per pirmąją balandžio savaitę darbo neteko apie 8 tūkstančius žmonių. Paskelbus karantiną, valdžia pažadėjo, kad patiriantiems sunkumų bus sudaromos galimybės atidėti arba individualiai išdėstyti komunalinius mokėjimus. Tačiau šilumininkai sako, kad savivaldybės suklaidino kai kuriuos vartotojus. Dalis suprato, kad mokesčių apskritai nereikės mokėti.

„Mokėti tikrai reikės, galima kalbėti tiktai apie individualiai apie atskirus vartotojus, kurie patiria didelių finansinių sunkumų dėl karantino. Jiems įrodžius, tai būtų galima sutarti dėl mokėjimo atidėjimo“, – tikina Šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius.

Kaip sumokėti mokesčius neišeinant iš namų – galvos skausmas senjorams. Jie pensijas gauna kaip visuomet, bet saugosi viruso ir lieka namie.

„Žmonės išsigandę, sėdi namuose užsidarę, tai gerai, kas gali valdyti mūsų dabartinę techniką, o yra kas negali, kas neturi jokių galimybių“, – pasakoja Pagyvenusių žmonių asociacijos prezidentė Grasilda Makaravičienė.

Vilniaus savivaldybė sako, užtenka paskambinti šilumos arba vandens tiekėjui ir pateikti prašymą atidėti mokesčių mokėjimą. Tokių prašymų iš gyventojų ir verslo jau yra už 150 tūkstančių eurų.

„Bus galima tas sąskaitas apmokėti vienu metu už visą laikotarpį, už šį laikotarpį, kaip minėjau, jokių delspinigių nebus skaičiuojama ir dėl to gali būti senjorai tikrai ramūs“, – tikina Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

Šiaulių įmonės ir gyventojai 3 mėnesiams gali atidėti mokesčių mokėjimą už šildymą ir vandenį. Kol kas šia lengvata pasinaudoti nori vos keliasdešimt smulkių įmonių ir keli pavieniai šiauliečiai.

„Prašymus mes priimame ir paprastu paštu, ir elektroniniu. Visi kontaktai yra nurodyti mūsų interneto svetainėje. Tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys gali kreiptis į mus“, – teigia „Šiaulių energijos“ pardavimų direktorius Algirdas Murza.

Besikreipusių šiauliečių skola dabar siekia apie 9 tūkstančius eurų, balandį, spėjama, ji padvigubės.

„Pateikus situaciją įrodančius dokumentus, mes kiekvieną atvejį individualiai išnagrinėjame ir pateikiame atitinkamą sprendimą“, – sako „Šiaulių vandenų“ atstovė Inga Tamošaitienė.

Visiškame skurde Lietuvoje gyvena 11 proc., arba daugiau nei 300 tūkst. žmonių. Jų mėnesio pajamos nesiekia 250 eurų.