Verslas

2020.04.08 17:42

Karbauskis supeikė prezidento veto dėl kainų reguliavimo laukiantį verslą, kaltino neatsakingumu

LRT.lt 2020.04.08 17:42

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis trečiadienį savo feisbuko paskyroje kreipėsi į verslo atstovus, kritikuojančius antradienį Seime priimtą sprendimą, esant ekstremaliai situacijai, reguliuoti būtinųjų prekių ir paslaugų kainas.

Antradienį Seimas vėl ėmėsi siūlymo suteikti Vyriausybei teisę, esant ekstremaliai situacijai, reguliuoti būtinųjų prekių ir paslaugų kainas. Šį kartą idėjai buvo pritarta – valstybė tokią teisę turės.

Anot R. Karbauskio, „atsakingas verslas suvokia, jog krizės akivaizdoje, kai rinka pati jau nesusitvarko, Vyriausybių sprendimus turi lemti ne privačių subjektų pelnas, o žmonių sveikatos užtikrinimas.“

Savo įraše jis apgailestavo, kad ne visi tai suprato, ir vylėsi, kad įstatymas negrįžtų į Seimą: „Gaila, kad kai kurie Lietuvos verslai to nesupranta ir kreipiasi į prezidentą prašydami Seimo priimtą įstatymą vetuoti. Tikiuosi, jog nugalės visuomenės interesai ir mums nereikės Seime atmetinėti prezidento veto.“

Pasak R. Karbauskio, kainų reguliavimas leis išvengti tokių situacijų, kuomet būtiniausių prekių kainos staiga pakyla kelis ar kelias dešimtis kartų.

„Be to, priimtas sprendimas suteikia Vyriausybei daugiau instrumentų derybose, raginant verslą būti atsakingu tuomet, kai įprastinės rinkos sąlygos jau nebegali veikti. Valstybė įsikištų tik tuomet, kai ekstremalių situacijų metu rinka nepajėgtų užtikrinti, kad žmonės būtų saugūs galėdami įsigyti būtiniausias prekes.

Siekiu reguliuoti kainas mes nesiskiriame nuo kitų Europos Sąjungos valstybių ir vakar Seime priimtas sprendimas nėra tik Lietuvos išradimas, sukurtas neįvertinus kitų šalių patirties. Šiuo metu kai kurios Europos Sąjungos valstybės narės jau yra ėmęsi panašių priemonių“, – supažindina jis.

„Valstiečių“ lyderis teigia, kad, pavyzdžiui, Čekijoje reguliuojamos respiratorių, būtiniausių vaistų, medicinos priemonių kainos, Kroatija priėmė sprendimą reguliuoti būtiniausių produktų kainas, kuriems šiuo metu priskiriami ir vaistai.

„Rumunijoje taip pat nustatytos viršutinės kainų ribos, kurių verslas negali peržengti. Kainų reguliavimo mechanizmus ekstremalios situacijos atveju turi ir Kipras bei Ispanija.

Prancūzijoje dar pirmosiomis kovo dienomis, siekiant išvengti piktnaudžiavimo ir užtikrinti vartotojų pasitikėjimą, buvo priimtas Ministro Pirmininko dekretas, kuriuo reglamentuojamos maksimalios dezinfekcinio skysčio kainos. Šis sprendimas buvo priimtas po to, kai į Prancūzijos Premjerą kreipėsi farmacininkus vienijanti asociacija, prašydama Vyriausybės įsikišimo nustatant kainas, nes auganti dezinfekcinio skysčio kaina rinkoje tapo nebepriimtina“, – pasakoja R. Karbauskis.