Verslas

2020.04.08 19:02

Kupšys kritikuoja lengvatas turizmo sektoriui: pusei metų nemokamai skolinsime jiems pinigus

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.08 19:02

Antradienį Seimas įteisino kuponus, kurie galės būti siūlomi vietoj pinigų už neįvykusias keliones. Kuponą reikės išnaudoti per metus. Jeigu žmogus vis dėlto norės pinigų, o ne kupono, juos, numatyta, galės atgauti per pusmetį. Vartotojų atstovo teigimu, naujovės – ne keliautojų naudai, nes jie paversti turizmo verslo kreditoriais.

Kelionių alkį staiga numalšino koronavirusas. Sienos uždarytos, kelionės atšauktos. Turizmo verslas iškart pasakė, kad nuostolis dėl karantino – bent 30 milijonų eurų ir nežinia, kaip išsaugoti darbo vietas ir apskritai visą sektorių nuo bankroto.

Vyriausybė skubiai pasiūlė, o Seimas priėmė pataisas, kurios, tikimasi, pagelbės iki 3 proc. BVP sukuriančiam sektoriui.

Seimas įteisino kuponus, kurie gali būti alternatyva pinigams už neįvykusią kelionę. Išnaudoti kuponą reikėtų per metus. Jeigu nepavyktų, pinigus kelionės organizatorius turėtų grąžinti per 14 dienų. Jeigu žmogus nenori kupono, o iškart pinigų, jų už kelionę atgavimas numatytas per pusmetį.

„Tai bus savotiškas užtikrinimas turizmo sektoriaus įmonių veiklos tęstinumui. Mes tų pinigų šią akimirką čia ir dabar tiesiog neturime, nes jie yra jau sumokėti avansiniu pagrindu užsienio partneriams. Tai gali būti viešbučiai, gali būti transporto paslaugas teikiančios įmonės. Ir tiesiog užtrunka, kol pinigai yra atgal susigrąžinami“, – LRT TELEVIZIJAI sako Turizmo asociacijos vykdomoji direktorė Milda Plepytė-Rainienė.

Seimas numato, kad kupono vertė gali būti didesnė, nei kelionei išleista suma. Turizmo verslo atstovė sako, kad galimi nebūtinai pinigai, bet, pavyzdžiui, papildomos nuolaidos, kurios turistui sukurtų pridėtinę vertę. O pinigams grąžinti numatomas pusmetis esą nereiškia, kad visi kelionių organizatoriai tiek ir lauks iki paskutinės akimirkos.

Bet vartotojų atstovo Kęstučio Kupšio vertinimu, pataisos – ne vartotojų labui. Mat pinigų žmonėms, juolab, likusiems be darbo ir pajamų, gali reikėti dabar, o ne po pusmečio. Iki šiol pinigams atgauti duotas laikas buvo dvi savaitės. Keliautojai esą nori nenori priversti kredituoti turizmo verslą.

„Nežinau, ar per skubėjimą, ar specialiai, bet įvestas terminas nebe 14 dienų, o 6 mėn., kuris parašytas taip, kad jis galios visada. Jis galios ne tik tomis sąlygomis, kai valstybėje yra kokios nors ypatingos aplinkybės, bet jis lieka visam laikui.

Ir štai, jeigu tokį įstatymą mes pasirašome, mes Europos Sąjungoje atrodome kaip visišką teisinį nihilizmą įvedanti valstybė. Todėl labai viliuosi, kad galbūt užteks prezidento komandai valios persižiūrint tą Seimo priimtą įstatymą ir sutvarkyti“, – dėsto Vartotojų organizacijų aljanso viceprezidentas K. Kupšys.

Prezidentui pasirašius pataisas, jos įsigaliotų, numatoma, balandžio 10-ąją.

Žinios. Už neįvykusias keliones bus siūlomi kuponai – norint atgauti pinigus teks laukti iki pusės metų

Populiariausi