Verslas

2020.04.07 16:45

Seimas leido savarankiškai dirbantiems 2 metams atidėti PSD įmokų mokėjimą dėl įvesto karantino

Jonas Deveikis, LRT.lt, BNS2020.04.07 16:45

Siekiant palengvinti mokestinę naštą savarankiškai dirbantiems asmenims, Seimas pritarė atidėti ekstremaliosios situacijos ir karantino laikotarpio privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų mokėjimą 2 metams. 

Už tokią įstatymo pataisą balsavo – 114 Seimo narių, prieš – 0, susilaikė – 1.

Pagal priimtą įstatymą, ekstremaliosios situacijos ir karantino laikotarpio metu nesumokėtos PSD įmokos galėtų būti sumokėtos per 2 metus nuo ekstremaliosios situacijos ar karantino atšaukimo. Nesumokėjus PSD įmokų ekstremaliosios padėties metu, sveikatos draudimas, individualia veikla užsiimantiems asmenis, galiotų.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga skaičiuoja, kad galimybė PSD įmokas susimokėti per 2 metus valstybei daug nekainuos.

„Tai nedidelė suma, ne visus reikės drausti, nes ne visi su finansiniais sunkumai susidurs. Tai nedidelė suma per ilgą laiką išsidėliojus susimokėti“, – teigė jis.

Seimo narys Jurgis Razma posėdžio metu pastebėjo, kad tokia įstatymo pataisa yra labai svarbi ir reikalinga. Tačiau jis mano, kad savarankiškai dirbantieji turėtų visai nemokėti PSD įmokų už karantino laikotarpį. „Tai geriau negu nieko, tačiau reikia pagalvoti, ar tokie žmonės negalėtų būti visai atleisti nuo sveikatos draudimo mokesčio“, – siūlė J. Razma.

Jis tikino, kad savarankiškai dirbantys žmonės neturi jokių pajamų, o pragyventi iš 257 eurų išmokos, kurią skirs valstybė, bus labai sudėtinga. Todėl J. Razma siūlė balsuoti už jo pasiūlymą – asmenis, dirbančius savarankiškai, už karantino laikotarpį atleisti nuo PSD įmokų.

„Reikia iš moralinės pusės parodyti dėmesį tokioje padėtyje atsidūrusiems asmenims. Pasigestu socialinio jautrumo tokių žmonių atžvilgiu“, – tikino J. Razma.

Tačiau socialdemokratas Algirdas Sysas sakė, kad siūlymas visiškai atleisti individualiai dirbančiuosius nuo PSD įmokų, nėra tinkamas, nes pagal individualios veiklos pažymėjimą taip pat dirba notarai ar advokatai, kurių pajamos tiek daug nenukentėjo.

„Supraskime, kad į savarankiškai dirbančių asmenų sąrašą patenka notarai, advokatai ir kiti, kurie ir pinigų turi, ir paslaugas teikia. Taikome bendrą sistemą visiems. Reikėtų žiūrėti į gaunamas pajamas, bet dėl to jau nesiginčysiu. Tačiau vertinant bendrai, manau, kad toks pasiūlymas yra geras“, – sakė A. Sysas.

J. Razmos pasiūlymui – savarankiškai dirbantiesiems leisti už karantino laikotarpį nemokėti PSD įmokų – Seimas nepritarė.

Skolos nepadengus, tektų susimokėti už medicinines paslaugas

Daugeliui savarankiškai dirbančių žmonių PSD įmoka siekia apie 42 eurus per mėnesį.

6,98 proc. PSD įmokas nuo „Sodros“ įmokos moka asmenys, kurie verčiasi individualia ne žemės ūkio veikla arba žemės ūkio veikla, tačiau yra pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtojai, be to, verslo liudijimų turėtojai.

Jeigu išimtimi pasinaudoję asmenys per dvejus metus skolos nepadengs, bet jiems bus suteiktos sveikatos paslaugos, už jas turės susimokėti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.