Verslas

2020.04.07 12:35

Koronaviruso pandemija ir naftos kainų karas kovą sukėlė šoką gamtinių dujų rinkoje

LRT.lt 2020.04.07 12:35

Vis didesnę dalį pasaulio ekonomikos apimantis lėtėjimas dėl COVID-19 pandemijos kovą tapo pagrindiniu gamtinių dujų rinkas supurčiusiu veiksniu. Pasauliui užsidarant ir kovojant su viruso plitimu, pirmąjį pavasario mėnesį mažėjęs energijos poreikis žemyn patraukė ir gamtinių dujų kainas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Ir nors pasaulio dirbtuvėmis vadinama Kinija skelbia apie vėl atidaromas gamyklas ir į darbus grįžtančius gyventojus, stebimas SGD vartojimo augimas Azijos šalyse, tačiau ekspertai smarkaus dujų poreikio augimo artimiausiu metu nenumato.

Daugiau nei pusė Europos saugyklų užpildytos

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2020 m. balandžio mėnesiui susiformavo ties 8,48 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) ir buvo 0,67 Eur/MWh mažesnis nei susiformavusi kaina kovo mėnesiui. Palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, balandžio mėnesio Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 46 proc.

Balandžio pradžioje Europos gamtinių dujų saugyklų užpildymas siekė beveik 54 proc. Tai 11 proc. daugiau nei analogišku laikotarpiu 2019 m.

Gamtinių dujų kainos pasaulio rinkose visą kovo mėnesį ir toliau čiuožė žemyn dėl vis daugiau šalių paralyžiavusios koronaviruso pandemijos, kuri sumažino visų energijos šaltinių paklausą. Pasak finansų tyrimų bendrovės „Refinitiv“, elektros suvartojimas kovą Italijoje mažėjo kiek daugiau nei 20 proc., Prancūzijoje 17 proc., o Ispanijoje 11 proc. Lietuvoje mažėjimas siekė apie 6 proc.

Rekordiškai žemų naftos kainų atgarsiai

Dar vieną smūgį dujų kainoms sudavė pagrindinių naftą eksportuojančių šalių sprendimai. Po kovo pradžioje įvykusio Naftą eksportuojančių šalių organizacijos ir jos sąjungininkų (OPEC+) susitikimo Vienoje pranešta, kad šios organizacijos nariams bus rekomenduojama mažinti naftos gavybą nuo 2020 m. balandžio 1 d. Tokiu būdu siekiama palaikyti naftos pasiūlos ir paklausos santykį, ir atitinkamai, kainą.

Tačiau su tokia pozicija nesutikusi Rusija paskelbė išgausianti tiek naftos, kiek nuspręs tinkama. Reaguodama į tokį Maskvos sprendimą Saudo Arabija nusprendė kovoti dėl rinkos dalies mažindama kainas ir didindama juodojo aukso gavybą. To rezultatas – „Brent“ rūšies nafta paskutinę kovo mėnesio dieną kainavo beveik dvigubai mažiau nei paskutinę vasario mėnesio dieną.

Naftos kainų kritimas naudingiausias tiems rinkos dalyviams, kurių sudarytos dujų tiekimo sutartys susietos su naftos kaina. Pavyzdžiui, tokio pobūdžio kontraktus turinčiai Japonijai, kurios gaunamų SGD kaina pagal ilgalaikius kontraktus, pristatomus ateinantį rudenį susitraukė nuo 26 Eur/MWh kovo pradžioje iki 19 Eur/MWh kovo gale.

Kinija grįžinėja į įprastą ritmą, bet Indija užsidaro

Nors kovo mėnesio viduryje Kinija jau paskelbė, kad šalyje suvartojamos gamtinių dujų apimtys pasiekė lygį, fiksuotą analogišku laikotarpiu pernai, o gyvenimas pamažu grįžta į sau įprastas vėžes, tolesnio ženklaus energijos išteklių poreikio augimo artimiausiu metu čia nėra numatoma.

To priežastis paprasta – dėl koronaviruso smūgio ekonomikai kritęs vartojimas tose šalyse, kurios yra pagrindinės Kinijos prekių eksporto rinkos.

Energijos poreikis mažėja ir 1,37 mlrd. gyventojų turinčioje Indijoje, kuri kovo 24 d. paskelbė trijų savaičių trukmės karantiną. Dėl šios priežasties jau yra atšaukta dalis planuotų SGD pirkimų artimiausiems mėnesiams.

Rytų Azijos indeksas EAX, reaguodamas į šiuos pranešimus, paskutinę kovo savaitę atpigo apie 2 EUR/MWh.