Verslas

2020.04.06 19:02

Mauricas prognozuoja: balandį tikinėtinas milžiniškas NT sandorių susitraukimas

LRT.lt2020.04.06 19:02

Banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas įvardijo, kas gali laukti Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinkos artimiausiu metu. Remiantis statistika Kinijoje, NT sandorių skaičius balandžio mėnesį gali sumažėti net 86 proc., bent tai buvo stebima šioje šalyje, tačiau NT kainų tai gali ir nepaliesti.

Ž. Mauricas socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalino Kinijos NT statistika, kurios tendencijos, anot ekonomisto, gali persikelti ir į Lietuvą.

„Kinijos būsto rinkos statistika sufleruoja, ko galima tikėtis Lietuvoje po maždaug dviejų mėnesių (t.y. jei susidorosime su koronaviruso epidemija iki gegužės 19 dienos).

Vasaris (Lietuvos atitikmuo: balandis): sandorių skaičius Kinijoje siekė vos 14 proc. įprasto lygio, nes gyventojams rūpėjo ne NT pirkimas, o kova su viruso epidemija (pvz. kitų stambių pirkinių pardavimai taip pat ženkliai krito. Automobilių pirkimai Kinijoje vasario mėn. sumažėjo 79 proc.).

Kovas (Lietuvos atitikmuo: gegužė): sandorių skaičius nuosaikiai pradėjo kilti, tačiau vis dar tesiekė 55 proc. įprasto lygio. Epidemijos grėsmė ženkliai sumažėjo (naujų atvejų skaičius nukrito žemiau 100), tačiau pardavimus stabdė išaugęs ekonominis neapibrėžtumas.

Balandis (Lietuvos atitikmuo: birželis): sandorių skaičius toliau nuosaikiai auga, tačiau augimo greitis lėtėja, tad, tikėtina, kad balandžio mėn. rezultatas vis dar bus apie 20 proc. mažesnis nei įprasta.

Gegužė ir birželis (Lietuvos atitikmuo: liepa–rugpjūtis): sandorių skaičius, tikėtina, liks mažesnis nei įprastai, tad visą pirmąjį 2020 metų pusmetį Kinijos būsto rinką kankins koronaviruso epidemijos pagirios“, – rašo Ž. Mauricas.

Jis tikina, kad panašus scenarijus, geriausiu atveju, gali ištikti ir Lietuvą. „Lietuvoje, mano manymu, tokio scenarijaus galime tikėtis geriausiu atveju, nes Europos Sąjunga (ES) labiau nei Kinija nukentėjo nuo koronaviruso tiek atvejų skaičiumi, tiek ekonomine prasme. Pavyzdžiui, ES jautrūs karantinui paslaugų, turizmo, aviacijos sektoriai, sudaro didesnę BVP dalį nei Kinijoje. Tad būsto rinkos aktyvumas į savo vėžias Lietuvoje, tikėtina, sugrįš tik rudenį“, – rašo ekonomistas.

Ž. Mauricas pažymi, kad nors NT sandorių skaičius Kinijoje sumažėjo – tai nesumažino būsto kainų.

„Kinijoje būsto kainos vasario mėn. nenukrito (kovo mėn. statistikos dar nėra), tad koronaviruso epidemijos poveikis tik sumažino rinkos aktyvumą, bet nesumažino būsto kainų (kainų augimas, tiesa, sulėtėjo). Tai galima paaiškinti tuo, kad jei vyrauja lūkesčiai, kad epidemija yra tik laikinas nesklandumas, pardavėjai nėra linkę mažinti kainų (visgi, jei aktyvumas ir toliau negrįš į įprastą lygį ilgesnį laiką, tam tikra kainų korekcija turėtų būti)“, – prognozuoja ekonomistas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.