Verslas

2020.04.06 10:59

Socialdemokratai kreipėsi į Skvernelį: prašo smulkiesiems leisti prekiauti, siūlo dvigubinti išmokas

Jadvyga Bieliavska, ELTA2020.04.06 10:59

Socialdemokratai kreipėsi į premjerą Saulių Skvernelį – siūlo leisti prekiauti smulkiausiam verslui, savarankiškai dirbantiesiems numatytą 257 eurų paramą per mėnesį didinti iki 514 eurų, tačiau tikslinti jos gavėjų ratą, kad pinigai pasiektų pažeidžiamiausias visuomenės grupes.

Premjerui pirmadienį įteiktame socialdemokratų kreipimesi nurodoma, kad smulkiausias verslas, prekiaujantis maistu, karantino sąlygomis galėtų atnaujinti savo veiklą, jeigu yra laikomasi keliamų higienos reikalavimų.

Socialdemokratų pasiūlymus S. Skverneliui pateikęs partijos pirmininkas Gintautas Paluckas sako, kad dabar Vyriausybės taikomi apribojimai prekybai sudarant sąlygas tik didiesiems prekybininkams yra „selektyvūs ir diskriminuojantys“.

„Daugybė mažų, nedidelių šeimos verslų, individualių ir verslo liudijimų veiklų neturi jokių paskolų iš bankų, palūkanų. Jie taip pat neturi ir beveik jokių santaupų. Tačiau jų veikla suvaržyta net neleidus taikyti reikiamų sanitarinių ir higienos priemonių. Dalis šių verslų gali laikytis keliamų reikalavimų. Būtina šiems žmonėms sudaryti galimybę užsidirbti, kuo greičiau suteikti realią paramą“, – teigia G. Paluckas.

Tarp socialdemokratų siūlymų premjerui – ir galimybė karantino metu leisti prekiauti žemės ūkio produkcija, pavyzdžiui, sodinukais, medeliais ir panašiai.

Vyriausybės vadovo prašoma tikslinti ir tobulinti paramos savarankiškai dirbantiesiems priemones. Numatomą subsidiją savarankiškai dirbantiesiems siūloma dvigubinti, esą per mėnesį ji turėtų sudaryti 514 eurų, antraip, kaip pabrėžiama kreipimesi, parama nebus veiksminga.

Socialdemokratai siūlo šios išmokos mokėjimą tęsti bent du mėnesius ir pasibaigus karantino laikotarpiui, taip pat kompensuoti arba dvejiems metams atidėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų mokėjimą.

„Jeigu savarankiškai dirbantiems siūloma parama būtų žymesnė, galima būtų nebeieškoti sprendimo dėl vadinamųjų „nuomos atostogų“. Dalį pinigų žmonės taupiai naudotų vartojimui, o dalį išmokos – nuomai apmokėti. Tiesa, siūlome peržiūrėti ir patikslinti į šią paramą galinčiųjų pretenduoti ratą.

Pavyzdžiui, į savarankiškai dirbančiųjų apibrėžimą patenka advokatai, notarai, antstoliai“, – pažymi G. Paluckas.

ELTA jau skelbė, kad praėjusią savaitę S. Skvernelis užsiminė, kad, atsiradus net teorinei galimybei, svarstytų karantino apribotiems verslams, laikantis ypač griežtų reikalavimų, leisti veikti.

„Jeigu tik atsiras teorinė galimybė, laikantis ypač griežtų saugumo sąlygų, tam tikrus verslus leistume veikti tam tikru karantino režimu. Bet labai daug priklausys nuo mūsų kaimyninių valstybių, mums svarbių eksporto rinkų“, – yra sakęs premjeras S. Skvernelis.