Naujienų srautas

Verslas2020.04.05 11:35

Kurortų gyvenimas sustojo: nerimauja, kad turistų nesulauks ir vasarą

Dėl karantino sustojo gyvenimas  kurortuose. Palanga, Birštonas ir Druskininkai paskelbė draudžiantys teikti apgyvendinimo paslaugas. Nedirba sanatorijos ir maisto tiekėjai. Be apyvartinių lėšų likusios sveikatingumo įstaigos pagalbos tikisi iš vyriausybės numatytos programos ir sako kol kas neatleidžiančios tūkstančių darbuotojų, kad pasibaigus karantinui, iš karto galėtų pradėti dirbti.

Prie Birštono „Versmės“ sanatorijos dirba statybininkai, baigiama renovacija – tai vienintelė sanatorija, dar priimanti pacientus reabilitacijai. Įprastai tokiu metu kurorto sveikatingumo įstaigose ilsėdavosi apie tūkstantį svečių, savaitgaliais – dar daugiau.

„Turime beveik visas užsidariusias įstaigas: viešbučius, didžiuosius spa centrus, išskyrus vieną „Versmę“, kuri dar dirba ir kuriai suteikta galimybė teikti reabilitacijos paslaugas – sunkius ligonius veža iš visur ir ji priima“, – sako Birštono merė Nijolė Dirginčienė.

Panorama. Apribota veikla Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, kur mirė 10-oji koronaviruso auka

Maistą išsinešti ar į namus tiekia vos keturios Birštono kavinės iš beveik 30. Sanatorijos užrakintos, gatvės ištuštėjusios. Kurorto paslaugų sektoriuje dirba apie 80 proc. gyventojų.

Pasak sanatorijų vadovų, apyvartinių lėšų – nulis, o ne vieną įstaigą slegia įsipareigojimai bankams. Viena tokių – savivaldybės viešoji įstaiga „Tulpės“ sanatorija.

„Suspėjome išsimokėti avansą darbuotojams, dar šiek tiek turim pinigėlių ir darbo užmokesčiui, o toliau yra visiškas neaiškumas“, – padėtį trumpai apibūdina Birštono „Tulpės“ sanatorijos direktorė Liucija Patinskienė.

Ištuštėję ir Druskininkai, priimdavę dešimtis tūkstančių svečių. Miesto meras, vadovaujantis ir Kurortų asociacijai, sako, kad be valstybės paramos kurortams atsigauti bus sunku, nes savivaldybių pagalba verslui gali būti tik minimali.

„Įmonėms padėti labai sudėtinga. Šiandien patiriamos išlaidos perkant visas priemones, kurios reikalingos mūsų sveikatos įstaigoms, tiek mūsų pačių įmonėms – vandens tiekimo, šilumos, komunalinėms“, – sako Kurortų asociacijos prezidentas, Druskininkų meras Ričardas Malinauskas.

„Mes prašome valstybės pagalbos. Standartinėje situacijoje esame sveikatos sistemos dalis. Žmonės serga ir per krizes ir po krizių, netgi ir po šios krizės reikės žmonėms atsistatyti. Manome, kad svarbu išsaugoti tuos beveik 5 tūkst. darbuotojų, dirbančių sektoriuje, daugiausia regionuose“, – komentuoja Sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos prezidentas Artūras Salda.

Vyriausybei patvirtinus pagalbos verslui planą sektoriams, žadamos paskolų atostogos ir paskolos būtinosioms išlaidoms padengti.

„Duodame pažadą, kad jeigu kovo 16 d. ar vėliau jums bankas ar kita finansų įstaiga padarė paskolos ar lizingo mokėjimo atidėjimą iki 6 mėnesių, mes įsipareigojame kompensuoti palūkanas už visą tą šešių mėnesių laikotarpį“, – sako valstybės įmonės „Invega“ vadovas Kęstutis Motiejūnas.

Paramos laukia ir Palangos verslininkai – ir čia karantino laikotarpiu uždraustas apgyvendinimas. Palangos meras sako, kad priimti tokį sprendimą buvo sunku, tačiau teko.

„Pagrindinė šaka, iš ko žmonės uždirbo duoną, būtent Palangoje yra turizmas, tai yra paslaugų sektorius, tai yra apgyvendinimas, tai yra maitinimas. Šiandien ta situacija tikrai liūdina“, – tvirtina Palangos meras Šarūnas Vaitkus.

Kurortų ateitis neaiški ne tik per karantiną – jau dabar žmonės atšaukia vasaros rezervacijas.

Apie tai – reportaže:

Panorama. Apribota veikla Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, kur mirė 10-oji koronaviruso auka
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi