Verslas

2020.04.03 22:56

Perdirbėjai tikina – mėsos yra, bet būtų katastrofa, jei virusu užsikrėstų nors vienas darbuotojas

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.03 22:56

Prezidentas Žemės ūkio ministeriją ragina užtikrinti, kad valstybės maisto rezerve pakaktų būtiniausių produktų. Žemės ūkio ministras sako, maisto Lietuvoje nepritrūks, bet gali būti sunku eksportuojančioms bendrovėms, nes daugelyje ES šalių sumažėjo pirkėjų – neveikia maitinimo įstaigos. Lietuvos mėsos perdirbėjai prašo valdžios numatyti išimtį – leisti nestabdyti visos gamybos, jeigu koronavirusu užsikrės nors vienas darbuotojas. O pieno gamintojai grasina mažinti pieno gamybą.

Šiaulių rajono ūkininkas teigia – svogūnų turi iki Velykų, o morkas galės pardavinėti iki gegužės pabaigos. Šiaurės Lietuvos ūkininkai į laukus išvažiavo mėnesiu anksčiau, nei įprastai – jau kovo viduryje. Šiame ūkyje pasėtos ir ankstyvosios morkos ir dalis svogūnų.

„Pradžioje karantino buvo sustiprėję darbai, nes daug užsakymų, visi žmonės stengėsi apsipirkti, tai tiesiog dirbom prailgintą laiką“, – sako ūkininkas Linas Šateika.

Vis dėl to karantinas neapeis ir šio ūkio.

„Mūsų ūkyje yra skutamos morkos, lupami svogūnai, tai užsakymai yra sumažėję iki minimumo, nes visi dabar sėdi namuose, valgyklos, restoranai nedirba, taip kad čia yra didelis minusas, teks didelę dalį produkcijos, tos, kuri neišeina į prekybą, o išeidavo skusta ir lupta, su ja jau teks atsisveikinti“, – sako ūkininkas.

LRT Tyrimų skyrius skelbė, kad kai kurie Seimo nariai įsitikinę, jog valstybiniame rezerve dabar kaupiamas maisto rezervas nepakankamas – ten esą tik miltai ir cukrus. Prezidentui pareiškus, kad Žemės ūkio ministerija turėtų užtikrinti, kad maisto rezervas būtų aprūpintas būtinais produktais, ministras ramina, – čia problemos nėra, poreikį gali ir viršyti. Tačiau ne visos žemės ūkio sritys gali būti ramios.

„Ypač ta verslo žemės ūkio dalis, susijusi su eksportu, ir kur kuriame aukštesnės pridėtinės vertės produktus, tai tie produktai sustojo. Pavyzdžiui, paukštienos, kur mes tikrai daug tiekėm į viešojo maitinimo sektorius Europoje paukštienos dalių ir pasigaminame pakankamą kiekį paukštienos, ir dar turime importą iš Lenkijos“, – sako žemės ūkio ministras Andrius Palionis.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas teigia, kad Lietuvai neturėtų trūkti maisto, net bado nėra buvę, išskyrus karo metus. O dabartinę situaciją vadina dviprasmiška – Europos Sąjungoje stringa prekių judėjimas, todėl randasi niša perdirbimo įmonėms pasinaudoti spragomis.

„Kai kurių produktų kainos ūkininkams mažėja – pieno kaina, galvijienos kaina, paukštienos kaina – jinai yra mažinama, o prekybos tinkluose ta kaina nemažėja, o netgi dar didėja, taigi šiuo atveju labai reikia stebėti rinką, ją kontroliuoti, nes daug kas nori pasinaudoti tais iššūkiais“, – sako Arūnas Svitojus.

Mėsos perdirbėjai sako, mėsos yra, bet būtų katastrofa, jeigu virusas užkrėstų nors vieną perdirbimo įmonėje dirbantį darbuotoją. Tada esą kiltų chaosas ir parduotuvėse pasijustų mėsos stygius.

„Tai tie visi kontaktavę žmonės turi būti nušalinti nuo darbo, tai reiškia, kad nušalinama visa pamaina. Ir jeigu mes įvertintume, kad yra Lietuvoje 4-5 įmonės šviežios mėsos segmente, kurios aprūpina visus gyventojus, sudaro didžiąją dalį visos patiekiamos produkcijos į prekybos tinklus, tai reiškia, kad kiekvienos įmonės sustojimas gali sumažinti mėsos pasiūlą apie 20 procentų“, – sako Mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius.

Maisto pramonė prašo kitokių reikalavimų nei visam verslui, kaip apsaugoti darbuotojus nuo viruso. Žemės ūkio ministras žada konsultuotis su Sveikatos apsaugos ministerija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt