Verslas

2020.04.03 19:14

Ekonomistas: verslo moralė tokiais laikais yra atidedama į šoną

Ekonomistas Raimondas Kuodis sako, kad visuotinio karantino poveikis Lietuvos ekonomikai tikrai nebus lengvesnis nei tas, kokį šalis pajuto per 2008-ųjų–2009-ųjų krizę. 

Jau anksčiau, remdamasis elektros suvartojimo duomenimis, jis sakė, kad ekonomika vien per dvi kovo savaites sumažėjo dešimtadaliu.

Vyriausybė ekonomiką gelbėti numačiusi subsidijomis už išsaugotas darbo vietas, paskolų ir palūkanų atostogomis, mokesčių mokėjimo atidėjimu. Tačiau R. Kuodis sako, kad be kitų priemonių, labai svarbu neleisti plėstis skolų ratui.

„Pamatinė problema yra skolų piramidės kilimas. Kai stringa atsiskaitymai, kai „Senukai“, prisipirkę savo lėktuvų, neapmoka tiekėjams, tiekėjai nemoka darbuotojams, darbuotojai nebemoka už būsto paskolas ir šitas ratas sukasi“, – aiškina ekonomistas.

Pasak R. Kuodžio, jo sukurtas „Nacionalinis skolų užskaitos algoritmas“ galėtų padėti valstybei.

„Kovoti su likutine skola yra žymiai paprasčiau ir pigiau negu bandyti duoti pinigų „Senukams“ be jokių garantijų, kad jie „paleis“ tuos pinigus „žemyn“ iki savo tiekėjų, o jie – iki savo darbuotojų“, – teigia R. Kuodis.

„Verslo moralė tokiais laikais yra atidedama į šoną. Įmonių vadovai gavę pinigus gali sau išsimokėti premijas, jeigu mato, kad jų verslas žlunga“, – pastebi ekonomistas.