Verslas

2020.04.03 18:34

Gėlininkai skundžiasi, kad sustojo prekyba daigais: juos galima mesti į šiukšlyną

Sinoptikams skelbiant apie nuo kitos savaitės šylantį orą, aktyvėja elektroninė prekyba sėklomis bei kitais daržui ir sodui reikalingais produktais.

Tuo metu smulkūs gėlių augintojai, jeigu karantinas užsitęs, šiltnamiuose žydinčias našlaites ar vėdrynus turės išmesti į šiukšlių dėžes. Pasak augintojų, gėlių daigai – ne ta prekė, kurią be nuostolių gali išvežioti kurjeriai.

Sodininkų ir daržininkų pavasarį dažniausiai lankoma parduotuvė dabar tuščia, bet pardavėjos vos spėja suktis, ruošdamos užsakymus klientams. Nuo karantino pradžios beveik šešiasdešimtyje „Žalios stotelės“ parduotuvių pardavimai internetu išaugo daugiau nei 25 kartus. Gyventojai perka daržovių ir gėlių sėklas, trąšas, kompostą, sodinukus.

Jeigu pirkėjų norimos sėklų veislės šiuo metu prekyboje nėra, pardavėjos pasitardamos su pirkėjais sako už tą pačią kainą ieškančios kuo pakeisti.

„Pirmi užsakymai su keliomis prekėm, nėra dideli, yra 15 eurų, 10 eurų. Yra ir tokių, kad tos prekės į paletę telpa, sudedam, net ir šimtas eurų. Ir žemių šiltnamiams pagerinti ir biohumusai įėjo, ir sėklų nemažas kiekis, ir vejos, daržovių sėklos, trąšos, įvairios atramos, loveliai pakabinamoms gėlytėms“, – pasakoja „Žalios stotelės vedėja Sidona Puškorienė.

Tačiau loveliai gėlėms gali likti tušti, nes prekyba iš šiltnamių gėlių daigais – neleidžiama. Šios įvairiaspalvės žydinčios našlaitės jau turėtų puošti namų aplinką, sodinamos kapinaitėse.

Tačiau anot ūkininko Arūno, gėles greičiausiai teks nurauti ir išmesti į šiukšlyną. Nes daigų pardavimo, naudojantis elektronine prekyba, sako neįsivaizduojantis. O norint taip parduoti, tektų dar investuoti.

„Kur mes ją supakuosim, kaip mes ją nuvešim? Paprasčiausia nėra galimybių, čia gyvas daiktas. Kokį aš pakviesiu kurjerį, kur man nuvežtų 10 ar dėžutę gėlių?“, – mąsto Alytaus rajono ūkininkas Arūnas Žvaliauskas.

Gėlių augintojų šiltnamiuose sužydėjusių vėdrynų, sukrovusių žiedus begonijų, kitų populiarių gėlių nepageidauja ir prekybos centrai. Esą gyventojai per krizę perka tik būtiniausias prekes, pardavimai nuliniai, daliai darbuotojų – prastovos.

„Konkurencija yra labai didelė, kadangi Olandijoje ir Lenkijoje prekyba gėlių sustojo, gėlių labai daug, visi siūlo, pardavėjų labai mažai. Tai ir kaina kritusi, ir pardavimai“, – nurodo Alytaus rajono gėlininaks Eimantas Žemaitis.

Floristė Rita Naujalienė sako, kad salonus šiek tiek gelbsti užsakymai internetu. Belieka tik saugiai, nekontaktuojant su užsakovais pristatyti gėles ar floristikos darbus. Stringa ir apželdinimo paslaugų teikimas.

Tačiau floristė per karantiną siūlo nepasiduoti neigiamoms emocijoms, nors laikas ir nelengvas.

„Pirmiausia reikia mylėti gamtą, ją saugoti, sodinti medžius, sodinti gėles, nes grožis žmogų gydo, mes gausim gerą energiją, gerą sveikatą, kada žmogus džiaugsis“, – kalba R. Naujalienė.

Karantinas paskelbtas iki balandžio tryliktosios, vyriausybės vadovas yra užsiminęs, kad kai kuriems verslams veiklos sąlygos gali būti švelninamos.