Verslas

2020.04.03 16:57

„Invegos“ vadovas apie paramą verslui: kokiomis priemonėmis galima pasinaudoti jau dabar ir kokios dar planuojamos

Šarūnas Sabaitis, BNS2020.04.03 16:57

Paramą verslui koordinuojančios valstybės įmonės „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) vadovas Kęstutis Motiejūnas teigia, kad pagal jau veikiančias schemas pinigai verslą pasiekia, o susidomėjimas įmonės paslaugomis auga.

„Susidomėjimas yra, esu tikras, kad visomis mūsų priemonėmis bus aktyviai naudojamasi“, – interviu BNS sakė K. Motiejūnas.

– „Invega“ šiuo metu yra viena iš svarbiausių už paramą verslui atsakingų institucijų. Kaip sekasi susidoroti su išaugusiu darbo krūviu, ar turite tam pakankamai resursų?

– Didžiąją dalį mūsų finansinių instrumentų mes įgyvendiname ir nunešame link verslo per finansų tarpininkus. Dirbame su bankais, su kredito unijomis ir su kitais finansų rinkos žaidėjais, mūsų įsteigtus fondus valdo privatūs rizikos kapitalo valdytojai. Todėl nėra labai daug mums to techninio darbo.

Ką mes darome patys – apdorojame palūkanų kompensavimo paraiškas ir vertiname bei išduodame individualias garantijas. Iš esmės tai yra produktai, kur paraiškos ateina pas mus, kurias mes turime apdoroti, priimti sprendimus ir palūkanų atveju išmokėti tam skirtas sumas.

Šiems tikslams mes jau praėjusią savaitę pasistiprinome – pasididinome beveik dvigubai kolegų skaičių. Stebime, koks bus poreikis toliau ir jei reikės – didinsimės, tam mes praktiškai ruošiamės iš anksto.

– Kurios priemonės jau realiai veikia? Ekonomikos ir inovacijų ministerija pranešė apie palūkanų kompensavimo paraiškų priėmimą, kokios dar?

– Čia reikia pastebėti, kad dalis siūlomų instrumentų ir lėšų yra iš esamų mūsų priemonių. Paminėčiau tas pačias individualias garantijas, kurias „Invega“ jau 18 metų teikia ir kurios niekur nebuvo išnykusios. Turime lengvatines paskolas, skirtas investicijoms. Žinoma, šiuo metu apie investicijas tikriausiai galvoja mažiau verslininkų, bet vis tiek matome, kad naudojamasi ir šituo instrumentu.

Rizikos kapitalo fondai kaip veikė, taip veikia, galima kreiptis į šių fondų valdytojus. Minėtas palūkanų kompensavimas iki šiol taip pat veikė truputėli kita schema, mes nekompensavome 100 proc. palūkanų, tačiau nuo šiandien jau įjungta 100 proc. kompensavimo programa.

– Ar verslo susidomėjimas „Invegos“ paslaugomis yra išaugęs?

– Tose priemonėse, kurios jau yra prieinamos, matome didėjantį susidomėjimą ir aktyvumą. Pavyzdžiui, dėl individualių garantijų išdavimo šią savaitę paraiškų skaičius padidėjo 30 procentų. Mūsų investavimo priemonėje „Avietė“, kur mes investuojame per sutelktinio finansavimo platformas, išduotų paskolų suma praktiškai keturis kartus padidėjo nuo to, ką mes darydavome prieš dvi savaites.

– Paramos lėšos jau pasiekia verslą, ar viskas dar yra procese?

– Konkrečios pinigų sumos yra susietos su konkrečiomis priemonėmis. Jei ta priemonė veikia, tai pinigai plaukia. Jei priemonė dar rengiama, teks truputėli palaukti, bet jai įsijungus, sutvarkius visus formalumus ir procedūras su finansų tarpininkais, pinigai taip pat pajudės.

– Kurios priemonės dar nėra pilnai įjungtos?

– Kalbame apie naujai kuriamas garantijas bankams ir kitoms finansų įstaigoms už naujas ir pertvarkomas paskolas. Taip pat esame numatę kelis lengvatinių paskolų tipus, vienas iš jų yra paskolos labiausiai nukentėjusiems sektoriams. Kitas paskolų tipas yra pinigų skolinimas per alternatyvius skolintojus, faktoringo įmones. Eilėje laukia ir kitos priemonėms

– Kaip sekasi bendrauti su bankais ir kitais finansų tarpininkais?

– Mums problemų tikrai nekyla, jaučiame darbingą ir produktyvią nuotaiką. Ir mes, ir finansų įstaigos supranta, kad svarbu tinkamai pasiruošti, susitarti, nugludinti sąlygas, kad tą dieną kai duosime startą konkrečiam instrumentui, viskas vyktų sklandžiai. Ko mažiausiai norisi, tai padaryt kažką greitai, priimti skubotus sprendimus ir pamatyti, kad laikas praėjo, o tuo instrumentu nesinaudojama.

– Dar viena priemonė, dėl kurios šią savaitę apsisprendė Vyriausybė, tai naujas fondas didesnėms ir socialiai svarbioms įmonėms remti, kuris turėtų pradėti veikti iki balandžio 15 dienos. Ar šio fondo steigimo darbai jau pajudėjo?

– Taip, jau yra suburtos projekto ir priežiūros komandos, darbai juda, nagrinėjami konkretūs teisiniai ir ekonominiai klausimai, susiję tiek su fondo steigimu, tiek su jo finansavimu. Terminas yra duotas labai ambicingas, bet manome, kad mes susitvarkysime.
Turbūt vienas iš svarbesnių aspektų yra šio fondo investavimo strategija, kuri viešoje erdvėje jau sukėlė daug svarstymų ir komentarų. Turiu pasakyti, kad dar yra tik visų darbų, įskaitant ir investavimo strategijos kūrimą, pradžių pradžia, todėl ją vertinti, komentuoti ir kritikuoti dar ankstoka.

– Šio fondo investicijų valdytojai bus iš „Invegos“, ar ketinate pasistiprinti ir išorės specialistais?

– Šiuo metu numatome, kad fondas bus „Invegos“ grupės struktūroje, tačiau mes pripažįstame, kad fondui ir jo investicijoms valdyti reikės ypatingos kompetencijos ir aukštos kvalifikacijos žmonių. Esu tikras, kad jei to reikės, mes pasipildysime ir pasikviesime specialistų, kurių dabar neturime, patikėsime investicijas valdyti tikriems profesionalams.

– Ar galima šį fondą vadinti ambicingiausia iš kol kas siūlomų verslo paramos schemų?

– Nežinau, nenorėčiau prisiimti sprendimo taip pavadinti šį fondą, bet jo potencialas yra tikrai didelis. Valstybė jau dabar numato fondui skirti mažiausiai 100 mln. eurų su aiškiu lūkesčiu ir planu, kad jis bus papildomai finansuojamas ir nebūtinai valstybės lėšomis..