Verslas

2020.04.03 13:43

Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė. Ko pirmiausia imtis, kad sušvelnintume viruso smūgį šeimos finansams?

Pasaulinis koronaviruso protrūkis tapo milžinišku išbandymu valstybėms, verslui ir gyventojams. Ekonomiką apimantis sąstingis daugeliui reiškia piniginius iššūkius ir nerimą dėl ateities, kuris dažnai dar labiau padidėja dėl prisiimtų finansinių įsipareigojimų: paskolų, išperkamosios nuomos ar kitų. Kaip elgtis?

Ar geriau pirma naudotis turimomis santaupomis, ar jau metas suskubti susisiekti su kreditoriais ir prašyti atidėti paskolos grąžinimą, o gal ieškoti kitokių išeičių? Tokių klausimų kyla vis dažniau.

Pasikeitus finansinei padėčiai arba nujaučiant, kad ji artimiausiu metu blogės, pirmiausia svarbu parengti aiškų artimiausių mėnesių planą ir įvertinti, kiek galite gauti pajamų, kokios būtinosios išlaidos ir ko galima atsisakyti. Palyginti su ligšiolinėmis ekonominėmis krizėmis, dabartinė turi šiokių tokių privalumų dėl savo pobūdžio: leidžiant dienas karantine namuose yra gerokai paprasčiau sumažinti išlaidas ne pirmo būtinumo prekėms ir taupyti, jei pajamos sumažėjo.

Antras svarbus žingsnis – įvertinti turimus išteklius. Jei esate sukaupę santaupų juodai dienai ir turite rekomenduojamą 3–6 mėnesių finansų pagalvę būtiniausioms šeimos reikmėms tenkinti, tai dabar metas šia pagalve naudotis. Ji skirta nenumatytiems atvejams, o COVID-19 protrūkis ir jo padariniai kaip tik toks atvejis ir yra.

Net ir turint pakankamai santaupų, mažinti išlaidas svarbu, kad turima finansų pagalvė gelbėtų ir kad jos užtektų kuo ilgiau. Ji reikalinga tam, kad padėtų išgyventi sunkiausią krizės etapą neliečiant kitų ilgalaikių investicijų, tokių kaip santaupos pensijai ar vaikų mokslams, juolab kad šių investicijų vertė ekonominio nuosmukio metu taip pat būna gerokai sumažėjusi.

Svarbiausia – nedelsti

Taigi turintieji santaupų gali jaustis kiek ramesni. Tačiau, jei matote, kad jos greitai išseks, netekote ar artimiausiu metu greičiausiai neteksite nuolatinių pajamų ir turite finansinių įsipareigojimų (būsto, vartojimo paskolą, lizingą), patariame jokiu būdu nelaukti, kol ims kauptis skolos, ir kreiptis į banką kuo anksčiau.

SEB bankas supranta sunkumus, kuriuos COVID-19 protrūkis kelia visuomenei. Norime padėti gyventojams įveikti šį išbandymą. Savo klientams ir iki koronaviruso sukeltos krizės siūlėme galimybę atidėti kredito grąžinimą nuo 3 iki 6 mėnesių, o individualiais atvejais atsižvelgiant į susidariusią situaciją – net ir dar ilgiau, pavyzdžiui, iki 12 mėnesių. Tai darysime ir dabar. Visada kartu su klientais aptariame susidariusią padėtį ir galimas išeitis, konsultuojame dėl būdų efektyviau tvarkyti finansus ir taupyti, drauge ieškome sprendimų.

Vis dėlto būtina atsiminti, kad ir atidėtas skolas reikės grąžinti, tad tokius sprendimus reikėtų priimti itin gerai apgalvojus. Todėl tiems gyventojams, kurie turi finansinių resursų einamiesiems mokėjimams patariame pirmiausiai geriau naudotis santaupomis.

Svarstant, ar atidėti paskolų įmokas, svarbu žinoti, kad, naudojantis vadinamosiomis paskolų atostogomis, tam tikrą laiką kredito dalis nebūtų dengiama (bet mokamos palūkanos), tad kredito įmokos perskaičiuojamos iš naujo ir sudaromas naujas kredito įmokų mokėjimo grafikas. Dėl šios priežasties įmokos po atidėjimo laikotarpio paprastai išauga.

Be to, kol paskolos grąžinimas atidėtas ir mokamos tik palūkanos, jos skaičiuojamos nuo didesnės negrąžintos paskolos sumos. Taigi palūkanų bus sumokama daugiau negu tuo atveju, jei paskola būtų grąžinama be atidėjimo. SEB bankas neperžiūri būsto kredito sutartyje nustatytos maržos, jei atidedamas kredito įmokų mokėjimas ir nekeičiamos kitos sąlygos (pvz., neilginamas galutinis paskolos grąžinimo terminas).

Jei susidariusi padėtis vis dėlto nepalieka kitos išeities kaip tik atidėti paskolos grąžinimą, siekiame, kad klientai tai galėtų padaryti kuo paprasčiau. Todėl SEB bankas karantino metu supaprastino paskolų restruktūrizavimo procesą. Privatiems klientams suteikiame galimybę atidėti įmokų mokėjimą net ir nepakeitus paskolos sutarties, o už atidėjimą netaikome administravimo mokesčių. Šiuos veiksmus atlikti ir su SEB banko specialistais pasikonsultuoti galima internetu.

Svarbiausias patarimas pilkiems debesims virš namų ūkio finansų telkiantis yra nedelsti. Analizuoti pajamas ir išlaidas, ieškoti ir imtis būdų pastarosioms sumažinti. Nelaukti, kol ims kauptis skolos, ir kalbėtis su kreditoriais, būtinųjų paslaugų teikėjais bei drauge ieškoti išeičių.