Verslas

2020.04.03 11:58

Koronavirusas „valgo“ pensijai kaupiamus pinigus, kai kurie jau prarado iki penktadalio sukauptos sumos

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.04.03 11:58

Pirmąjį ketvirtį pensijų fonduose stebimas smukimas, todėl kaupiančiųjų turtas sumažėjo 5–17 proc., rodo Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos duomenys. Tačiau ekspertai išlieka optimistiški – vyresnių žmonių turtas nukentėjo nedaug, o dabar pats metas pirkti akcijas, nes jos atneš didesnę grąžą.

Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) valdybos narys ir „Swedbank investicijų valdymo“ vadovas Tadas Gudaitis tvirtina, kad pirmąjį ketvirtį pensijų fonduose buvo stebimas smukimas, tačiau, anot jo, tai yra normali situacija, atsižvelgiant į tai, kas vyksta finansų rinkose dėl COVID-19 viruso.

„Finansų rinkos [krizes] pajaučia pačios pirmos. Iš tikrųjų situacija tokia, kad turime tam tikrą turto sumažėjimą“, – sakė T. Gudaitis.

Tačiau jis pabrėžia – Lietuvoje kaupiantiesiems antrojoje pakopoje pensijų kaupimo fondas buvo priskirtas pagal amžių ir šiuo atveju tai pasiteisino.

„Svarbiausia, kad vyresnio amžiaus žmonės buvo iškelti iš aukštos rizikos fondų ir perkelti į tuos fondus, kurie investuoja konservatyviau. Iš tikrųjų tai pasiteisino. (...) Jų turtas mažėjo gerokai lėčiau. Turime apie trijų kartų skirtumą“, – teigė T. Gudaitis.

Jo tvirtinimu, priešpensinio amžiaus kaupiančiųjų turtas smuko 5–6 proc., kai jaunų žmonių – 17 proc.

„Labai svarbu akcentuoti, kad vyresnių žmonių, kaupiančių gyvenimo ciklo pensijų fonduose, turtas smuko gerokai lėčiau, lyginant su kitais dalyviais“, – dar kartą pabrėžė T. Gudaitis.

Ekspertas atkreipė dėmesį, kad trumpuoju 15–16 m. laikotarpiu smukimų būta ir anksčiau. Tai buvo ir 2008 m. ekonominė krizė, smukimas fiksuotas ir 2011 m., 2018 m. ir dabar – 2020 m.

Bet, tvirtino T. Gudaitis, ilgo laiko perspektyvoje pastebima, kad pensijų fondai ir žmonės, kaupiantys lėšas pensijai papildomai, galiausiai gauna teigiamą gretutinę grąžą. Tai, pasak T. Gudaičio, fiksuojama ir šį ketvirtį. Tokia grąža vidutiniškai sudaro apie 4,2 proc. per metus.

Vertinamu laikotarpiu infliacija vidutiniškai per metus siekė 3 proc., todėl, nurodė T. Gudaitis, „infliacija ir toliau lieka vidutiniškai įveikta“.

Žvelgdamas į ankstesnes krizes, T. Gudaitis teigė, kad nemažai galima pasimokyti iš 2008–2009 m. ekonominės krizės. Būtent tuo metu, kai krito akcijos, akcentavo T. Gudaitis, būtina pirkti daugiau akcijų, bet tuo metu nemažai gyventojų elgėsi priešingai.

„Keli tūkstančiai žmonių vis dėlto elgėsi priešingai (...) Jie fiksavo nuostolį ir keitė į tą pensijų fondą, kuris mažiau investuoja į akcijas, nors tuo metu reikėjo elgtis priešingai“, – sakė T. Gudaitis.

Jis pridūrė, kad šiuo metu, kadangi kaupiantiesiems fondai priskirti pagal jų amžių, o fondus gyventojai keičia retai, tokių grėsmių turėtų būti išvengta.

„Galbūt uždėčiau akcentą, kad visi griežti reikalavimai, kuriuos turėjome iki šiol, yra išlikę. (...) Lietuvos banko priežiūra išlikusi, čia niekas nepasikeitė. Geriausia apsauga, geriausias dalykas yra, kad kauptume tame pensijų fonde, kuris priklauso pagal amžių“, – teigė T. Gudaitis.

Jo aiškinimu, tokiu atveju vyresnių kaupiančiųjų sukauptos lėšos smarkiai nenukenčia, o jaunesni kaupiantieji turi laiko kompensuoti nuostolius ir užsidirbti netgi daugiau, jeigu tinkamu metu perka kritusias akcijas.

Vis dėlto T. Gudaitis primena, kad, norint keisti fondą, tokią galimybę kaupiantieji turi: „Jeigu žmogus supranta, jaučiasi finansiškai išprusęs ir supranta galimas pasekmes, tokia galimybė tikrai yra.“

T. Gudaičio pastebėjimu, gyventojams pastaruoju metu kyla klausimų dėl lėšų pervedimo į pensijų fondus ir investavimo tokiu laikotarpiu, kai dėl koronaviruso akcijos krenta.

LIPFA tarybos nario teigimu, būtent krintančiomis akcijomis šiuo metu derėtų pasinaudoti ir, esant galimybei, pervesti pinigus į savo pensijų fondą, kad jie būtų investuoti būtent šiuo metu.

„Kai ateina mūsų nauji pinigai, kiekvieną mėnesį pervedame naują dalį įmokų į savo pensijų sąskaitą. Tie pinigai investuojami iš karto ir investuojami į pigesnes akcijas, kurių vertės yra pasmukusios. Tų galimybių išnaudojimas, investavimas turėtų duoti naudą“, – tikino T. Gudaitis.

Jeigu vis dėlto dėl vienų ar kitų aplinkybių kaupiantieji netenka darbo, T. Gudaitis ragina nepamiršti savo tikslų. Jeigu gyventojas kaupia antrojoje pensijų pakopoje, lėšos į šį fondą, negaunant pajamų, nėra pervedamos, taigi, patarė T. Gudaitis, dėl to jaudintis nederėtų.

Jeigu kaupiantysis investuoja naudojasi ir trečiąja pensijų pakopa, T. Gudaitis siūlė nepamiršti, jog būtent rinkoms patiriant smukimus, investuoti labiausiai apsimokėta, todėl, jeigu yra galimybės, net ir netekus darbo, derėtų ir toliau investuoti pedioriškai.

„Reiktų savo ilgalaikių tikslų nepamiršti (...) Jeigu pinigus kaupiame pensijai, juos ir laikykime savo pensijai“, – teigė T. Gudaitis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.