Naujienų srautas

Verslas2020.04.02 18:14

Seimo komitetas – „Sodros“ Pensijų anuitetų fondas galės skolintis

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas pritarė, kad Vyriausybei iš anksto būtų leista skolintis, jei gyventojų lėšos pensijų fonduose būtų nesėkmingai investuotos ir anuitetus tektų mokėti iš „Sodros“ biudžeto.

Komitetas ketvirtadienį apsvarstė ir bendru sutarimu pritarė tokiam Finansų ministerijos siūlymui.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas, kuris svarsto tvarką, kaip nuo liepos „Sodra“ mokės anuitetus, penktadienį apsispręs, kokią išvadą dėl įgaliojimų Vyriausybei skolintis suteikimo teiks Seimui.

Tačiau „Sodra“ sako, kad jai skolintis reikės jau nuo šių metų, nes Pensijų anuitetų fonde nėra pakankamai lėšų valdymo ir administravimo išlaidoms, nes dar ne daug gyventojų reikia mokėti pensijų anuitetus.

„Sodros“ Pensijų anuitetų skyriaus vedėja Daiva Gerulytė komitetui pranešė, kad administravimo mokestis turėtų siekti 2,5 proc. (0,5 procentinio punkto mažiau negu siūloma numatyti įstatyme – BNS) ir tiek, anot jos, turėtų užtekti pakankamai greitai „Sodrai“ išlipti iš skolų.

Pasak jos, per metus Pensijų anuitetų fondo valdymo ir administravimo išlaidos sieks apie 0,5 mln. eurų. Šias lėšas „Sodra“ turės sukaupti iš pensijų anuitetų turėtojų – nuo jų sukauptų pensijai lėšų būtų nuskaičiuojama vienkartinė 2,5 proc. įmoka.

D. Gerulytės teigimu, per 2020 metų antrą pusmetį „Sodra“ surinks tik 73 tūkst. eurų, kitas lėšas – 177 tūkst. eurų reikės pasiskolinti

„Kiekvienais metais skolinsimės tą skirtumą, kurio negausime iš administravimo mokesčio “, – Seimo nariams sakė ji.

Pagal optimistinį scenarijų, anot „Sodros“ atstovės, „Sodra“ po penkerių metų pasieks skolos piką ir nebesiskolins.

„Vėlesniais metais ta skola bus pradedama grąžinti ir tai truks septynerius metus“, – Seimo nariams aiškino „Sodros“ atstovė.

Jos skaičiavimais, pagal realistinį scenarijų, paskolos grąžinimas baigtųsi devintais-dešimtais Pensijų anuitetų fondo veiklos metais, o pagal konservatyvų – ilgiau negu per 10 metų.

Tačiau Seimo teisininkai įspėja, kad pensijų anuitetų mokėjimas ateityje gali valstybei brangiai kainuoti, jeigu gyventojų pensijoms kauptos lėšos būtų nesėkmingai investuotos, nes tada jiems pensijas mokėtų „Sodra“.

Seimo Teisės departamentui kyla įtarimas ir dėl to, iš kokių lėšų „Sodra“ dengs jau nuo šių metų atsirandančius įsiskolinimus administruojant Pensijų anuitetų fondą.

„Neaišku, iš kokių lėšų ši skola valstybei būtų grąžinama. Tikėtina, kad ji turėtų būti grąžinama iš Pensijų anuitetų fondo pelno, gauto investuojant fondo lėšas. Tačiau, jeigu investavimas būtų nesėkmingas ir Pensijų anuiteto fondas pelno neturėtų, „Sodros“ skola gali būti pripažinta beviltiška ir tokiu būdu Pensijų anuitetų fondo skola, atsižvelgiant į valstybės prisiimtą visą anuitetų mokėjimo riziką, turės būti padengiama valstybės biudžeto - visų mokesčių mokėtojų lėšomis“, – nurodoma Seimo teisininkų išvadose.

„Sodros“ duomenimis, 2020 metais pensijų anuitetus gali tekti išmokėti 552 gyventojams, sukaupusių daugiau nei po 10 tūkst. eurų. Daugiau negu pusė jų yra sukaupę iki 15 tūkst. eurų, o trys gyventojai – daugiau negu 60 tūkst. eurų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi