Verslas

2020.04.01 18:11

Rastas kompromisas dėl milijoninės „Epso-G“ skolos grąžinimo „Ignitis grupei“

BNS2020.04.01 18:11

Daugiau kaip 170 mln. eurų siekianti energetikos grupės „Epso-G“ skola holdingui „Ignitis grupė“ už perdavimo operatorės „Litgrid“ akcijas bus grąžinta prieš terminą, refinansuojant ją bankų paskolomis ir išdėstant ją ilgesniam laikotarpiui. Dabartinis skolos grąžinimo terminas yra 2022 metai.

Tokiam kompromisiniam sprendimui tarp dviejų valstybės valdomų energetikos grupių trečiadienį pasitarime pritarė Vyriausybė, taip padėdama tašką ilgus metus užsitęsusiai problemai.

„Ignitis grupės“ vienintelė akcininkė Finansų ministerija nurodo, kad pagal 2012 metais sudarytą sutartį „Epso-G“ skola siekia 174,7 mln. eurų, neįskaitant pagal akcijų pirkimo-pardavimo sutartį numatyto galutinės kainos priedo perskaičiavimo. Abiejų šalių nuomonės dėl akcijų priedo vertės skiriasi, pozicijų skirtumas yra apie 22 mln. eurų.

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad nesprendžiant problemos kyla neigiamų pasekmes „Epso-G“, „Ignitis grupei“ ir valstybės iždui.

„Siūlomo sprendimo esmė: manome, kad tikslinga „Epso-G“ skolą refinansuoti naudojantis kredito įstaigų teikiamomis galimybėmis, išdėstant „Epso-G“ skolos grąžinimą žymiai ilgesniam laikotarpiui, pagal realias bendrovės galimybes tą grąžinti, (taip pat tikslinga – BNS) „Epso-G“ ir „Ignitis grupei“ nedelsiant pasirašyti susitarimą dėl skolos grąžinimo. (...) Daug diskutavome, manau, kad radome kompromisą“, – pasitarime kalbėjo ministras.

„Epso-G“ grupę, kontroliuojančią perdavimo sistemos operatores „Litgrid“ ir „Amber Grid“ bei energijos išteklių biržą „Baltpool“, valdo Energetikos ministerija.

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas atkreipė dėmesį, kad problema paveldėta, o ją lėmė „komercinės logikos“ stokoję sprendimai.

„Iš tiesų labai ilga istorija. (...) Apie praeitį: be abejo, šis susitarimas buvo padarytas vadovaujantis politiniais motyvais, nes tuo metu buvo įgyvendinamas Visagino atominės elektrinės projektas ir tam buvo ieškoma finansavimo šaltinių. Ir buvo vienas iš tų šaltinių būtent „Litgrid“ akcijų pardavimas „Epso-G“, nepaisant to, kad toks sprendimas iš esmės neturi jokios komercinės logikos, žiūrint iš valstybės perspektyvos“, – teigė Ž. Vaičiūnas.

Vyriausybės pasitarimo protokolo projekte nurodoma, kad bendrovei „Epso-G“ grąžinus skolą „Ignitis grupei“, pastaroji siektų užtikrinti Finansų ministerijai, kad ji į valstybės biudžetą 2020 metais sumokės iki 50 mln. eurų didesnius dividendus, taip kompensuodama prarastas lėšas dėl „Epso-G“ mokėtinų dividendų sumažėjimo.

Energetikos ministerijai pavedama užtikrinti „Epso-G“ ir jos valdomos grupės įmonių ilgalaikį finansinį tvarumą, kuris būtinas įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus, ir iki birželio 1 dienos pateikti Vyriausybei sprendimo projektą dėl „Epso-G“ dividendų reikšmingo sumažinimo laikotarpiui iki 2030 metų.

Numatyti ir kiti papildomi įpareigojimai.

Finansų ministerija primena, kad 2013-2016 metais ne kartą buvo svarstomas skolos nurašymo klausimas, tačiau tam nebuvo pritarta.

Ministerija atkreipia dėmesį, kad šiuo metu jau yra priimtas sprendimas inicijuoti „Ignitis grupės“ pirminį viešą akcijų siūlymą (angl. initial public offering, IPO).

„Neišspręstas „Epso-G“ skolos grąžinimo klausimas neigiamai įtakoja „Ignitis grupės“ ilgalaikiams strateginiams tikslams užsitikrinti tvarų ir pigų finansavimą kapitalo rinkose, taip pat mažina patrauklumą potencialiems investuotojams, o tai turi neigiamos įtakos ne tik pačiai „Ignitis grupei“, bet ir valstybės interesams“, – teigia ministerija.

„Ignitis grupė“ (buvusi „Lietuvos energija“) praėjusią savaitę gavo Finansų ministerijos prašymą ruoštis pirminiam viešam akcijų siūlymui (IPO), tai turėtų būti padaryta iki rugsėjo. Vyriausybė kovą pritarė „Ignitis grupės“ pertvarkai, paverčiant ją akcine bendrove ir didinant įstatinį kapitalą per IPO.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.