Verslas

2015.10.05 17:22

Valstybės kontrolė: dėl senėjančios visuomenės Lietuva turi mažinti biudžeto deficitą

BNS 2015.10.05 17:22

Valstybės kontrolės atstovė sako, kad, norint pasirengti ateities demografinėms problemoms, valdžia turi turėti mažesnį deficitą. Anot jos, Finansų ministerija prognozuoja per didelį – 1 proc. BVP – 2016-2018 metų struktūrinį valdžios sektoriaus deficitą.

„Finansų ministerija teigia, kad tvarumo rizika yra maža, bet mes manome, kad ilgalaikio finansų tvarumo rizika yra vidutinė ir remiamės Europos Komisijos dokumentu, kuriuo ji įvertino 2015 metų Lietuvos stabilumo programą. Ir ten aiškiai išrašyta, kad ilgalaikiu laikotarpiu Lietuva, atrodo, susidurs su vidutine ilgalaikio fiskalinio tvarumo rizika. Tai reiškia, kad dėl senėjančios visuomenės mes turėtume turėti mažesnį deficitą ir būti labiau pasirengę ateities problemoms“, – BNS sakė Biudžeto politikos stebėsenos departamento direktorė Asta Kuniyoshi.

Anot jos, Valstybės kontrolė „nemato prielaidų turėti didesnį deficitą“ ir atkreipia dėmesį, kad vyriausybė turi spręsti su senėjančia visuomene susijusias problemas.

„Vyriausybė turi galvoti, ką daryti su pensijų sistema, su sveikatos sistema, su senų žmonių priežiūros sistema, su visu sektoriumi, kuris generuoja vis didesnes išlaidas dėl senėjančios visuomenės. (...) Norėtųsi, kad daugiau būtų veiksmų, kurie turėtų ilgalaikį poveikį, nes mes žiūrime kitų metų biudžetą, bet kad jame nepadaryti sprendimai turi ilgalaikį poveikį, nežiūri“, – BNS aiškino Valstybės kontrolės atstovė.

Valstybės kontrolė nurodo, kad valdžios sektoriaus deficitas 2016-2018 metais turėtų siekti 0,5 proc. BVP, nes Lietuva netenkina sąlygų turėti 1 proc. deficitą.

A. Kuniyoshi sakė, kad reikia siekti ambicingesnio tikslo ir nurodyti 0,5 proc. deficitą.