Verslas

2020.04.01 10:07

Elektros ir šilumos įmonių jau prašoma atidėti mokėjimus

Paulius Viluckas, BNS 2020.04.01 10:07

Elektros ir šilumos tiekimo įmonės teigia jau gaunančios klientų prašymų atidėti mokėjimus, išdėstant juos ilgesniam laikui, tačiau tokie klientai turės pateikti įrodymų, jog yra nukentėję nuo šalyje paskelbto karantino. Kai kurios įmonės jau pastebi vėluojančius atsiskaitymus už vasarį.

Vilniaus šilumos tinklų (VŠT) atstovė Edita Sirutienė teigia, kad atidėti mokėjimus jau paprašė 58 verslo klientai.

„Gautų prašymų atidėti mokėjimus ir pranešimų apie negalėjimą atsiskaityti suma šiuo metu sudaro apie 220 tūkst. eurų“, – BNS sakė E. Sirutienė.

Nepriklausomos elektros tiekėjos „Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga sako, kad per pirmąją karantino savaitę bendrovė sulaukė apie 50 tokių prašymų, tačiau jis mano, kad šis skaičius gerokai išaugs.

„Pirmą savaitę nebuvo labai daug, apie 50 gal iš viso. Mes visada koncentravomės į mažesnes ir vidutines įmones, tai aš numanau, kad tokių prašymų tikrai bus daugiau“, – BNS sakė M. Giga.

„Ignitis grupės“ atstovas Artūras Ketlerius teigia, kad bendrovė dėl mokėjimų atidėjimo sulaukė pusantro šimto prašymų iš verslo klientų, kurių grupė turi apie keliolika tūkstančių, ir kelių šimtų užklausų iš gyventojų.

„Nėra didelis susidomėjimas, kažkokio didelio užklausų srauto nepastebėjome“, – BNS sakė A. Ketlerius.

Tuo metu bendrovės „Panevėžio energija“ vadovas Petras Diksa sako, kad įmonė praėjusią savaitę dar nebuvo sulaukusi daug prašymų atidėti mokėjimus.

„Kreipėsi gal kokios trys įmonės (...) Paskutiniai kreipėsi „Cido“ arena“, – BNS sakė P. Diksa.

Stringa mokėjimai už vasarį

VŠT teigia, kad jau pastebėjo atsiskaitymo už vasarį pokyčius – kovo 31-ąją buvo apie 30 proc. klientų, neatsiskaičiusių už vasario šilumą, jų įmokos sudaro apie 23 proc. visų įmokų už vasarį.

E. Sirutienė teigė, kad nepaisant karantino, mokėjimai už vasario mėnesį turi būti atlikti laiku.

„Neatsiskaitymai už vasario mėnesį negali būti siejami su karantino poveikiu klientų veiklai bei pajamoms“, – teigė ji.

M. Giga taip pat tvirtino pastebėjęs atsiskaitymo už vasarį pokyčius.

„Tą pastebime tikrai, tai tikrai yra. Aš įsivaizduoju, kad dabar nemaža dalis įmonių bando kiek galima labiau atidėti mokėjimus. Tai tie vėlavimai galbūt nėra atspindys blogos situacijos, bet kaip pagalvės turėjimas sau“, – teigė jis.

Pasak A. Ketleriaus, „Ignitis grupė“ kol kas nepastebi pokyčių mokėjimuose.

Žada žiūrėti lanksčiai

Įmonių vadovai ir atstovai sako, kad kiekvienas prašymas atidėti mokėjimus ir juos paskirstyti ilgesniam laikui bus vertinamas individualiai.

„Kiekvienas kreipimasis bus nagrinėjamas ir atsižvelgta į jų situaciją“, – sakė „Panevėžio energijos“ vadovas P. Diksa.

M. Giga taip pat sako, kad „Elektrum Lietuva“ kiekvieną atvejį vertins individualiai.

„Mes esame sutarę, kad žiūrėsime individualiai kiekvieną situaciją. Mūsų tikslas nėra tą situaciją apsunkinti klientams. Kažkiek galime sau leisti atidėti mokėjimus arba išsidėlioti mokėjimų schemas“, – sakė „Elektrum Lietuvos“ vadovas.

Pasak jo, Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) paskelbtas 32 tūkst. įmonių, nukentėjusių nuo koronaviruso, sąrašas gali suveikti kaip indikatorius, jog įmonė iš tiesų patyrė sunkumų dėl karantino.

„Mes iki mokesčių inspekcijos sąrašo paskelbimo klausėme – o tai kaip mes galime suprasti, kad tikrai žmogus nepiktnaudžiauja? Todėl taip, šitas sąrašas veikia kaip pagrindimas. Mes turime remtis patikimos institucijos nuomone, kad priimtume savo sprendimus“, – sakė M. Giga.

E. Sirutienės teigimu, VŠT taip pat remsis VMI sąrašu.

„Priimdami sprendimus dėl įmonių, kurios kreipsis dėl mokėjimo termino korekcijų ar mokėjimo sumos išdėstymo pagal grafiką, remsimės VMI sąrašu ir vertinsime kiekvieną atvejį individualiai – prašydami pateikti įrodančius dokumentus apie vykdomą veiklą ir karantino poveikį veiklai“, – sakė VŠT atstovė.

„Ignitis grupė“ anksčiau taip pat teigė, kad tiek dėl verslo, tiek dėl privačių klientų mokėjimų kiekvienu atveju bus sprendžiama individualiai.

Vandens tiekėjai prašo mokėjimų neatidėti

Tuo metu Lietuvos vandens tiekėjai kreipėsi į Vyriausybę, Aplinkos ministeriją ir savivaldybes prašydami neatidėti mokėjimų už vandenį ir nuotekas.

Pasak Lietuvos vandens tiekėjų asociacijos (LVTA) prezidento Broniaus Miežutavičiaus, dėl sutrikusių atsiskaitymų kai kuriems tiekėjams gali pritrūkti apyvartinių lėšų.

„Didžiausias iššūkis, su kuriuo susiduria vandentvarkos įmonės – apyvartinių lėšų stygius vartotojams neatsiskaitant už suteiktas paslaugas“, – pranešime teigė B. Miežutavičius.

Pasak jo, jau po pirmųjų dviejų karantino savaičių nemažai vartotojų net nesikreipdami dėl skolų atidėjimo ėmė nemokėti už paslaugas.

„Žmonės nesumoka ir už periodą iki karantino“, – teigė LVTA vadovas.

Savivaldybių valdomos vandentvarkos įmonės atidėti mokėjimus gali tik gyventojams, patyrusiems finansinių sunkumų dėl karantino, pavyzdžiui, netekusiems darbo ar negaunantiems buvusių pajamų.