Verslas

2015.10.05 22:07

Šalies vadovė perspėja dėl augančio biudžeto deficito

BNS2015.10.05 22:07

Prezidentė Dalia Grybauskaitė perspėja, kad kitų metų biudžeto deficitui augant, gali būti pasiektos fiskalinės drausmės ribos.

„Iš tiesų biudžetas yra sudėtingas produktas, ypač prieš rinkimus. Mes matome, kad išlieka prioritetai socialinėje srityje, kas yra gerai. Taip pat gynybos stiprinimo srityje skirtos papildomos lėšos – taip pat gerai. Bet, tai, kad ženkliai, palyginti su 2014 metais, auga bendrasis šalies deficitas, rodo, kad išlaidos gerokai daugiau viršija gaunamas arba planuojamas 2014 metais ar šiemet pajamas“, – pirmadienį žurnalistams Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijoje sakė D. Grybauskaitė.

„Tai rodo, kad mes esame ant tos ribos, kada – o žinome, kad biudžetą reiks Europos Komisijai pateikti tikrinimui – jau gali būti tos taisyklės, kurios priimtos ir mūsų įstatymais, ir Europos Sąjungos direktyvomis, gali būti jau pasiektas kraštutinis limitas. Taigi, išties biudžetas yra įtemptas, nors ir socialiai orientuotas, bet vis tiek yra su didesniu biudžeto deficitu negu pernai ir užpernai“, – pridūrė ji.

Valstybės kontrolė pirmadienį pareiškė, kad Finansų ministerija prognozuoja per didelį 2016–2018 metų valdžios sektoriaus deficitą – iki 1 proc. BVP. Anot prezidentės, tokiu atveju išaugtų valdžios finansų ilgalaikio tvarumo rizika.

Valstybės kontrolė nurodo, kad šis deficitas turėtų siekti 0,5 proc., nes Lietuva netenkina sąlygų turėti 1 proc. deficitą.

Šių metų sausį įsigaliojusios Fiskalinės drausmės įstatymo pataisos numato, kad valdžios sektoriaus finansai tvarkomi siekiant, kad vidutiniu laikotarpiu sektorius būtų perteklinis, išskyrus metus, kuriais susidaro išskirtinės aplinkybės arba kuriais produkcijos atotrūkio nuo potencialo rodiklis yra neigiamas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt