Verslas

2020.04.01 08:22

Koronaviruso atspindžiai pasaulio ekonomikoje: Europa neišvengs recesijos, pandemija skaudžiai atsilieps ir Azijai

Vokietija sako esanti pasirengusi solidariam Europos finansiniam atsakui į koronaviruso pandemiją, bet susilaiko nuo tiesioginio pritarimo prieštaringai vertinamoms „koronaobligacijoms“, kurių prašo labiausiai pandemijos paliestos Italija ir Ispanija. Nors Europos Sąjungos šalių pasirengimą krizei atremti vadina stipriu, Tarptautinis valiutos fondas sako, kad Europa šiemet recesijos neišvengs. O Pasaulio bankas įspėja, kad koronaviruso pandemija pakirs ekonomikos augimą besivystančiose Azijos šalyse, taip pat ir Kinijoje.

Po ilgos pertraukos prie darbo grįžusios Kinijos gamyklos pateikė pasaulio rinkoms malonią staigmeną: po nuosmukio vasarį, kovą gamyba augo kur kas sparčiau, nei tikėtasi.

„Kovo duomenys rodo, kad visa Kinijos ekonomika išgyvena gana greitą atsigavimą. Bet dar reikia laiko nustatyti, ar ji jau pasiekė normalų lygį“, – teigia Kinijos logistikos ir pirkimų federacijos viceprezidentas Cai Dzinas.

Panorama. Kai kuriems senjorams karantinas – nė motais: traukia ir į sodus, ir į kapines (su vertimu į gestų k.)

Tačiau analitikai sako, kad džiaugtis dar per anksti. Koronaviruso pandemijai sunkėjant, Kinijos ekonomiką slėgs krentanti pasaulinė paklausa.

Optimizmo nekelia Pasaulio banko prognozės. Ekspertai pabrėžia, kad smarkiai besikeičiant aplinkybėms, situacija taip pat gali keistis, bet kol kas jie sako, kad Kinijos ekonomikos augimas sulėtės iki 2,3 procento nuo anksčiau prognozuotų 6 procentų. Pagal blogąjį scenarijų augimas visiškai sustos.

Kitose besivystančiose Rytų Azijos ir Ramiojo vandenyno šalyse numatoma panaši situacija, o koronaviruso sukelti ekonominiai sunkumai, pasak Pasaulio banko, atrodo neišvengiami. Ypač skausmingai pandemija paveiks ir taip gyvenančius prasčiausiai iki 35 milijonų žmonių regione, daugiausia Kinijoje, šiemet gali taip ir nepakilti virš skurdo ribos, kaip skaičiuota anksčiau.

Su koronavirusu kovojančios besivystančios Azijos šalys raginamos investuoti į medicinos pajėgumus ir imtis fiskalinių priemonių tam, kad sušvelnintų pandemijos padarinius.

Tačiau net ir milžiniškus skatinimo paketus skelbiančios ir įprastą taupumą krizės akivaizdoje atmetančios turtingos Europos šalys recesijos šiemet greičiausiai neišvengs.

„Recesija bus sunki. Nežinome kiek, bet bus sunki. Kovos su krize strategija šiuo metu yra uždaryti neesminius valstybei sektorius, kurie atsakingi už trečdalį bendrojo vidaus produkto. Su kiekvienu uždarymo mėnesiu vien tuose sektoriuose bendrasis vidaus produktas smunka 3 procentais. O prie to galima pridėti ir platesnį poveikį visai ekonomikai“, – tikina Tarptautinio Valiutos Fondo Europos departamento direktorius Poulas Thomsenas.

Ekonomistai sako, kad neišvengiamai daugiau nei 5 procentais trauksis didžiausia Europoje Vokietijos ekonomika. Tačiau net ir nesutariant dėl finansinės paramos labiausiai nukentėjusioms Italijai ir Ispanijai, galiausiai tikimasi kompromiso, o Europos Sąjungos pasirengimas atremti krizę vertinamas kaip Itin stiprus. Tarptautinis valiutos fondas sako, kad ekonomiškai pavojingiausias koronavirusas gali būti ES nepriklausančioms Europos šalims.

„Europos dalis, kuriai turime skirti didžiausią dėmesį, yra mažesnės Vidurio ir Rytų Europos ekonomikos, nepriklausančios Europos Sąjungai. Jos neturi didelių finansų rinkų ir vietos laviruoti suteikiančių ryšių su Europos Sąjunga tam, kad galėtų stipriai reaguoti. Pusė tų šalių jau kreipėsi į mus pagalbos“, – teigia P. Thomsenas.

Koronaviruso pandemija vadinama didžiausiu ekonominiu iššūkiu nuo Antrojo pasaulinio karo laikų ir, pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, jos pabaigos nematyti. Tačiau jos supurtytos pasaulio akcijų biržos kol kas teigiamai reaguoja į gamybos kilimą Kinijoje ir ekonomikos skatinimo priemones Vakaruose.