Naujienų srautas

Verslas2020.03.31 16:01

Kukuraitis ramina: pensijos ir vaiko pinigai dėl koronaviruso nemažės

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis antradienį paneigė gandus, kad dėl koronaviruso sumažės pensijos ar vaiko pinigai. Anot L. Kukuraičio subsidijoms darbo vietoms ir išmokoms tiems, kurie dirba savarankiškai, 2-3 mėnesiams numatyta 500 mln. eurų.

„Tokie gandai pasiekė mus. Mes stebime, kad ir socialiniuose tinkluose keliamas tam tikras nerimas, kad galimai mažės tiek pensijos, tiek vaiko pinigų, tiek kitos išmokos. Tai noriu pabrėžti, kad jokių išmokų mažinimas nėra svarstomas, o vaiko pinigai, senatvės ar šalpos pensijos karantino metu pasieks visus laiku ir tokios, kokios yra numatytos įstatymuose“, – teigė ministras.

Ministerija teigia, kad piliečių nuogąstavimų dėl neva sumažėsiančių išmokų sulaukia ir ji pati.

Be to, anot L. Kukuraičio, visiems, kurie galimai išgyvena koronaviruso riziką, numatytos maksimalios nedarbingumo garantijos.

„Taip pat dedamos pastangos, kad rizika būtų suvaldyta. Kai kuriose įstaigose nutrauktas lankymas. Tai senelių namai, žmonių su negalia, vaikų globos namai.

Dauguma socialinių darbų atliekama per nuotolį. Bet yra darbų, kurie negali sustoti, kuriuos privalome užtikrinti. Tai vaikų teisių apsauga, senelių ir neįgaliųjų globa. Tai darantiems darbuotojams ministerija centralizuotai yra parūpinusi apsaugos priemonių, dezinfekcinio skysčio“, – patikino ministras.

Seimas svarsto dėl paramos verslui

Anot L. Kukuraičio, Seime svarstomi įstatymų paketai, kurie turėtų padėti verslui išlaikyti darbuotojus, sunkumų patiriantiems savarankiškai dirbantiems asmenims. Tokių, anot ministro, yra 140 tūkst.

L. Kukuraitis kalbėjo ir apie subsidijas verslui prastovos atveju. Subsidijos, anot jo, jei darbdaviai skelbtų prastovą, galėtų siekti 90 proc. Ministras pabrėžė, kad tokia subsidija – nauja paramos forma.

Pasak ministro, Vyriausybė įsipareigojo skirti 500 mln. eurų dviem trims mėnesiams priemonėms, kuriomis siekiama išsaugoti darbo vietas.

Tiesa, antradienio vakare Seimas atidėjo sprendimą dėl galimybės keisti subsidijų išmokėjimo tvarkų bei dydžių, jei darbuotojas bus siunčiamas į prastovą. Kol kas lieka galioti pirminis siūlymas – į prastovą išėjusiems asmenims valstybė dengs 60 proc. atlyginimo.

Seimui svarstyti buvo pateikti du siūlymai. Pirmasis siūlymas – dengti 70 proc. darbuotojui priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 910,5 eurų popieriuje. Tokiu atveju darbdavio pareiga būtų išlaikyti darbo vietą bent 6 mėnesius.

Antrasis siūlymas – dengti 90 proc. darbuotojui priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 607 eurai bruto. Tokiu atveju darbdavio pareiga būtų išlaikyti darbo vietą bent 3 mėnesius.

Tačiau balsavimas dėl šių pasiūlymų yra atidedamas iki kito Seimo posėdžio.

Ragina mokėti tokią pat algą

Ministras sakė, kad jį pasiekė žinios, kad kai kurių biudžetinių įstaigų darbuotojai karantino metu yra raginami eiti nemokamų atostogų.

„Raginame biudžetinį sektorių užtikrinti tokias pačias pajamas darbuotojams, o ne išleidinėti nemokamų atostogų, kaip kad, deja, kai kuriose įstaigose pradėjo vykti tokie procesai. Raginame, kad įstaigų vadovai netektas pajamas kompensuotų ne darbuotojų sąskaita, o tartųsi su valdytojais dėl prarasto biudžeto atkūrimo.

O darbuotojams reikia užtikrinti arba nuotolinį darbą, arba įtraukimą į kitas veiklas mokant tokį pat uždarbį, arba užtikrinti nuotolinio mokymosi galimybes. Dabar yra palankus metas gilinti žinias“, – kalbėjo L. Kukuraitis.

Medikams – atlyginimų priedai

Be to, Valstybinės ligonių kasos direktorius Gintaras Kacevičius antradienį pranešė, kad sveikatos apsaugos ministras priėmė sprendimus, leisiančius skirti 15 proc. priedus prie atlyginimo su koronavirusu dirbantiems medikams. Valdžia taip pat žada finansinį stabilumą gydymo įstaigoms, net jeigu jų teikiamų paslaugų kiekis dėl koronaviruso sumažėjo.

„Visoms gydymo įstaigoms, pradedant nuo kovo iki karantino pabaigos, yra garantuojama viena dvyliktoji metinės sumos, kuri numatyta galiojančioje sutartyje. Šitam laikotarpiui pasibaigus būtų grįžtama į įprastą ritmą ir tos vienos dvyliktosios atidirbti nereikėtų“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė G. Kacevičius.

„Šita žinia reiškia, kad visos gydymo įstaigos, kurios turi sutartis su Valstybine ligonių kasa, garantuojamas finansinis stabilumas. <...> Lėšos yra garantuojamos nepriklausomai nuo to, kokios yra suteiktos pagalbos apimtys“, – pridūrė jis.

G. Kacevičius pridūrė, kad A. Veryga pasirašė įsakymą, pavojingomis sąlygomis dirbantiems medikams garantuojantį 15 proc. atlyginimo priedus. Šie bus mokami iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.

„Atitinkamas ministro A. Verygos teisės aktas yra jau pasirašytas ir jis bus publikuotas rytoj“, – tvirtino VLK direktorius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi