Verslas

2020.03.31 10:32

Surplys ruošia apynasrį sukčiams: policija įpareigota atidžiau stebėti dezinfekcinio skysčio pardavimus

prisipažino, kad pats dezinfekcijai naudoja degtinę; atnaujinta 11.11
LRT.lt 2020.03.31 10:32

Kaip žurnalistams antradienį teigė Valstybės ekstremalių situacijų centro atstovas Giedrius Surplys, centras sulaukia vis daugiau klausimų dėl apsaugos nuo koronaviruso priemonių pardavimo vaistinėse prieinamumo.

G. Surplys informuoja, kad, kaip rodo iš vaistinių surinkta informacija, dezinfekcinio skysčio šiuo metu pardavimo vietose yra, jis reguliariai tiekiamas į parduotuves, tačiau mažais kiekiais – gamintojai vis dar nespėja patenkinti visų poreikių ir jo pagaminti pakankamai.

„Kaip ir minėjau, dezinfekcinio skysčio parduotuvėse būna, aš, pavyzdžiui, visada perku 79 laipsnių degtinę. Poreikis tikrai nėra patenkinamas, daugelis vaistinių daro viską, ką įmanoma, kad supirktų jį iš Lietuvos gamintojų ir atsivežtų iš užsienio, bet tam reikia ir valstybės pagalbos. Dėl to turime prašymą Užsienio reikalų ministerijai, Susisiekimo ministerijai, (...) kad galėtų padėti“, – aiškina jis.

Surplys atskleidė padėtį dėl medicininių kaukių vaistinėse ir pranešė apie infekuotą asmenį reanimacijoje

Pasak G. Surplio, sukčiams pažaboti bus pasitelkiamos įvairios priemonės – nuo policijos iki Valstybinės moksčių inspekcijos (VMI): „Patikrinsime, ar šie žmonės moka mokesčius, atitinkančius jų apyvartą“.

„Pareigūnų šiandien pasitarime buvo paprašyta įdėmiau sekti viešąją erdvę, internetinius skelbimus. Tuos, kurie spekuliuoja internetinėje erdvėje šiomis svarbiomis apsaugos priemonėmis“, – supažindina jis.

Kalbėdamas apie apsaugines pirštines, G. Surplys pabrėžė, kad jos yra paskirstytos vaistinėms, jų šiuo metu yra tiek, kad užtektų visai šiai savaitei.

„Sunkiausia situacija yra su medicininėmis kaukėmis, jų po truputėlį atvežama į vaistines, tačiau jų trūksta. Galiu pasakyti tik tiek, kad daugelis vaistinių yra dabar užsisakę didelius kiekius, kurie turėtų atvykti šios savaitės pabaigoje-kitos pradžioje. Tada jau galėsime įsigyti kiekvienas tiek, kiek galima, t. y. iki 50 kaukių savo apsaugai“, – aiškina jis.

Valstybės ekstremalių situacijų centro atstovas taip pat informuoja, kad pirmadienį priimtas sprendimas prekybos vietoms nepriiminėti taros depozito parduotuvių viduje.

„Jie (prekybininkai – LRT.lt) turi tokią teisę, jeigu nuspręstų, kad viduje tara nebepriimama, privalo iškabinti informaciją prie įėjimo, kad žmonėms bergždžiai nereikėtų vaikščioti po parduotuves. Lauko taromatai veiks, kaip ir veikę“, – aiškina jis.

LRT.lt primena, kad sekmadienį priimtas sprendimas visose prekybos vietose rekomenduojama pagal galimybes riboti vienam gyventojui parduodamą dezinfekcinių priemonių, taip pat apsaugos priemonių – medicininių kaukių, respiratorių, pirštinių – kiekį taip, kad jos būtų prieinamos didesniam gyventojų skaičiui.

Kaip pranešta pirmadienį, kovo 24-27 dienomis Lietuvoje buvo pagaminta ir prekybai pateikta dar beveik 386 tūkst. litrų dezinfekcinio skysčio. Iš viso nuo kovo 6 dienos rinką pasiekė per 1,26 mln. litrų dezinfekanto rankoms. Iš 36-ių leidimus gaminti dezinfekcinį skystį turinčių įmonių šiai dienai jį tiekia 15, tad greitu metu aprūpinimas šiuo produktu bus dar didesnis. Be jau ankščiau minėtų įmonių, dezinfekcinį skystį pradėjo gaminti UAB „Valentis“ ir UAB „Sanobiotec“.

Parduotuvėse ir kitos prekybose vietose vienam pirkėjui vieno apsipirkimo metu rekomenduojama parduoti ne daugiau nei 50 vienetų medicininių kaukių, ne daugiau nei 1 litrą dezinfekcinio skysčio, ne daugiau nei 10 vienetų respiratorių ir ne daugiau nei 50 porų apsauginių pirštinių.

Lietuvoje patvirtintų ligos atvejų – 533, per vakar dieną ištirti 1389 ėminiai. Bendrai iki šiol iš viso ištirti 11280 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso.

SAM pirmadienį, vadovaudamasi tarptautinių institucijų ir kitų šalių rekomendacijomis, siekdama išvengti koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimo, pranešime žiniasklaidai pateikė rekomendacijas dėl asmens apsaugos priemonių naudojimo apsisaugant nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) ne gydymo įstaigose:

Kvėpavimo takų apsauga:

Ne sveikatos sektoriaus darbuotojams, atliekantiems pavestas funkcijas, kvėpavimo takų apsaugai pakanka vienkartinių veido kaukių. Jos keičiamos kai sudrėksta, bet ne rečiau kaip kas 4 valandas;

Jei yra artimas kontaktas (mažiau negu 2 metrai) su įtariamu ar patvirtintu koronaviruso infekcijos atveju, siūloma naudoti 2 ar 3 klasės daleles filtruojančius respiratorius FFP2 arba FFP3. Jie gali būti naudojami ne ilgiau kaip 8 valandas;

Dėvint kaukes, būtina nuolatinė rankų higiena, draudžiama liesti kaukę rankomis.

Rankų apsauga:

Kai yra galimybė nusiplauti ir dezinfekuoti rankas, vienkartinės pirštinės nėra būtinos;

Vienkartinės pirštinės turi būti pakeičiamos nedelsiant po tiesioginio kontakto su įtariamu ar nustatytu COVID-19 liga (koronaviruso infekcijos) sergančiu asmeniu;

Vienkartinės pirštinės neturi būti dezinfekuojamos dezinfekciniais skysčiais ir naudojamos pakartotinai jas nusiėmus.