Verslas

2020.03.31 12:03

Po aršių diskusijų Seimas vis dėlto žengė žingsnį, kad ekstremalios situacijos metu kainos galėtų būti reguliuojamos

atnaujinta 13.13
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.03.31 12:03

Vyriausybė galės reguliuoti kainas ekstremalios situacijos metu. Tokį sprendimą po pateikimo priėmė Seimas, tačiau tai dar negalutinis etapas.

Už tokį siūlymą pasisakė Seimo 81 narys, prieš – 10, susilaikė – 29.

Pasiūlymą turės nagrinėti paskirti komitetai. Dėl galutinio sprendimo Seimas apsispręs vėliau.

Pateikdamas siūlymą teisingumo ministras Elvinas Jankevičius pateikė kitų šalių pavyzdžius, kur jau dabar yra nustatytas kainų reguliavimas itin didelę paklausą turinčioms prekėms, pavyzdžiui, respiratoriams ar dezinfekciniam skysčiui.

„Įprastinėmis sąlygomis tikrai neteiktume tokio projekto, bet ši situacija yra visiškai kitokia, ji yra išskirtinė. Jau šiandien turime situaciją, kai nesąžiningi perpardavinėtojai nusiperka prekes ir jas pardavinėja gerokai brangiau“, – komentavo E. Jankevičius.

Konservatorius Mykolas Majauskas vis dėlto tvirtino, kad kainos kyla dėl per mažos pasiūlos prekių, kurių pasiūlą turėtų užtikrinti valstybė.

„Jeigu trūksta prekių, užsakykite. Jeigu trūksta maisto produktų, užsakykite, kad netrūktų“, – ragino M. Majauskas.

Jo vertinimu, kainų reguliavimas galėtų tik pabloginti situaciją. Parlamentaras taip pat kėlė klausimą, kaip ketinama išgaudyti perpardavinėtojus, kurie prekes siūlo ne parduotuvėse, o socialiniuose tinkluose ar skelbimų portaluose.

Tų prekių, kurių gamyba yra Lietuvoje, mes galėtume riboti jų eksportą. Galėtume reguliuoti ne pačias kainas, o antkainį. Tikrai tų prekių prekybos centrų lentynose netrūktų“, – teigė E. Jankevičius.

Liberalas Simonas Gentvilas taip pat abejojo tokiu siūlymu. Anot parlamentaro, priėmus tokį siūlymą vietos gamintojai gali būti nemotyvuoti gaminti tokią produkciją, nes tai tiesiog neapsimokės arba savo produktus tiesiog nuspręstų nukreipti į užsienio rinką. S. Gentvilo teigimu, priėmus tokį siūlymą kaip tik dar labiau suintensyvėtų prekyba juodojoje rinkoje.

E. Jankevičius atkreipė dėmesį, kad toks sprendimas tiesiog suteiktų įgaliojimus Vyriausybei, o ne teisę reguliavimo imtis nedelsiant.

„Tai nereiškia, kad jau kitą dieną kainos būtų reguliuojamos. Mes turime būti pasiruošę bet kokiam scenarijui. (...) kartais prognozuojame, bet nežinome, kas mūsų lauks rytoj“, – teigė E. Jankevičius.

Liberalas Eugenijus Gentvilas antrino, kad tokia situacija susiklostė dėl Vyriausybės nepasiruošimo. Esą Vyriausybė nepasirengė tokiai situacijai, todėl dabar situaciją bando spręsti ketindama reguliuoti kainas.

E. Jankevičius pabrėžia, kad tai nėra nepasiruošimo klausimas. Jo teigimu, tokiai situacijai pasiruošęs nebuvo visas pasaulis, o siūlymas galiotų tik siauriai prekių grupei.

Lietuvos centro partijos atstovas Naglis Puteikis pasisakydamas už pasiūlymą pateikė pavyzdį, kad „Vilniaus degtinė“, gavusi teisę gaminti dezinfekcinį skystį, kas dieną ėmė kelti savo gaminio kainą.

Anot N. Puteikio, parduotuvėje dezinfekcinio skysčio kaina jau dabar siekia brendžio kainą.

„Aibėje“ [deinfekcinio] skysčio kaina kainuoja tiek, kiek brendis. Nuo kada dezinfekcinis skystis kainuoja šitokius kosminius pinigus? Drįstate teigti, kad Vyriausybė neturi teisės reguliuoti? Prancūzija sureguliavo ir mes sureguliuosime! Netrukdykite!” – kalbėjo N. Puteikis.

M. Majauskas vis dėlto laikėsi pozicijos, kad nusprendus reguliuoti kainas tų produktų, kurių būtinai reikia, bet jų trūksta, šios prekės dar dažniau atsidurs šešėlinėje rinkoje, o ne parduotuvių lentynose.

„Turime problemą spręsti užtikrindami pasiūlymą, o ne ribodami būtinųjų prekių kainas“, – tvirtino M. Majauskas.

Pagal siūlomas pataisas, Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija parengtų būtinų prekių ir paslaugų sąrašą, o kainų bei prieinamumo pokyčius stebėtų Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnyba.

Jai nustačius prekių ar paslaugų trūkumą ar gamintojų bei pardavėjų piktnaudžiavimą, Vyriausybė galėtų įvesti reguliavimą.

Seimui priėmus įstatymą, jis įsigaliotų tik pasirašius prezidentui Gitanui Nausėdai. Šalies vadovas yra išsakęs nepritarimą tokiai iniciatyvai – jo teigimu, prekės su reguliuojamomis kainomis išnyktų iš rinkos.

Siūlymą taip pat kritikavo Lietuvos banko ir Konkurencijos tarybos atstovai.

Įstatymų projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad šiuo metu kai kurios Europos Sąjungos valstybės narės jau ėmėsi panašių priemonių, pavyzdžiui, Prancūzijoje priimtas premjero dekretas, kuriuo reglamentuojamos maksimalios dezinfekcinio skysčio kainos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt