Verslas

2013.02.07 08:54

ES lyderių laukia nelengvos derybos dėl biudžeto

ELTA2013.02.07 08:54

Europos Sąjungos valstybių vadovai vasario 7–8 dienomis renkasi Briuselyje į eilinį viršūnių susitikimą, kuris bus skirtas naujajam 2014–2020 m. ES biudžetui, informuoja „RIA Novosti“. 

Europos Sąjungos valstybių vadovai vasario 7–8 dienomis renkasi Briuselyje į eilinį viršūnių susitikimą, kuris bus skirtas naujajam 2014–2020 m. ES biudžetui, informuoja „RIA Novosti“.

ES valdžia tikisi, kad savaitės pabaigoje bus pateiktas kompromisinis sprendimas dėl šio septynerių metų finansinio išlaidų ir pajamų plano. Tačiau derybos, manoma, bus nelengvos. „Europos Vadovų Taryba pasistengs pasiekti susitarimą dėl 2014–2020 metų finansinio plano“, – teigiama Europos Vadovų Tarybos pranešime.

Kai kurios šalys siekia prilaikyti biudžeto išlaidas dėl vis dar tebesitęsiančios skolų krizės daugelyje ES šalių. Kai kurie ES valdžios atstovai, tarp jų Europos Komisija ir Europos Parlamentas, pabrėžia, kad, norint padidinti regiono BVP ir sumažinti aukštą nedarbą, būtina didinti septynerių metų biudžetą, nes, pasak jų, nacionalinių valstybės išlaidų karpymas jau suvaidino niūrų vaidmenį pablogindamas ekonomines sąlygas ES.

Finansinis sprendimas dėl septynerių metų finansinio plano, iš kurio vėliau formuojami metiniai ES biudžetai, turi būti bendras tarp ES šalių, o tai apsunkina būsimas derybas. Ir vis dėlto tam, kad biudžetas įsigaliotų laiku, ES valstybių vadovams būtina jį suderinti šių metų pradžioje, rodo Europos Vadovų Tarybos dokumentai.

Europos Komisija maždaug prieš pusantrų metų pateikė ES 2014–2020 m. finansinio plano įstatymo projektą. 2012 m. vasarą EK įtraukė pataisas į projektą, atsižvelgdama ir į Kroatijos prisijungimą prie ES 2013 metais. Septynerių metų ES biudžete siūlomos 988 mlrd. eurų išlaidos ir iki 1,03 trilijono eurų pajamos.

Praėjusių metų lapkritį vykusios ES derybos dėl daugiamečio ES biudžeto faktiškai žlugo, nes valstybių lyderiams nepavyko susitarti dėl 2014–2020 metų biudžeto.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.