Verslas

2020.03.30 17:40

Koronavirusas koreguoja darbo rinkos padėtį: įmonės prakalbo apie tiesiog valandomis besikeičiančią situaciją

Užimtumo tarnyba, neigiamus pokyčius darbo rinkoje fiksuojanti nuo pat pirmos karantino dienos, skelbia, kad bedarbių daugėja kasdien, ypač kurortuose ir atokiuose rajonuose, o laisvų darbo vietų skaičius kai kur sumažėjo net keliolika kartų. Šiek tiek gelbėja sezoniniai darbai ir verslo modelius suskubusios keisti įmonės.

Naujausi Sodros duomenys rodo, kad per pastarąjį mėnesį darbuotojų labiausiai mažėjo restoranuose ir viešbučiuose, daugiausiai įdarbinta žmonių laikinojo įdarbinimo įmonėse ir elektroninėse parduotuvėse.

Vienos didžiausių Lietuvos maitinimo įmonių „Amber Food“ darbuotojų skaičius sumažėjo daugiau nei pusantro šimto, maitinimo tinkle „Delano“ beveik šimtu.

Tuo metu internetinė parduotuvė „Barbora“ per kiek daugiau nei mėnesį įdarbino daugiau nei 300-tus žmonių.

Įmonė „Baltik vairas“ veiklos ir dabar nestabdo, tačiau pajėgumai krito perpus, dėl koronaviruso grėsmės apie pusę tūkstančio darbuotojų teko padalyti į dvi pamainas.

Nors Kinija vėl gali tiekti detales, „Baltik vairas“ jų neskuba užsisakyti, nes dviračių pirkėjų sumažėjo, produkcija keliauja tik į Vokietiją ir Nyderlandus.

„Mes labai glaudžiai kalbamės su klientais, gaminam tiktai to, ko jiems būtinai reikia ir atitinkamai einam į tiekimo grandinę, bandom nukelti užsakymus, atidėti. Šiuo metu yra pats sezonas ir realiai tai iš ko gyvenam. Bet dabar pardavimai nesustoję visiškai, bet jie labai labai lėtai juda“, – sako įmonės vadovas Žilvinas Dubosas.

„Baltik vairo“ vadovas sako, kad šiuo metu situacija rinkoje keičiasi valandomis, todėl darbai planuojami tik dviem savaitėms į priekį. Gamykla iš turimų resursų pasirengusi atlaikyti du mėnesius karantino. Todėl kol kas darbuotojų atleisti neketina.

Tačiau Užimtumo tarnyba neigiamus pokyčius darbo rinkoje pradėjo fiksuoti nuo pirmos karantino dienos. Konsultacijų telefonu skaičius išaugo beveik 10 kartų, didėja nedarbas.

Vien per pirmąją savaitę bedarbių užregistruota trečdaliu daugiau, nei pernai tuo pačiu metu.

Labiausiai nedarbas auga Palangos, Kazlų Rūdos, Jurbarko, Druskininkų, Panevėžio savivaldybėse. Smarkai sumažėjo ir laisvų darbo vietų.

„Sumažėjo ne procentais laisvų darbo vietų registravimo skaičius, jeigu imti karantino savaitę, o kartais. Jeigu Šiaulių miestą paimti tai laisvų darbo vietų registruojamų skaičius sumažėjęs yra 16 kartų. Ir tai akivaizdu, kad ekonominis poveikis šitos infekcijos, viruso jis yra ir ta tendencija tęsis“, – sako Raimundas Šukys, Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamento vadovas.