Verslas

2020.03.30 15:19

Karantinas nesibaigs staiga: įspėja, kad draudimai dings laipsniškai, todėl siūloma atsisakyti kai kurių prekybos alkoholiu ribojimų

Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt2020.03.30 15:19

Dėl verslą užklupusio karantino ir patiriamų nuostolių siūloma atsisakyti kai kurių alkoholio prekybos ribojimų ir nuo birželio mėnesio leisti alkoholiu prekiauti paplūdimiuose, parodose, mugėse, sporto renginiuose, taip pat nestacionariose vietose.

LRT.lt primena, kad pagal 2017 m. priimtas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, nuo šių metų prekyba alkoholiu nebus galima nestacionariose mažmeninės prekybos ir viešojo maitinimo vietose. Vadinasi, alkoholio šiemet neturi likti kurortų lauko kavinėse, paplūdimiuose, juo negalėtų prekiauti nuo stacionarios prekybos vietos nutolusios ir laikinai tik šiltajam metu laikotarpiui įsikūrios kavinės, taip pat neturėtų likti ir karšto vyno kalėdiniuose miesteliuose švenčių metu.

Tačiau pirmadienį Seimo liberalai užregistravo pataisą, kuria norima leisti, jog prekyba alkoholiu vis dėlto tokiose vietose būtų leidžiama.

Įspėja: nereikia tikėtis staigios karantino pabaigos

Įstatymo projekto iniciatorius Liberalų sąjudžio frakcijos narys Simonas Gentvilas teigė, kad tokia pataisa užregistruota dėl dviejų priežasčių.

Visų pirma, Alkoholio kontrolės įstatymas yra netobulas ir jį jau seniau reikėjo taisyti, antra, restoranai dėl koronaviruso ir karantino bus vienas labiausiai paveiktų sektorių. Be to, reikia susitaikyti, kad karantinas negalės būti nutrauktas staiga, taigi reikia ruoštis laipsniškam jo švelninimui, o tai užtruks.

„Karantinas nebus nuimtas taip, kad iškart leisime didesnius susibūrimus ir žmonių susitelkimus, turbūt bus laipsniškas susibūrimų ir susibūrimo vietų ribojimo panaikinimas. Akivaizdu, kad buvimas vienoje patalpoje su daugiau žmonių bus tik absoliutaus karantino pabaigoje, ir tai yra saugumo priemonė. Taigi natūralu, kad žmonėms bus rekomenduojama nebūti viduje, patalpose ir tam reikia ruoštis, kad žmonės turėtų alternatyvą ir galimybę susitelkti lauke“, – LRT.lt sakė jis.

Akivaizdu, kad buvimas vienoje patalpoje su daugiau žmonių bus tik absoliutaus karantino pabaigoje, ir tai yra saugumo priemonė.

Kadangi įstatymo pataisos įsigaliotų nuo birželio 1 d., paklaustas, ar iki tada gali tęstis karantinas, S. Gentvilas teigė besiviliantis, kad tiek laiko nereikės, tačiau tikėtina, jog vasarą tam tikri ribojimai vis dar bus taikomi.

„Nesu mokslininkais ir sunku prognozuoti. Apskritai norėtųsi, kad kuo greičiau viskas baigtųsi, bet karantino taisyklės švelnės pamažu, ir susibūrimai viduje bus paskutiniai, kurie bus leisti, todėl tą reikia turėti galvoje. Jei griežtos priemonės liks ir vasaros metu, reikia galvoti apie galimybių sudarymą viešbučiams ir restoranams“, – sako jis.

Parlamentaras taip pat atkreipia dėmesį, kad apie alkoholio kontrolės įstatymo švelninimą jau buvo kalbėta rudenį, kelis įstatymo projekto pakeitimus teikė opozicija.

„Ir pats Saulius Skvernelis kalbėjo apie švelninimą, bet paskui visas dėmesys buvo skirtas į biudžeto svarstymą, todėl taip ir liko tas klausimas.

Reikia suprasti, kad viešbučiai ir restoranai tikrai nėra ta vieta, kur vyksta orgijos, tai normalios alkoholio vartojimo kultūros vietos, ir mes neturime uždrausti teiki normalias, vakarietiškas paslaugas, ypač lauko kavinėse.

Šis pasiūlymas būtų tikrai ne laikinas, reikia suprasti, kad viešbučiai ir restoranai tikrai nėra ta vieta, kur vyksta orgijos, tai normalios alkoholio vartojimo kultūros vietos, ir mes neturime uždrausti teiki normalias, vakarietiškas paslaugas, ypač lauko kavinėse. Seniai kalbėta apie tai, kad tai pertekliniai dalykai, ir statistika tokia, kad yra neproporcingai mažai skendusių paplūdimiuose nuo alkoholio, o jei ir būna apsvaigusių, tai ne dėl to, kad paplūdimio kavinėje alkoholį vartojo, o kad pats atsinešė butelį į kopas“, – tvirtina.

Pažymi, kad turintys priklausomybę alkoholiui, jį vartoja namie

Seimo liberalai siūlymą nuo birželio 1 dienos liberalizuoti draudimus ir leisti visas alkoholinių gėrimų rūšis pardavinėti bei vartoti nestacionariose vietose, paplūdimiuose, parodose, mugėse ir kituose masiniuose renginiuose bei sporto varžybų metu užregistravo pirmadienį.

„Įvestos alkoholio kontrolės priemonės yra perteklinės ir darančios žalą verslui ir jo plėtrai. Vilniaus universiteto 2019 m. duomenimis Lietuvoje yra 5 proc. girtaujančių asmenų, šie asmenys suvartoja 35 proc. viso alkoholio kiekio. Šie girtaujantys asmenys alkoholinius gėrimus vartoja ne viešose įstaigose, renginiuose ar kitur, tačiau alkoholį vartoja namuose.

50 proc. Lietuvos gyventojų vartoja alkoholį restoranuose, kavinėse ir baruose, tačiau tai daro ne reguliariai ir nėra priklausomi nuo alkoholio. Remiantis Vilniaus universiteto tyrimu alkoholio įsigijimo ir vartojimo ribojimai nesprendžia alkoholio priklausomybės ar kitų su alkoholio vartojimu susijusių problemų, nes alkoholio vartojimo turintys asmenys vartoja alkoholinius gėrimus ne viešose įstaigose tokiose kaip restoranai, barai ar kavinės, tačiau tai daro namų sąlygomis“, – rašoma aiškinamajame rašte.

Anot projektą užregistravusių Seimo narių, perteklinis reguliavimas daro neigiamą įtaką smulkiajam verslui bei turizmui, o šiuo metu, kai dėl koronaviruso ir įvesto karantino, šie verslai ypač nukenčia, reikia sudaryti visas sąlygas sumažinti ekonominę žalą nukenčiančiam kavinių ir restoranų bei turizmo verslui.

„Taip pat dėl karantino piliečiai bei šalies svečiai turi turėti visas galimybes laisvalaikio ir pasilinksminimo formas perkelti į lauko erdves, kad susidarytų kuo mažesni žmonių sambūriai vidaus patalpose“, – rašoma rašte.

Verslininkai sako, kad bus priversti uždaryti daugelį kavinių, atleisti darbuotojus

LRT.lt primena, kad įstatymo punktai, kuriais ribojama prekyba alkoholiu nestacionariose prekybos vietose, ne kartą buvo kritikuojami ir svarstyti komitetuose bei Vyriausybėje. Pavyzdžiui, praėjusių metų rugsėjį po susitikimo Vyriausybėje buvo diskutuota, ar reikėtų atšaukti kai kuriuos alkoholio pardavimo ribojimus, tačiau sprendimas nebuvo priimtas.

Tada sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, kad didžioji dalis skęstančiųjų paplūdimiuose yra neblaivūs, todėl privalu drausti alkoholio pardavimą šalia vandens.

Skaičiuota, kad Vilniuje sezoninių lauko kavinių, kurias palies šie draudimai, yra daugiau nei 30, Nidoje ir Neringoje – apie 10, o Palangoje – 22 paplūdimio kavinės, taigi šių metų vasarą tokių vietų gali nelikti.

Verslininkai šioms įstatymo pataisoms negaili kritikos ir teigia, kad bus priversti uždaryti daugelį kavinių, atleisti darbuotojus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt