Verslas

2020.03.30 13:25

Nors galioja lengvatinis PVM tarifas, viešbučiams siūloma dar labiau jį mažinti

restoranai taip pat mokėtų 5 proc. PVM

Apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas teikiantys verslininkai galbūt galės lengviau atsipūsti – šiam sektoriui siūloma taikyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą, kuris, priėmus pasiūlymą, turėtų mažėti iki 5 proc.

Įstatymo projekto autorius liberalas Simonas Gentvilas. Projektą pateikė Seimo narių grupė.

Įstatymo projektu siekiama taikyti lengvatinį 5 proc. PVM tarifą tiems maitinimo ir apgyvendinimo paslaugų teikėjams, kurių metinės pajamos siekia iki 2 mln. eurų.

Šiuo metu apgyvendinimo paslaugas teikiančioms įstaigoms taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas, o maitinimo paslaugas teikiančioms bendrovėms nenumatoma jokio lengvatinio PVM tarifo.

Kaip argumentuoja pasiūlymo autoriai, dėl koronaviruso nulemtos situacijos apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų sektoriai negali vykdyti savo įprastinių veiklų, todėl jiems būtina sukurti kuo geresnes verslo veikimo sąlygas.

Anot Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos, šalyje šiuo metu uždaryti 93 proc. viešbučių ir restoranų, todėl, nurodo idėjos autoriai, šiam sektoriui būtina taikyti lengvatinį PVM tarifą, kuris sudarytų palankesnes sąlygas.

Aiškinamajame projekto rašte atkreipiamas dėmesys ir į tai, kad net ir įprastomis sąlygomis PVM tarifas, taikomas apgyvendinimo ir maitinimo įstaigoms, yra per didelis.

Palyginimui pateikiama Europos Sąjungos (ES) statistika, kur PVM tarifas apgyvendinimo paslaugoms taikytas 25 iš 28 ES valstybių narių, viešojo maitinimo paslaugoms taikytas 17 iš 28 ES valstybių narių. Lengvatinis apgyvendinimo tarifas ES šalyse siekia nuo 3 proc. Liuksemburge iki 18 proc. Vengrijoje.

Maitinimo įstaigomis taikomas lengvatinis PVM tarifas siekia nuo 3 proc. Liuksemburge iki 12proc. Belgijoje ar Švedijoje.

Taip pat tikinama, kad lengvatinis PVM tarifas prisidėtų prie naujų darbo vietų kūrimo, kuris bus itin aktualus pasibaigus dėl koronaviruso paskelbtam karantinui. Manoma, kad tai galėtų pritraukti ir užsienio investicijų bei paskatinti užsienio kapitalo bendroves steigtis Lietuvoje.

Pasiūlymą įregistravo Seimo narių grupė, kurią sudaro: Viktorija Čmilytė-Nielsen, Simonas Gentvilas, Eugenijus Gentvilas, Ričardas Juška, Virgilijus Alekna, Juozas Baublys, Kęstutis Glaveckas, Jonas Liesys, Gintaras Vaičekauskas ir Jonas Varkalys