Verslas

2020.03.30 10:00

Kokios pagalbos gali tikėtis nuo COVID-19 nukentėjęs verslas: konkrečios priemonės ir kada jų galima tikėtis

parama didinama dvigubai; atnaujinta 10.44
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.03.30 10:00

Paskolų „atostogos“, suteikiamos garantijos ir paskolos likvidumui palaikyti – tokias tris priemones nuo COVID-19 nukentėjusiam verslui suteiks valstybės įmonė „Invega“. Tiesa, išeiti paskolų „atostogų“ verslai gali jau dabar, o kitų priemonių dar teks šiek tiek palaukti.

Kaip spaudos konferencijoje pirmadienį sakė laikinai ekonomikos ministro pareigas einantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, visas „Invegos“ paketas siekia daugiau kaip 1 mlrd. eurų. Tai dvigubai didesnė suma, nei buvo numatyta anksčiau. Didžiausią šios sumos dalį numatoma skirti garantijoms.

„Didžiausia suma bus skiriama garantijoms, bet trys pagrindinės priemonės, kurios bus paleistos artimiausiu metu: paskolų „atostogos“, garantijos ir paskolos. Pirmiausia, kalbant apie paskolų „atostogas“, ši priemonė startuoja šią savaitę. Ji skirta įmonėms padengti palūkanas už paskolas. (...) Visos palūkanos bus kompensuojamos „Invega“ priemonėmis“, – komentavo Ž. Vaičiūnas.

Kokios pagalbos gali tikėtis nuo COVID-19 nukentėjęs verslas: konkrečios priemonės ir kada jų galima tikėtis

Anot jo, antroji priemonė – garantijos – turėtų būti pradėta teikti jau kitą savaitę. Garantijos bus taikomos tiek paskoloms, tiek lizingo sandoriams.

Trečioji priemonė – paskolos – bus skiriama labiausiai nukentėjusioms įmonėms, kurios buvo arba yra paveiktos, kaip sako Ž. Vaičiūnas, koronaviruso krizės. Ministras pabrėžia, pastaroji priemonė pirmiausia orientuota į smulkiąsias ir vidutines įmones.

Paskolas skirs tik tiems, kurių apyvarta sumenko daugiau kaip 60 proc.

„Invega“ vadovas Kęstutis Motiejūnas, komentuodamas ministro išvardytas priemones, patvirtino, kad dalis jų jau dabar prieinama verslininkams. Dėl kitos dalies bendradarbiaujama su partneriais ir siekiama priemones verslui pristatyti kaip galima greičiau.

„Taip, mes duodame pažadą, kad, jeigu kovo 16 d. ar vėliau bankas ar kita finansų įstaiga padarė lizingo ar paskolos atidėjimą iki 6 mėn., mes įsipareigojame finansuoti palūkanas už visą tą šešių mėnesių laikotarpį“, – paskolų „atostogų“ priemonę komentavo K. Motiejūnas.

Jis viliasi, kad toks sprendimas padės verslams, kaip ir kitos numatomos priemonės.

K. Motiejūno teigimu, net 800 mln. bus skirta garantijoms finansų įstaigoms. Būtent tokią sumą finansų institucijoms ketinama finansuoti už verslo paskolas.

„Invegos“ vadovas taip pat pabrėžia, kad paskutinioji priemonė – paskolos likvidumui palaikyti – bus skirtos tik labiausiai koronaviruso paveiktiems verslams, kurių apyvarta nukrito visiškai arba daugiau kaip 60 proc.

„Šio sprendimo esmė, kad mes padėsime įmonėms paskolomis, t. y. kas mėnesį suteiksime paskolą, tokią sumą, kuri natūraliai reikalinga būtinoms įmonės išlaidoms padengti. Kaip žinia, Vyriausybė stipriai prisideda prie darbuotojų darbo užmokesčio, (...) o mes pasirūpinsime tomis lėšomis, kurios vis tiek lieka įmonėje“, – sakė K. Motiejūnas.

Konkretų poreikį planuojama nustatyti pasikalbėjus su įmone. Tokiu būdu bus nustatyta, kiek šiai įmonei reikia būtinųjų lėšų per mėnesį. Sutarta suma bus išmokama kas mėnesį, kad bendrovė galėtų padengti būtinąsias išlaidas.

Paskolą teks pradėti grąžinti po karantino pabaigos praėjus trims mėnesiams.

Dėl minėtų priemonių galės kreiptis visų sektorių įmonės.

Apibendrindamas jis sutiko, kad ne visos verslui pasiūlytos priemonės yra tinkamos visais atvejais, todėl, teigė K. Motiejūnas, ketinama paleisti naujų priemonių, kurios bus tikslingai pritaikytos likvidumui palaikyti.

Ankstesni Vyriausybės sprendimai

LRT.lt primena, kad Vyriausybė. siekdama padėti verslui, jau anksčiau įvedė šiuos pakeitimus:

– trumpinami garantijų išdavimo vertinimo terminai, kuriamos naujos priemonės, jų įgyvendinimo schemos;

– išplečiama apyvartinių paskolų sąvoka (paskolos / garantijos bus suteikiamos ne tik verslo plėtrai, bet ir likvidumui);

– įtraukiamos papildomos finansavimo veiklos (pvz., NT vystymas);

– nelieka regioninių apribojimų;

– priemonės bus prieinamos ir didelėms įmonėms;

– išplečiamos paslaugų tiekėjų ratas (gali prisijungti alternatyvūs finansuotojai);

– daugiau nei 4 kartus padidintas garantijų limitas;

– palūkanos bus kompensuojamos 6 mėnesius (paskoloms nuo karantino paskelbimo), kai bankai suteikia paskolos grąžinimo atostogas.

Finansų įstaigos yra informuotos apie visas verslui siūlomas finansavimo priemones ir planuojamus finansavimo sąlygų pakeitimus. Apie naujas priemones jos bus informuojamos nedelsiant, kai tik bus patvirtinti finansavimo sąlygų pakeitimai.