Verslas

2020.03.26 17:44

Gyventoją suglumino „Mano būsto“ žinutė apie šildymo pabaigą, savivaldybės tikina – tai dar neplanuojama

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.03.26 17:44

Gyventojai sunerimę – nors už lango dar nėra itin šilta, į jų elektroninio pašto dėžutes jau keliauja daugiabučius administruojančios bendrovės „Mano būstas“ laiškai apie ketinamą nutraukti šildymą. Vis dėlto savivaldybės tvirtina, kad šildymo sezono pabaigos dar nematyti.

Į LRT.lt kreipęsis Mindaugas pasidalino gautu laišku, kuriame nurodoma, kad „savaitės pabaigoje tikėtini šiltesni ir šviesesni orai visoje Lietuvoje“, esą todėl daugiabučiuose namuose, kuriuose yra automatizuota šildymo sistema, šildymas bus automatiškai sustabdomas.

Didžiųjų miestų savivaldybės vis dėlto tikina – šildymo sezono pabaiga dar nėra planuojama.

Kaip nurodo Vilniaus miesto savivaldybės LRT.lt pateiktame atsakyme, šildymo sezono pradžią ir pabaigą savivaldybė nustato pagal faktinę lauko oro temperatūrą.

„Pagal iki 2020-01-01 galiojusią tvarką, šildymo sezono pabaiga buvo skelbiama, kai vidutinė trijų parų lauko oro temperatūra buvo +10 °C. Pagal turimas lauko oro prognozes toks vidurkis artimiausiu metu nebus pasiektas, todėl šildymo sezono pabaiga kol kas nebus skelbiama“, – tvirtinama atsakyme.

Vis dėlto atkreipiamas dėmesys, kad šilumos vartotojai, įskaitant ir daugiabučius gyvenamuosius namus, turi teisę baigti savo pastatų šildymą nepažeidžiant nustatytų higienos normų kitu laiku, negu savivaldybių institucijų nustatyta šildymo sezono pabaiga.

„Daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdytojai (administratoriai) negali priimti sprendimų dėl šildymo išjungimo pastatuose, nes teisė priimti tokius sprendimus priklauso išskirtinai vartotojams t. y. butų ir kitų patalpų savininkams“, – akcentuoja Vilniaus miesto savivaldybės atsakyme.

Taigi daugiabučių namų administratoriai turi nebent organizuoti butų savininką sprendimą dėl šildymo nutraukimo.

Kauno miesto savivaldybė LRT.lt taip pat tvirtina, kad kol kas apie šildymo sezono pabaigą nėra svarstoma, nes naktimis temperatūra vis dar siekia neigiamas reikšmes, o savaitės pabaigoje netgi prognozuojamas stiprus atšalimas ir dienos metu.

Klaipėdos miesto savivaldybė atkreipia dėmesį ir į tai, kad karantino metu žmonės kaip tik daugiau laiko praleidžia namuose.

„Karantino metu žmonės daug laiko praleidžia namuose, mažai juda, todėl šilumos poreikis, matyt, yra šiek tiek didesnis negu įprastai. Be to, naktimis uostamiestyje laikosi minusinė temperatūra, todėl Klaipėdos miesto savivaldybė dar nesvarsto galimybės užbaigti šildymo sezono, kuris įprastai baigiamas apie balandžio vidurį“, – sako Klaipėdos miesto savivaldybės viešųjų ryšių specialistė Aušra Lukauskienė.

Vis dėlto „Mano būsto“ atstovas Paulius Ugianskis tikina, kad skaitytojas bus ne taip supratęs informaciją – šildymas daugiabučiuose namuose visiškai atjungiamas nebus.

„Iš esmės tuose namuose, kuriuose yra sumontuoti temperatūrų davikliai, šildymo sistema automatiškai atjungiama, kai lauko temperatūra pakyla aukščiau 12 laipsnių šilumos. Toks sprendimas grįstas taupymu ir komfortu – juk neracionalu šildyti butus, kuomet už lango šilta“, – paaiškina P. Ugianskis.

Jis priduria – kai tik oro temperatūra nukrenta žemiau 12 laipsnių, tokiuose namuose šildymas automatiškai vėl įsijungia.

„Taigi ryte, vakare ir naktį, kai yra vėsus metas, radiatoriai butuose veikia įprastu rėžimu. Tai neturi nieko bendra su šildymo sezono pabaigos paskelbimu“, – pabrėžia P. Ugianskis.

LRT.lt primena, kad šildymo sezoną Vilnius šildymo sezonas pradėtas spalio 1 d., Kaune bei Alytuje – spalio 3 d., Klaipėdoje – spalio 7 d., Šiauliuose – rugsėjo 25 d., o Panevėžyje – rugsėjo 23 d.

Pernai šildymo sezono pabaigą sostinė ir uostamiestis skelbė balandžio 19 d. Kaunas – balandžio 23 d.