Verslas

2020.03.27 18:05

Dėl sukeltų būtiniausių prekių kainų internautai niršta: negi ir šie verslai gaus valdžios paramą?

Šalyje trūkstant būtiniausių prekių – dezinfekcinio skysčio, kaukių, respiratorių, vienkartinių pirštinių, kai kurie verslininkai šias priemones siūlo už sumas, kartais net dešimtimis kartų didesnes nei įprastai. Tačiau nepaisant to, jei neatleidžia darbuotojų ar jų neverčia imti neapmokamų atostogų, šios įmonės vis tiek gali pretenduoti į valstybės finansinę paramą pagal Vyriausybės parengtą paramos verslui paketą.

Dėl reikšmingai padidėjusių kainų prekybininkai kaltina gamintojus, šie bado pirštu į brangstančias žaliavas ir jų trūkumą. Tuo metu valdžia jau ėmėsi priemonių kainų reguliavimo atvėrimui, tačiau šis veiksmas sulaukė didelės kritikos.

Akcentavo, kad paramą gaus socialiai atsakingas verslas

Vyriausybės parengtą paketą dar praėjusią savaitę pristatęs premjeras Saulius Skvernelis akcentavo, kad paramą gaus tik socialiai atsakingos bendrovės.

Jam antrino ir finansų ministras Vilius Šapoka, kuris teigė, kad jeigu privatus sektorius vers eiti neapmokamų atostogų arba atleidinės darbuotojus, tuomet valstybės pagalbos jie gali nesitikėti.

„Tai yra tiesos akimirka verslui. Turime elgtis atsakingai, tai yra laikas tą įrodyti veiksmais“, – tvirtina V. Šapoka.

Ekonomikos skatinimo ir pagalbos verslui pakete – 5 mlrd. Eurų. Daugiau apie lengvatas ir paramą galite skaityti ČIA.

Kainos didėja tiesiog akyse

Tačiau būtiniausių prekių kainos šiuo metu yra stipriai išaugusios. Akylieji internautai jau net kuria grupes feisbuke, kuriose gėdina tokius gamintojus ar prekybininkus ir kelia klausimus, ar šios įmonės irgi sulauks valdžios paramos.

Pavyzdžiui, įmonė „Biuro gidas“, prekiaujanti įvairiomis prekėmis, 5 litrų rankų dezinfekantą siūlo už beveik 55–63 eurus. Kiek pigiau kainuoja tokios pat talpos paviršių dezinfekavimo priemonės. 10 litrų bakelį skysčio rankoms siūloma įsigyti už 121 eurą, mažiausios talpos 100 ml – 6,90 euro.

Rekvizitai.lt puslapyje nurodoma, kad šioje įmonėje dirba 10 darbuotojų, prie pranešimų pažymėta, kad šiai įmonei taikomos mokestinės pagalbos priemonės dėl COVID-19.

Kita elektroninė parduotuvė „b-a.eu“, kurią valdo įmonė „Komeksimas“, taip pat rekvizitai.lt puslapyje nurodoma kaip ta, kuriai taikomos mokestinės pagalbos priemonės.

Čia 5 litrų dezinfekcinio skysčio pakuotę siūloma įsigyti už beveik 40 eurų, o 8 0,5 l buteliukų ir 10 apsauginių kaukių rinkinys atsieis 86,44 euro. Tokios kainos fiksuotos ketvirtadienio vidudienį.

E. parduotuvėje sveikatasvarbiau.lt 100 medicininių veido kaukių parduodama už 119,99 euro, skelbiama, kad taikoma nuolaida, nes ankstesnė kaina – 139 eurai. Svetainėje atkreipiamas dėmesys, kad parduodami paskutiniai likučiai, o „dėl didelės paklausos bei išaugusios medicininių kaukių savikainos – kaina už vienetą didesnė negu įprastai“.

Prekybininkai nespėja užtikrinti poreikio, negaili kritikos gamintojams

Prisistatyti nenorėjęs „Biuro gidas“ atstovas teigė, kad galutinę kainą, kurią mato vartotojas, yra padiktuota gamintojo kainų.

„Kaina daugiau formuojama gamintojo, o gamintojai deklaruoja, kad žaliava brangsta, yra jos trūkumas, todėl sunku pasakyti, ar žaliavos labiau trūksta, ar čia patys gamintojai dabar tokias kainas užsideda, ar pardavėjai. Iš mūsų pusės, kaina formuojama pagal gavimo kainą – tai, kokią gauname iš gamintojų“, – sakė jis.

Prekybininkas atskleidžia, kad praėjusią savaitę kainos buvo panašios, kurkas mažesnės jos buvo tik kone prieš mėnesį.

„Prieš tai bent parduotuvėse buvo galima nusipirkti po 0,5 litro, po litrą, o dabar paklausa išlikusi didelė, ir kaina nenusileidžia taip, kaip norėtume, nors ir gamintojų papildomai atsirado. Buvo 14, dabar daugiau, bet vieni kalba, kad žaliavos trūksta, kiti neturi plastiko taros ar kokių purkštukų.

Kokia situacija bus kitą savaitę – neaišku, matysime, mes bandome kiekvieną dieną skysčio parūpinti, bet patys į minusą irgi negalime pardavinėti, juk planuojame išlaidas, kainuoja prekių išsiuntimas, yra kitų sąnaudų“, – sako bendrovės atstovas.

Jis taip pat pažymi, kad sudėtinga užtikrinti pasiūlą, mat sunku komunikuoti ir su pačiais gamintojais.

„Mums, pavyzdžiui, nepavyko susisiekti su „Vilniaus degtine“, mes ir laiškus jiems rašėme, todėl ieškojom kitų gamintojų, su 4–5 kontaktus mezgėme, bet ir tai ne su visais pavyko bendradarbiauti“, – sakė „Biuro gidas“ atstovas, nenorėjęs atskleisti tų, su kuriais bendrovė sudarė sutartį.

Tiek su „Komeksimas“, tiek su paskutinės internetinės parduotuvės savininkais susisiekti nepavyko, e. paštu jie neatrašė.

Šiuo metu leidimus gaminti rankų dezinfekcinį skystį yra gavusios 36 šalies įmonės.

Dauguma jų LRT.lt teigė susiduriančios su pagrindine problema – žaliavos, t. y., etilo alkoholio – trūkumu. Pavyzdžiui, bendrovės „Ukmergės vaistinė“ atstovas LRT.lt sakė, kad dėl to žaliavos kaina yra pakilusi tris kartus. Žaliavos trūkumą išskyrė ir „Vilniaus degtinės“ vadovas Rokas Mituzas. Daugiau apie tai galite skaityti ČIA.

Nuomonės išsiskiria

Trečiadienį premjeras spaudos konferencijos metu sakė, kad Vyriausybė atvėrė kelią kainoms šalyje reguliuoti ir šį instrumentą pasitelkė kaip galimybę, kurios tikisi, nereikės panaudoti.

„Tai yra įrankis, kurio mes nenorėtume naudoti, bet jeigu prireiks, valstybė nedvejodama tuo pasinaudos, kalbant apie visas spekuliacines kainas“, – teigė S. Skvernelis.

Tačiau nuomonių dėl kylančių kainų būtiniausioms prekėms, ir ne tik, yra įvairių. Pavyzdžiui, Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas ketvirtadienį teigė, kad bandymas reguliuoti kainas tėra viešųjų ryšių triukas.

Jis akcentuoja, kad kainas lemia pasiūla ir paklausa, o kadangi kai kurių prekių paklausa itin išaugusi, tai yra vienas iš faktorių, kodėl kaina kyla. V. Vasiliauskas pažymi, kad kainas lemia daugelis veiksnių, o ne tik prekybininkų piktnaudžiavimas.

„Aš asmeniškai to piktnaudžiavimo nematau. Kaip tik, mano galva, dabar visi išsijuosę bando prisitaikyti prie karantino sąlygų, o tai, visų pirma, daro prekybininkai“, – ketvirtadienį sakė V. Vasiliauskas.

Šiai Vyriausybės iniciatyvai nepritaria ir prezidentūra.

Stebi pasitelkusi vartotojų teisių apsaugą, tačiau sprendimų dar neturi

LRT.lt kreipusis į Finansų ministeriją, komunikacijos skyriaus vyr. specialistė Daiva Šalc teigė, kad ministerija dėl tokių konkrečių atvejų dar neapsisprendė, tačiau stebi ir seka tokius atvejus.

„Šiuo atveju gali būti taikomos įvairios priemonės. Stebime ir vertiname situaciją jūsų minėtuose sektoriuose, tam pasitelkta ir Valstybinė vartotojų teisių apsauga“, – informavo ji.