Verslas

2020.03.26 19:55

Karantinas sukūrė naują ir galimai nelegalią nišą – norintys izoliuotis tam gali išsinuomoti būstą

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.03.26 19:55

Paskelbus karantiną tuo pasinaudoti ar pasirūpinti neturinčiaisiais, kur karantinuotis, suskubo ir būstų nuomotojai. Socialiniuose tinkluose žmonės nuomai karantinui ar saviizoliacijai pradėjo siūlyti savo turimus būstus.

Toks skelbimas – tik vienas iš daugelio, kuriuos galima rasti socialiniuose tinkluose ar skelbimų portaluose.

Tiesa, patys skelbimų autoriai papasakoti, kaip kilo idėja siūlyti būstus karantinui nesiryžta – kai kurie tiesiog kreipimąsį ignoruoja, kiti apgailestauja, kad noras padaryti gerą kai kurių internautų suprantamas kaip bandymas pasinaudoti situacija, pasipelnyti ar net pasityčioti. Todėl būstų nuomotojai teigia nenorintis į save atkreipti dar didesnio dėmesio ar kelti visuomenės nepasitenkinimo.

Mintis nuomoti būstą karantinui visiškai nestebina LRT.lt kalbintų nekilnojamojo turto ekspertų. Anot jų, įvedus karantiną ir visame pasaulyje sustojus kelionėms, trumpalaikės nuomos rinka apmirė, todėl niekuo nuostabaus, kad verslininkai ieško, kaip išnaudoti galimybes.

„CITUS“ investicijų ir analizės vadovo Šarūno Taručio teigimu, siūlydami būstus saviizoliacijai būstų savininkai ieško būdų, kaip bent šiek tiek kompensuoti prarastas pajamas.

„Pasaulyje tokia praktika nėra nauja ar netikėta – ji tiesiog atliepia poreikį“, – apibendrina Š. Tarutis.

Jo teigimu, kainas šiuo atveju turėtų sureguliuoti paklausos ir pasiūlos balansas. Eksperto matytuose pasiūlymuose kai kurie būstai nuomai siūlomi netgi labai pigiai, pastebi jis.

„Žinoma, reikia įvertinti ir buto būklę, įrengimą, paslaugas ir kitus niuansus, tačiau, jei nuomotojai supranta, kad kaina ekstremalios situacijos metu neturėtų būti tokia pati kaip nuomojant atostogoms, rodytų ypač aukštą sąmoningumo, pilietiškumo ir solidarumo lygį“, – sako Š. Tarutis.

Tačiau jis pabrėžia – nuomojant būstą žmonėms, kurie privalo karantinuotis ar laikytis saviizoliacijos, derėtų laikytis ir tam tikrų reikalimų, atkreipti dėmesį į tam tikras su tuo susijusias sąlygas ir užtikrinti bei įvertinti būsto priežiūrą.

Kai kurie taiko priešingą taktiką – kainas kelia

Kaip sako ekspertas, būsto savininkams, prieš nuomodamas būstą tokiu tikslu, turėtų pasirūpinti ventiliacija, dezinfekcija, besinuomojančiojo gyventojo higienos poreikiais bei papildomomis sąlygomis.

„Izoliacijos sąlygomis gyvenantis žmogus negali palikti savo būsto, todėl būtų naudinga jam pasiūlyti maisto ir kitų būtiniausių priemonių pristatymo paslaugas ir pan. Manau, kad gali reikėti, jog sąlygas būste, reikalavimus jo priežiūrai ir prižiūrinčių asmenų apsaugai įvertintų visuomenės sveikatos apsaugos specialistai“, – teigia Š. Tarutis.

Jis akcentuoja – šiuo atveju svarbu ir tai, kad, įsileisdamas į savo turimą būstą potencialiai koronaviruso infektuotą asmenį, būsto savininkas prisiima dalį atsakomybės už aplinkinių asmenų sveikatą.

„Jis turi užtikrinti, kad gyventojai laikysis saviizoliacijos reikalavimų, o ši atsakomybė, mano žiniomis, jokia forma ir jokiais būdais nėra apibrėžta. Todėl natūralus gali būti ir kaimynų nerimas ar nepasitenkinimas“, – atkreipia dėmesį pašnekovas.

Jis pastebi ir kitą tendenciją – kai kurie nuomotojai kaip tik stengiasi išvengti nuomininkų, kurie gali būti užsikrėtę koronavirusu, todėl neadekvačiai kelia nuomos kainas.

„Kai kurie „AirBnB“ nuomotojai yra neadekvačiai užkėlę kainas, kad atbaidytų bet kokius interesantus – kainos gali siekti net absurdiškus 1 500 eurų parai“, – pateikia pavyzdį Š. Tarutis.

Tikisi, kad padėtimi nesinaudos ir kainų nekels

„Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas taip pat nurodo, kad pagrindinė tokios nišos atsiradimo priežastis – iš esmės išnykęs turistų srautas.

„Maitinimo bei pramogų veiklos draudimas ir sumažėjęs turistų srautas skaudžiai smogė apgyvendinimo sektoriui. Neužimtų butų bei kambarių siūlymas saviizoliacijai – vienas sprendimų, kurie galėtų sumažinti verslą užklupusius sunkumus“, – neabejoja T. S. Kvainickas.

Jo vertinimu, bent teoriškai patalpų saviizoliacijai poreikis yra didelis ir netgi gali augti, nes tai yra variantas prasčiau besijaučiantiems asmenimis, kaip apsaugoti savo šeimos narius, jeigu savo namuose jie tokių galimybių neturi.

„Karantinavimasis ypač aktualus senjorų amžiaus poroms jei, tarkim, vienas jų ima jausti viruso simptomus. Derėtų pastebėti, kad šioje situacijoje nuomotojas turėtų aiškiai deklaruoti, o nuomininkas – suprasti, kad patalpos yra skirtos labai aiškiam tikslui – atskirti sveikus žmones nuo galimai sergančių“, – pabrėžia T. S. Kvainickas.

Paprašytas įvertinti pasiūlymus kainas, jis teigia, kad tai gana sudėtinga, nes jas lemia rinka. „Tačiau norisi tikėti, kad nuomotojai kainomis nepiktnaudžiaus, jei tokių patalpų poreikis išaugtų“, – priduria T. S. Kvainickas.

Žmonės dažniau žvalgosi, nei perka

Bendrovės „Vertikali medija“, valdančios skelbimų portalą domoplius.lt, vadovas Evaldas Narbuntovičius LRT.lt teigia taip pat pastebėjęs tokių pasiūlymų internete, tačiau tvirtina, kad skelbimų portaluose tokius skelbimus sunkiau išskirti – tam nėra nustatyti specialūs kriterijai.

„Nors ir pasipiktinimo daug, paslauga yra aktuali ir reikalinga. Jei žmogus grįžo iš kelionės ir nenori grįžti pas šeimą, nedaug išeičių jam belieka, tad tokie pasiūlymai išgelbsti. Kaina – kitas klausimas. Bet jei žmonės pasirengę mokėti ir moka, vadinasi, ji priimtina. Vėliau jei butas bus dezinfekuotas, nematau problemos“, – sako E. Narbuntovičius.

Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad nuomos rinka dėl karantino ir turistų trūkumo yra aprimusi. Ramybė pastebina ir apskritai nekilnojamojo turto rinkoje.

„Nors mūsų portalas ir sulaukia gerokai daugiau lankytojų, nei su ankstesniu laikotarpiu, brokeriams niekas arba mažai kas skambina. Žmonės izoliuojasi ir tas yra sveikintina“, – sako E. Narbuntovičius.

Primena – galimybes izoliuotis suteikia ir savivaldybė

Kiek anksčiau Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kokybės vadybos ir komunikacijos skyriaus vedėja Diana Brunevičienė LRT.lt teigė, kad, jeigu žmogus dėl vienų ar kitų priežasčių nutaria būstą saviizoliacijai ar karantinui nuomotis, o ne kreiptis į savivaldybę, tai yra jo pasirinkimas.

Ketvirtadienį D. Brunevičienė patikslino, kad, pagal naujausią tvarką, į Lietuvą grįžtantys žmonės, turintys tam sąlygas ir sutinkantys su keliamais reikalavimais, galės izoliuotis savo pasirinktose patalpose.

Tie, kurie nesutiks pasirašyti, jog laikysis izoliavimo reikalavimų, nėra Lietuvos piliečiai ar neturės tinkamų patalpų, 14 dienų izoliaciją praleis savivaldybių parengtose patalpose.

Norintys geresnių sąlygų, nei gali pasiūlyti savivaldybė, galės jas gauti susimokėję, jei savivaldybė bus sudarius sutartį su viešbučiu ar kita apgyvendinimo įstaiga.

NVSC atstovė pabrėžia – svarbu, kad patalpos atitiktų izoliavimo reikalavimus: jose būtų būtiniausi baldai, indai, dezinfekcinės priemonės ir kt.

Nors apgyvendinimo paslaugų teikimo tvarka karantino laikoarpiu buvo ne kartą keista, ketvirtadienį Vyriausybė nusprendė, kad savivaldybių administracijų direktoriai galės nuspręsti, ar uždrausti apgyvendinimo paslaugų teikimą jų konkrečioje savivaldybėje.

Tai gali lemti, kad kai kuriose savivaldybėse siūlyti nuomotis būstą karantinui bus draudžiama.

Vilniaus administracijos direktorius Povilas Poderskis BNS teigė neketinantis drausti apgyvendinimo paslaugų teikimo.

Palangos administracijos direktorė Akvilė Kilijonienė BNS nurodė, kad artimiausiu metu bus šaukiamas kurorto ekstremalių situacijų komisijos posėdis šiuo klausimu. Ji perspėjo, kad nedraudžiant apgyvendinimo paslaugų gali suklestėti būtent privačiai tokias paslaugas siūlantys asmenys.

Vyriausybė yra nusprendusi, viešbučių ir kitos patalpos turi būti naudojamos asmenims izoliuoti atskiru savivaldybių ir apgyvendinimo paslaugų teikėjų susitarimu arba savivaldybės administracijos direktoriaus reikalavimu.

Vyriausybė trečiadienį nutarė pratęsti karantiną iki balandžio 13 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.