Naujienų srautas

Verslas2020.03.25 16:01

Analitikai: dėl koronaviruso krizės įmonės turės peržiūrėti dividendų planus

BNS 2020.03.25 16:01

Pasaulio šalių vyriausybėms desperatiškai bandant suvaldyti koronoviruso pandemiją, daugelis didelių tarptautinių bendrovių skelbia atsisakančios planų mokėti dividendus už 2019 metus, tuo metu apie ketinimus uždirbtu pelnu pasidalinti su akcininkais paskelbusios Lietuvos įmonės šių planų kol kas neatsisako.

Visgi, analitikų teigimu, bent jau privačios Lietuvos įmonės dividendų planus artimiausiu metu turės peržiūrėti.

Analitikai: dividendų planų bus atsisakoma

Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas Vytautas Plunksnis ir Lietuvos verslo konfederacijos mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas prognozuoja, kad krizės akivaizdoje įmonės turės dividendus sumažinti arba iš viso jų atsisakyti.

„Koronaviruso krizės akivaizdoje vienas iš pagrindinių prioritetų įmonėms – valdyti likvidumą. Todėl galima laukti, kad tos įmonės, kurios buvo tiesiogiai paveiktos – neteko dalies pajamų, buvo priverstos stabdyti gamybą – gali dividendus mažinti ar jų atsisakyti“, – BNS sakė V. Plunksnis.

Pasak M. Dubnikovo, šiuo metu įmonių stabilumas yra daug svarbesnis nei jų akcininkų gerbūvis.

„Tikriausiai įmonės bus linkusios pasilaikyti pinigus savo sąskaitose. (...) Reikia įvertinti ir tai, kad išmokėti dividendai sumažintų įmonių galimybes skolintis“, – BNS teigė M. Dubnikovas.

V. Plunksnis pabrėžė, kad įmonėms, turinčioms įsipareigojimų bankams, dividendus gali uždrausti mokėti ir kreditoriai.

„Pirmųjų kregždžių Baltijos šalyse jau turime – Estijos keltų bendrovė „Tallink“ paskelbė, kad atsisako planuotų 40 mln. eurų dividendų mokėjimo“, – teigė V. Plunksnis.

Tuo metu valstybės kontroliuojamos įmonės, anot M. Dubnikovo, gali būti skatinamos šiemet išmokėti dividendus.

„Manau, valstybės įmonės gali būti tam tikras spaudimas mokėti dividendus, suprantama, kad daugelis valstybės stambių infrastruktūros įmonių šiuo atveju išlikimo klausimų nespręs – jos be kada pinigų galės pasiskolinti“, – tvirtino M. Dubnikovas.

Finansų ministerija: būtina įvertinti kiekvienos įmonės situaciją

Sprendžiant dėl valstybės kontroliuojamų įmonių dividendų, jas valdančios ministerijos turėtų vertinti kiekvienos įmonės finansinę situaciją, koronaviruso krizės prognozuojamą poveikį veiklai ir jos rodikliams 2020 metais, teigia Finansų ministerija.

„Teisės aktuose yra reglamentuota dividendų ar pelno įmokų mažinimo procedūra ir būtinos sąlygos. (...) Neatmestina, kad esant pagrįstiems argumentams dėl ekstremalios situacijos sukeltų neigiamų pasekmių konkrečioms įmonėms, gali būti siūloma tikslinti teisės aktų nuostatas, susijusias su dividendų skyrimu“, – komentare BNS nurodė ministerija.

Jos teigimu, kiekvienu atveju dividendų mažinimas derinamas su Finansų, Ekonomikos ir inovacijų ministerijomis ir Valdymo koordinavimo centru, o galutinį sprendimą priima Vyriausybė.

„Valstybės valdomos įmonės daugeliu atveju yra strateginę infrastruktūrą valdančios įmonės, kurių veikla tęsiasi ir privalo būti užtikrinama“, – pabrėžė ministerija.

Valstybės valdomų įmonių dividendai dabar yra susieti su nuosavo kapitalo grąžos rodikliu – jiems gali būti skiriama nuo 60 proc. iki 85 proc. paskirstytinojo pelno.

Apie būsimus dividendus jau yra paskelbusios „Ignitis grupės“ įmonės „Energijos skirstymo operatorius“ ir „Ignitis gamyba“, numačiusios išmokėti atitinkamai 68 mln. ir 36,3 mln. eurų.

„Dėl ESO ir „Ignitis gamybos“ dividendų bus balsuojama akcininkų susirinkimuose, jokių kitų sprendimų negu skelbta viešai, nėra priimta“, – komentare BNS nurodė „Ignitis grupė“.

ESO ir „Ignitis gamybos“ dividendų išmokėjimas yra numatytas „Ignitis grupės“ taikos susitarime su įmonių smulkiaisiais akcininkais, kurie teismuose ginčijo sprendimus jas delistinguoti iš biržos.

Bankams rekomenduojama dividendų nemokėti

Lietuvos bankas (LB) jau paragino komercinius bankus šiemet nemokėti dividendų, o uždirbtą pelną naudoti kapitalo bazei stiprinti.

„Dėl didelio neapibrėžtumo, susijusio su tolesne ekonomikos raida, o ypač įvertinę galimo griežtesnio scenarijaus įtaką bankų kapitalo pakankamumo rodikliui, primygtinai raginame bankus nemokėti dividendų, o naudoti juos kapitalo bazei stiprinti“, – praėjusią savaitę teigė LB valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Dar prieš LB raginimą apie valdybos siūlymą išmokėti 16,82 mln. eurų dividendų pranešė Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) bei vietos investuotojų valdomas Šiaulių bankas. Dėl dividendų jo akcininkai spręs kovo 31 dieną.

Šiaulių banko komentaro dėl planuojamų dividendų BNS nepavyko gauti.

„Swedbank“ Lietuvoje Finansų tarnybos vadovas Remy's Salters BNS informavo, kad bankas jį valdančiam Švedijos „Swedbank“ šiemet dividendų nemokės. SEB bankas sprendimo dėl dividendų kol kas nėra priėmęs.

Įmonės neskuba skelbti apie dividendų planus

Apie ketinimus mokėti dividendus kol kas yra paskelbusios tik kelios „Nasdaq“ Vilniaus biržoje kotiruojamos įmonės, vienos jų – „INVL Baltic Farmland“ akcininkai šią savaitę jau pritarė 323 tūkst. eurų dividendams.

Apie ketinimus mokėti dividendus yra paskelbusios ir „INVL Baltic Real Estate“ bei „Žemaitijos pienas“, planuojančios išmokėti atitinkamai 20,383 mln. ir 1,35 mln. eurų.

Biržoje kotiruojamos bendrovės, kurių finansiniai metai baigiasi gruodžio pabaigoje, ataskaitinius metinius akcininkų susirinkimus kuriuose turi būti priimti sprendimai ir dėl pelno paskirstymo, turi surengti iki balandžio pabaigos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi