Verslas

2015.10.02 10:24

„Duty free“ parduotuvės – politikų akiratyje

BNS 2015.10.02 10:24

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadovai, sunerimę dėl pareigūnų korupcijos riziką didinančių pasienio kontrolės punktuose veikiančių neapmuitintų prekių parduotuvių („Duty free“), kreipėsi į Seimo Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisiją, penktadienį informuoja „Lietuvos žinios“.

Pasak dienraščio, kol Seimo nariai svarsto, uždaryti ar palikti kelio postuose esančias „Duty free“ parduotuves, Pasienio kontrolės punktų direkcijos vadovai tvirtina, kad parlamentarams apsispręsti neturėtų būti sunku, nes po metų ar kiek daugiau šių parduotuvių, skirtų vien iš Lietuvos išvykstantiems asmenims ir veikiančių Vilniaus geležinkelio stotyje, taip pat daugelyje kelio postų su Rusijos Kaliningrado sritimi bei Baltarusija pasienio punktuose, ir taip nebeliks.

Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Jonas Miškinis dienraščiui suabejojo, kad geriausia išeitis – uždaryti „Duty free“ parduotuves pasienio punktuose: „Parduotuvės prekiauja legaliai, jose nedraudžiama parduoti didesnio kiekio cigarečių“.

J. Miškinis tikino, kad problemą Muitinės departamentas bando spręsti kitokiomis priemonėmis – stiprindamas neapmuitintų prekių parduotuvių veiklos priežiūrą.

Pasienio kontrolės punktų direkcijos prie Susisiekimo ministerijos direktorius Arnoldas Tvaronavičius dienraščiui piktinosi, kad siūloma pjauti šaką, ant kurios „sėdi“ tiek pasienio, tiek ir muitinės pareigūnai, tiek ir pati direkcija, nes, jo duomenimis, iš šių parduotuvių per metus surenkame apie 3 mln. eurų pajamų.

„Tai sudaro apie trečdalį visų mūsų disponuojamų lėšų. Kiekviena parduotuvė moka labai didelius pinigus už nuomą – net iki 782 eurų už kvadratinį metrą. Gautus pinigus investuojame į tų pačių punktų infrastruktūrą, kuria naudojasi tiek VSAT, tiek muitinės pareigūnai“, – teigė A. Tvaronavičius.

Pastaraisiais metais pastebėta, kad šešėlinės cigarečių rinkos traukiasi, tačiau cigarečių, įsigytų iš neapmuitintų prekių parduotuvių, dalis nemažėja arba mažėja labai menkai – ši tendencija ypač ryški Lietuvos pasienio rajonuose esančiuose miestuose, šalia kurių netoliese veikia Lietuvos valstybės sienos su trečiosiomis šalimis kelių perėjimo punktuose įsteigtos neapmuitintų prekių parduotuvės.

Tai paaiškėjo tyrimų bendrovei „Nielsen“ jau kelerius metus atliekant „Tuščių cigarečių pakelių“ tyrimus, kuriais nustatoma nelegalios tabako rinkos dalis Lietuvoje. Pernai Šalčininkuose tiriant šešėlinę cigarečių rinką, su neapmuitintų prekių parduotuvių žymomis buvo aptikta apie 20 proc. tuščių pakelių, o antrąjį šių metų ketvirtį – jau 24 procentai. Panašios tendencijos ir Šakiuose.