Verslas

2020.03.24 18:58

Daugiausia verslų, kurie paveikti karantino ribojimų, – Vilniuje

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.03.24 18:58

Statistikos departamentas skelbia interaktyvų žemėlapį, kuriame pateikiama statistika, kokie šalies miestai ir kokie verslai gali būti labiausiai paveikti karantino įvestų apribojimų. Daugiausia savo veiklą dėl karantino turinčių riboti įmonių ar jų filialų – Vilniuje, o daugiausia darbuotojų, negalinčių dirbti dėl karantino, – mažmeninės prekybos sektoriuje.  

Daugiausia karantino ribojimų paveiktų įmonių ir jų padalinių yra Vilniuje. Čia jų suskaičiuojama 7 106, o ribojimų paveiktų darbuotojų, dirbančių privačiose įmonėse, – 77 249.

Antrojoje vietoje – Kaunas. Mieste yra 3 242 įmonių ar jų filialų, kurie paveikti karantino ir 38 610 darbuotojų, dirbančių privačiame sektoriuje, kurie gali būti paveikti karantino.

Trečioje vietoje – Klaipėda – 1 634 įmonės ir jų filialai bei 18 279 darbuotojai. Ketvirtoje – Šiauliai, atitinkamai 942 ir 10 031 bei penktoje vietoje – Panevėžys – 942 įmonės ir 10 031 darbuotojai.

Daugiausia nedirbančiųjų – mažmeninės prekybos sektoriuje

Statistikos departamento duomenimis, didžiausias karantino ribojimų paveiktas privatus sektorius – mažmeninės prekybos (išskyrus variklinių transporto priemonių, motociklų prekybą ir maisto prekybą). 2020 m. duomenimis, šiame sektoriuje dirba 42 371 darbuotojas ir veikia 8 059 įmonės ar jų filialai.

Antrojo vietoje – maitinimo ir gėrimų teikimo veiklos sektorius. Šiame sektoriuje Lietuvoje dirba 35 295 darbuotojai ir 3 795 įmonės ir jų filialai.

Trečiojoje – apgyvendinimo veiklos sektorius, kuriame dirba 7 564 darbuotojai ir veikia 472 įmonės ar jų filialai.

Lietuvos statistikos departamentas pažymi, kad, daugiausia darbuotojų iš paveiktų veiklų (skaičiuojant privatų ir viešąjį sektorių kartu) dirba švietime – daugiau nei 137 tūkst. Dėl karantino Lietuvoje yra paveiktos 4 374 ugdymo įstaigos.

LRT.lt primena, kad Vyriausybė yra priėmusi pagalbos verslui planą, pagal kurį numatoma, jog valstybė solidariai iki trijų mėnesių prisidės prie darbdavių pastangų išsaugoti darbo vietas, padengiant dalinės prastovos ar prastovos išmokos dalį darbuotojams.

Darbuotojams turės būti užtikrinta ne mažesnė nei minimali mėnesinė alga (MMA). Valstybės lėšų dalis sieks 60 proc., bet ne daugiau kaip MMA, o labiau nuo karantino paveiktiems verslo sektoriams bus skiriama 90 proc. valstybės subsidija.

Verslui taip pat yra sustabdyti mokestinių nepriemokų išieškojimo veiksmai, suteikta galimybė atidėti mokestines įmokas bei galimybė palankiomis sąlygomis skolintis lėšas iš bankų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt