Verslas

2020.03.24 21:24

Linas Armalys. Kaip gauti finansavimą verslui pandemijos sąlygomis

Linas Armalys, alternatyvaus finansuotojo verslui „Noviti finance“ vadovas2020.03.24 21:24

Dėl koronaviruso paskelbus griežtus apribojimus šalies verslas netruko pajusti pirmąsias pasekmes. Jau po pirmųjų karantino dienų įmonės suskubo ieškoti papildomo finansavimo savo veiklai – apyvartinėms lėšoms, darbuotojų atlyginimams, papildomos medžiagoms įsigyti.  Neįprastai padėčiai besitęsiant verslas, o ypač smulkusis, susidurs su dar daugiau iššūkių, o būtent jam gauti paskolą dar iki šios krizės buvo sunkiausia – tradiciniai kredituotojai daugiausiai orientuojasi į dideles įmones.

Tad kaip pasiruošti, kad verslo finansavimo paieškos būtų sėkmingos ir perniek nesugaištumėte daug laiko, kuris net ir dabartinėje situacijoje, kai gyvenimas atrodo gerokai sulėtėjęs, yra pinigai? Įmonių vadovams siūlau atkreipti dėmesį į keletą svarbių dalykų.

Pirmiausia, realiai įvertinkite savo įmonės situaciją, pajėgumus ir poreikius. Sąžiningai sau į klausimus: kam ir kokio dydžio paskolos man reikia? Ar galėsiu paskolą grąžinti net jeigu užklupusi krizė užtruks ilgiau nei planuota?

Aiškiai numatykite, kam jums reikalingi papildomi pinigai. Tiesa ta, kad kredituotojai nori bendradarbiauti su sėkmingomis įmonėmis. Tačiau šiuo laikotarpiu net ir sėkmingai iki šiol augusios įmonės susiduria su netikėtais sunkumais. Kadangi jie, tikėtina, yra laikini, kai kurie kredituotojai bus linkę ir dabar su jumis drauge ieškoti sprendimų, kaip padėti jūsų verslui toliau vykdyti veiklą.

Visgi jeigu jums paskolos reikia jau susikaupusioms ir šiuo metu dar sparčiau augančioms skoloms apmokėti, verslo kredituotojai kažin ar norės jums suteikti paskolą. Susidariusios skolos dažnu atveju reiškia, kad įmonės verslo modelis nėra tinkamas – galbūt jis blogai veikia ar, pavyzdžiui, gaminama tai, kas rinkoje yra nepaklausu. Tokiu atveju verslo paskola nepadės, nes lėtėjant ekonomikai, jau egzistuojančios problemos tik dar labiau išryškės.

Kitas svarbus momentas – kalbėdami su finansuotoju, gebėkite pagrįsti, kad jūsų įmonės finansinė būklė yra tvari. Kredituotojai, priešingai nei investuotojai, nesikiša į verslo valdymą ir ieško priemonių, kurios sumažina skolinimo riziką. Jie atsakingai gilinasi į kiekvienos įmonės situaciją ir bando įvertinti ar ji tikrai gebės grąžinti pasiimtą paskolą. Todėl nesistebėkite, kad verslo finansuotojas paprašys duomenų apie jus ar jūsų įmonę.

Kai kurie kredituotojai gali prašyti ir tokių riziką suvaldymo priemonių kaip turto užstatas ar laidavimas. Įvertinkite, kas palankiau jums. Pavyzdžiui, „Noviti finance“, neseniai pasirašiusi garantinį susitarimą su Europos Investiciniu fondu, gali teikti verslo paskolas nedidelėms įmonėms ir be užstato, ir daugeliu atveju, be laidavimo. Todėl įmonės paskolas gali gauti kur kas greičiau ir pigiau, nes sutaupomos notaro ir hipotekos išlaidos.

Nors šiuo metu, gauti papildomą finansavimą nedidelėms įmonėms gali būti dar sunkiau nei iki šiol, svarbu atsakingai pasirinkti kredituotoją. Ieškokite tokio, kuris būtų suinteresuotas jūsų verslo sėkme. Rinkitės tą, kuris rūpinasi savo gera reputacija ir kuris neslepia, kas stovi už jo įmonės vairo. Tai žinodami galėsite jaustis saugesni – žinosite, kokie asmenys yra atsakingi ir su kuo galėsite spręsti iškilusias problemas.

Norėdami sutaupyti laiko, kreipkitės į tuos kurie dirba su jūsų dydžio ir amžiaus įmonėmis. Dauguma tradicinių kredituotojų paskolas teikia tik ilgiau nei dvejus metus veikiančioms įmonėms. Be to, jie labiau linkę teikti finansavimą didelėms įmonėms, kurios pageidauja didelių ir ilgalaikių paskolų.

Jeigu jūsų įmonė jauna ar jums reikia nedidelės, pavyzdžiui, 10 000 eurų paskolos apyvartinėms lėšoms, kalbėkite su tais kredituotojais, kuris specializuojasi teikiant tokio dydžio paskolas. Priešingai nei tradiciniai finansuotojai, kai kurie alternatyvūs kredituotojai teikia paskolas ir jaunesnėms nei dveji metai įmonėms.

Nors šiuo neįprastu laiku kredituotojai ypatingai atidžiai vertina kiekvienos paskolos riziką, alternatyvūs finansuotojai yra lankstesni ir taiko lankstesnius vertinimo kriterijus. Todėl jie gali paskolas suteikti greičiau ir patogiau. Net ir visuotinio karantino metu, daugelis kredituotojų vykdo savo veiklą ir teikia paskolas elektroniniu būdu. Dažnu atveju, paskola gali būti suteikiama dar tą pačią dieną.

Natūralu, kad visi nori pasiskolinti kuo pigiau. Tačiau čia siūlau neapsigauti. Vertinant paskolos kainą, palūkanos nėra pats svarbiausias rodiklis. Neretai tie kredituotojai, kurie skolina ypač mažomis palūkanomis, taiko įvairius papildomus mokesčius. Pavyzdžiui, sąskaitų administravimo, draudimo mokesčius, kurie dažnai sudaro didžiąją paskolos kainos.

Todėl skolindamiesi verslo finansuotojo klauskite, ne kokios jo teikiamų paskolų palūkanos, o kiek jums reikės iš viso sumokėti už konkretaus dydžio paskolą, suteiktą konkrečiam laikotarpiui. Kitaip tariant, klauskite: „Kokią sumą turėsiu grąžinti, jeigu, pavyzdžiui, pasiskolinsiu 3 000 eurų pusei metų?“. Lyginkite galutinę finansuotojo teikiamos verslo paskolos kainą, o ne palūkanų procentus.

Drąsiai finansuotojui užduokite visus jums rūpimus klausimus. Išsiaiškinkite, kiek įmanoma daugiau jums svarbių dalykų: kaip elgsitės, jeigu pavėluosiu sumokėti įmoką? Ar tokiu atveju iš karto nutrauksite paskolos sutartį? Kaip greitai pradėsite skaičiuoti delspinigius? Ar yra galimybė kažkuriam laikui atidėti įmokos grąžinimą arba pratęsti paskolos terminą ir sumažinti įmokas? Ar verslui sėkmingai plečiantis galėsiu paskolą grąžinti anksčiau laiko?

Na, o pabaigai norėčiau palinkėti visiems verslams prisitaikyti prie pokyčių ir šiandieninės situacijos. Kiekviena rizika yra ir galimybė. Tik būtina ja tinkamai pasinaudoti. Būkite lankstūs, aktyvūs. Ieškokite naujų galimybių ir nišų savo verslui.

Šiuo laikotarpiu, kai verslas susiduria su nežinomybe, dažnu atveju sprendžiant išduoti verslo paskolą ar ne, svarbiau nei geri istoriniai įmonės rodikliai, bus įmonės proaktyvumas ir gebėjimas prisitaikyti prie naujų sąlygų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt