Verslas

2020.03.23 19:44

Šalyje – savadarbių kaukių siuvimo bumas, toną keičia ir ministerija – ragina kaukes viešumoje dėvėti visuomet

Anksčiau kartojęs, kad paprastų medicininių kaukių sveikiems asmenims dėvėti nereikia, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pakeitė poziciją ir dabar ragina visuomet dėvėti tiek medicinines, tiek savadarbes medžiagines kaukes einant į viešumą karantino laikotarpiu net ir sveikiems žmonėms. Tuo metu šalyje jau kelias savaites tęsiasi savadarbių medžiaginių kaukių siuvimosi bumas.

„Ne kartą esame sakę, kad kaukės neužkerta kelio užsikrėsti pačiu virusu, tačiau dabar yra toks metų laikas, kai nemažai žmonių peršąla, sloguoja, pradeda sirgti alerginėmis slogomis, tad iš pradžių gali būti sudėtinga atskirti, kas tai yra, – ar koronaviruso infekcija, ar kas nors, prie ko mes buvome pripratę įprastame gyvenime“, – pirmadienį surengtoje konferencijoje sakė A. Veryga.

Taip pat ministras teigė, kad kadangi medicininių kaukių šiuo metu trūksta, viešumoje galima būtų devėti medžiagines kaukes arba prisidengti burną bei nosį bent šaliku ar skarele.

„Žinome, kad verslai labai aktyviai įsijungia (į kaukių gamybą – LRT.lt), net jeigu nėra chirurginių kaukių, pradeda siūti įvairias medžiagines kaukes, kurias gyventojai galėtų naudoti. Galų gale, ir tos priemonės, kurias nešiojame, – tas pats šalikas ar skarelė, taip pat gali būti naudojami pridengti burnai, kad nebūtų oro lašelių skleidžiama aplinkoje užsikrėtusių, bet to gal dar nežinančių žmonių“, – sakė jis.

Nors ministras pirmadienį teigė, kad medžiaginės kaukės gali būti naudojamos, Sveikatos apsaugos ministerijos Spaudos tarnybos patarėja Gabrielė Banaitytė patvirtino, kad SAM ragina niekada nenaudoti medžiaginių (medvilnės ar marlės) kaukių.

Siuva visi, kas tik gali

Praėjusią savaitę nemedicinines kaukes pradėjo siūti „Utenos trikotažas“. Kaip teigia pati bendrovė, siuvamos kaukės nėra sertifikuotos, nuo koronaviruso sveikų žmonių neapsaugo, bet gali veikti kaip fizinis barjeras. Pasiūtos kaukės yra iš šimtaprocentinės medvilnės, jas dezinfekavus ar išskalbus 95 laipsnių temperatūroje, anot bendrovės, naudoti galima ne kartą. Pasiūtas kaukes įmonė žada padovanoti medikams.

Kaukių siuvimu užsiima ir daugiau įmonių. Pavyzdžiui, trikotažo medžiagų mezgimu ir drabužių siuvimu Kaune užsiimanti bendrovė „Pakaita“ už kaukę prašo 2,10 euro.

Taip pat siuvimu užsiima ir pavieniai asmenys, besiverčiantys individualia veikla. Socialiniuose tinkluose galima pamatyti daugybę siūlymų įsigyti medžiagines kaukes. Jos parduodamos įvairių spalvų, siūloma netgi jas išsiuvinėti inicialais ar pageidaujamu paveiksliuku.

Kai kurie jas parduoda už simbolinį vieną eurą, kiti smulkūs prekybininkai prašo daugiau. Medžiaginių kaukių taip pat apstu ir skelbimų portaluose. Galima pamatyti skelbimų, kur lininės kaukės siūlomos už 80 euro centų, kitos medžaigos – už 2,50 euro, o įvairiais piešiniais išmargintos kainuoja ir dar brangiau – 5 eurus.

Taip pat kaukių siuvimu užsiima įvairūs socialinių paslaugų centrai, pavyzdžiui, Panevėžio, Prienų ir t. t.

Pakeitė rekomendacijas, nes „geriau negu nieko“

Nors internete galima rasti informacijos, kurioje Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad medžiaginių kaukių – medvilnės ar merlės kaukių – negalima dėvėti, ministerijos Spaudos tarnybos patarėja G. Banaitytė LRT.lt patvirtino, kad šiuo metu viešose vietose rekomenduojama veidą dengti medicinine kauke, o jos neturint – savadarbe medžiagine.

Ji taip pat teigė, kad sveikam asmeniui įprastinėmis sąlygomis medicininės kaukės nešioti nereikia, tačiau kosint ar čiaudint tiek gamyklinė medicininė kaukė, tiek savadarbė, vis tiek yra fizinis barjeras, apsaugantis aplinkinius nuo įvairių virusų plitimo per sekreto lašelius.

„Tačiau vien tik kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti naudojama kartu su kitomis prevencijos priemonėmis: rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu“, – pažymi SAM atstovė.

Kiek vėliau žiniasklaidai išplatintame SAM pranešime atkreipia dėmesys, kad dėvėti kaukių nepatariama vairuojant motorines transporto priemones. Be to, viešose vietose, kur liečiami daiktai, rekomenduojama dėvėti vienkartines pirštines.

Čaplinskas: dėvėkite, rodykite, kad jums rūpi kiti, bet neužsimirškite

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius prof. Saulius Čaplinskas taip pat laikosi pozicijos, kad tokios kaukės gali būti dėvimos, tačiau pažymi, kad svarbu nepamiršti kitų apsaugos priemonių – plautis rankas, neliesti veido.

„Pasisiūti savo kaukę – jeigu jam psichologiškai bus geriau, jeigu jam bus gražu, jeigu jis demonstruos, kad jis yra pilietiškas tokiu būdu, saugosi ir saugo kitus – tai gerai. Galbūt tai bus geriau negu nieko.

Bet šiaip medicininės kaukės yra siuvamos pagal tam tikrus reglamentus, pagal tam tikrą standartą, ir turi atitikti tam tikrus kriterijus, kurių yra ne vienas. Yra atitinkami saugos kriterijai, kaip ji turi atrodyti, iš kokių medžiagų būti pasiūta. Už tai mes neagituojame ir nerekomenduojame per daug žmonėms pulti ir patiems siūtis savo kaukes, bet jeigu kas jaučiasi taip saugiau – tegul nešioja.

Tačiau iš karto atkreipiame dėmesį, kad kartais žmogus gali apsigauti. Jis gali galvoti, kad nešioja kaukę ir padarė viską, kas reikalinga, o pats rankų neplauna arba plauna netinkamai. Lygiai taip pat, jeigu bus šalia čiaudintis, kosintis žmogus ir akys bus neuždengtos – rizika vis tiek išliks“, – sako jis.