Verslas

2020.03.23 08:34

Koronavirusas tirpdo santaupas II-osios pakopos pensijų fonduose, tačiau Lietuvos bankas siūlo nepanikuoti

Pandemija tirpdo santaupas privačiuose II-osios pakopos pensijų fonduose. Tačiau iš savo fondo bėgti į mažiau rizikingą susiruošusiems būsimiesiems pensininkams Lietuvos bankas siūlo to nedaryti. Akcijų smukimą esą kaip tik protinga išnaudoti – pigiai jų pripirkus, ateityje, akcijoms pradėjus brangti, bus geras uždarbis.

Biržos dabar nervingos, rinkų kritimas – kone kasdienybė. Tą jau pajuto ir būsimas pensijas privačiai II-ojoje pakopoje kaupiantys Lietuvos gyventojai.

Metų pradžioje bendra pensijų fondų vertė buvo 3 milijardai 900 milijonų eurų. Bet pasaulinė koronaviruso krizė sumą mažina. Labiausia, maždaug penktadaliu, sumenko jaunų žmonių būsimų pensijų vertė.

Bet Lietuvos bankas ragina nepanikuoti ir nebėgti iš savų fondų į kitus, nesmunkančius, skirtus vyresniems. Fondų valdytojai dabar esą gali pripirkti pigių akcijų, kurių vertė vėliau augs.

„Turtas jau pakritęs ir pasitraukimas šiuo metu į konservatyvesnius nebeleistų pasinaudoti vėliau akcijų kainų atšokimu ir tokiu būdu verte sumažėja, ji tikrai labai lėtai atsigautų. O pasilikus savo fonde, kur yra spartus pakritimas, tai leistų vėliau iš to uždirbti. Nes iš tiesų, ekonomikos nuosmukio periodai yra ir galimybės“, – LRT TELEVIZIJAI sako Lietuvos banko vyriausioji specialistė Viktorija Dičpinigaitienė.

Banko teigimu, būsimos pensijos apsaugotos, nes pinigai investuojami pagal kaupiančiųjų amžių. Gyvenimo ciklo investavimo koncepciją bankas rodo taip. Jaunimo pinigai investuojami rizikingai – į akcijas, o tų, kam per 50-imt – labiau į obligacijas. Taip stengiamasi išsaugoti tai, ką žmogus sukaupęs, kad, išeidamas į pensiją, neliktų be nieko.

Lietuvos banko atstovės teigimu, nebaisu, net jeigu dabar bus įmonių bankrotų, fondai investuoja į daug skirtingų akcijų. II pakopos sistemą kritikuojantis ekonomistas Romas Lazutka yra sakęs, kad vertybinių popierių rinkų prigimtis – nestabilumas. Todėl esą niekas negali duoti garantijų. Per 16 metų minusas II-osios pakopos fonduose buvo trejus metus.