Verslas

2020.03.23 17:56

Koronavirusas gali atnešti ne vien nuostolius: ūkininkai vos spėja suktis, pramonininkai užsimena apie naujas rinkas

Šalyje įvestas karantinas darbus sustabdė ne visiems. Ūkininkai pradėjo dirbti laukuose ir vos spėja suktis parduodami praėjusių metų derlių. Kai kurios didžiosios gamyklos dirba net didesniu pajėgumu. Verslininkai sako, kad nutraukti veiklą, ypač tą, kuri susijusi su eksportu, būtų itin didelis smūgis verslui.

Šalyje paskelbus karantiną ūkininkai sako, kad kol kas yra nusiteikę ramiai ir daro visus susiplanuotus darbus. Tiesa, kai kuriuos teko pakoreguoti – stipriai išaugo daržovių poreikis. Šilutės rajone ūkininkaujantis Mantas Mikilkevičius sako, kad atsargų turintis dviem mėnesiams.

„Kol kas pasiruošėme jau bulvių sodinimui. Laukiame gerų orų. Šiaip tai po naujų metų buvo sustojęs visas pirkimas. Mes teikiame turgeliui visas daržoves. O dabar paskelbus karantiną, tai prekyba du–tris kartus padidėjo“, – teigia ūkininkas.

Darbų nestabdo ir kelininkai. Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius sako, kad yra projektiniai įsipareigojimai ir būtų sudėtinga viską sustabdyti.

„Dirba grupėmis, kad jeigu kartais įvyktų taip, kad grupėje vienas iš mūsų susirgtų, nereiktų visų karantinuoti. Matome atskiromis grupėmis darbuotojai dirba, tarpusavyje nesikeičia ir, manau, tai pats geriausias kelias, ką galėjo įmonės padaryti, kad darbai nesustotų“, – tikina Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna.

Kelininkai sako, kad dirbti netgi geriau. Sumažėjo piktų vairuotojų, kurie nuolat keiksnodavo dėl trukdomo eismo.

„Automobilių labai srautas sumažėjęs, žmonių irgi sumažėjo, mes tai dirbam, kaip dirbom. Iš tikrųjų dabar net lengviau dirbti, nes kai gatvėje dirbame, automobilių būdavo daugiau, o dabar labai čia ramu“, – tikina kelininkas Artūras Zavarauskas.

Darbo nestabdo ir didžiosios gamyklos. 1500 darbuotojų turinti bendrovė „Lietkabelis“ dirba įprastu ritmu, tik ėmėsi didesnės darbuotojų apsaugos. Pasak įmonės vadovo Sigito Gailiūnio, kuris yra ir Panevėžio pramonės, prekybos ir amatų rūmų prezidentas, šiuo laikotarpiu dirbama netgi didesniu pajėgumu.

„Iš Kinijos kai kas negali gauti prekių ir iš Italijos, tai natūraliai, kad tie užsakovai ieško kitų gamintojų, tai tokiu būdu Lietuvos įmonės atranda kažkokį papildomą užsakymų grandinę“, – teigia jis.

Didelių įmonių vadovai pripažįsta, kad situacija – neprognozuojama. Susirgus darbuotojams, ar dėl sutrikusio tiekėjų darbo, gali tekti ir stabdyti veiklą. Ir tai būtų itin didelis smūgis verslui, nes yra dideli įsipareigojimai stambioms tarptautinėms įmonėms.