Verslas

2020.03.22 08:16

Gamta karantino nepaiso – Lietuvoje prasideda miškasodis

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.22 08:16

Nepaisant šalyje paskelbto karantino, medelynuose daugiau kaip prieš mėnesį prasidėję intensyvūs darbai nestabdomi. Skubama iškasti milijonus sodmenų, kol šie dėl šiltėjančio oro nepradėjo vegetuoti.

Neatšaukiamas ir miškasodis. Medelynų vadovai sako, nors karantino reikalavimai dėl papildomų apsaugos priemonių sunkina darbus, dėl stojančių verslų darbuotojų netrūksta.

Kelmės rajone Vainagių medelyne pats darbymetis. Šį pavasarį čia planuojama iškasti apie 2 milijonus sodmenų. Medelyno vadovas sako, kad pirmieji darbai prasidėjo visu mėnesiu anksčiau, nei įprastai – jau vasario viduryje.

„Svarbiausia išsikasti sodmenis kuo anksčiau, kad jie nesuvegetuotų. Sudėti į šaldytuvą ir po to atiduoti palaipsniui į mišką sodinimui“, – sako Saulius Grybas.

Medelyno darbus šiek tiek sunkina karantino reikalavimai – tenka nuolat dezinfekuoti visus paviršius, rankas, vengti artimo kontakto. Tačiau šiemet pirmi metai, kai darbininkų netrūksta.

„Dirbančių daugiau, nes turbūt kitur darbų nebėra, – sako Vainagių medelyno vadovas. – Stengiasi, ieško darbų. Ar kitur atleido, sunku pasakyt, bet tikrai dirbančių šiemet yra pakankamai. Ir tikrai greit apsidirbsim.“

Paklaustas, ar nebijo sparčiai plintančio koronaviruso, S. Grybas sako turintis viltį, kad grynas oras apsaugos.

Vien Šiaulių regiono miškuose šiemet ketinama pasodinti apie milijoną lapuočių ir spygliuočių. Lietuvos valstybiniuose miškuose – apie 35 milijonus medelių. Orų sąlygos esą kol kas palankios, po dvejų metų sausros pagaliau nebetrūksta drėgmės.

Kiekvieną pavasarį miškininkai turi pasirūpinti ir grįžtančiais paukščiais. Dėl paskelbto karantino, pirmą kartą tai daro vieni, be mokinių pagalbos.

Inkilų kėlimas šiemet, ypač svarbus. Mat po šiltos besniegės žiemos kenkėjų kaip niekad daug. „Dalis kenkėjų tikrai nežuvo, o viena zylė, kadangi per dieną suskraido iki 350 kartų maitindama savo vaikučius, sulesa apie 150 g maisto. Tai tikrai didelė dalis kenkėjų žūva jų pagalba“, – sako gamtotyros specialistė Birutė Grybienė.

Lietuvoje miškininkai šiemet įkels apie 5 000 naujų inkilų.

Panorama. Miškasodžiui karantinas nebaisus – medelynų vadovai tikina, kad darbuotojų netrūksta (su vertimu į gestų k.)
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.