Verslas

2015.09.30 21:25

Turite miško? Gresia dar vienas mokestis

Algirdas Igorius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.30 21:25

Prie miškų tvarkymo prisidės ir jų savininkai. Nuo šių metų iš privatininkų pradėtas rinkti 5 procentų mokestis nuo parduotos medienos. Pagal naują tvarką, nuo rytojaus pinigai galės būti naudojami ne tik miško priežiūrai, bet ir miško keliams tvarkyti.

Šiemet, pakeitus įstatymą, miško savininkai už parduotą žaliavinę medieną ar nenukirstą mišką privalo sumokėti 5 procentų mokestį. Šie pinigai naudojami miškų inventorizacijai, priešgaisrinei ir sanitarinei apsaugai, miško savininkų konsultavimui ir kitoms reikmėms.

Nuo ketvirtadienio šios lėšos galės būti naudojamos ir miško kelių tvarkymui. Iki praėjusių metų 15 procentų tokio mokesčio mokėdavo tik urėdijos. Per pusmetį iš privačių miškų savininkų jau surinkta daugiau kaip 1 mln. 300 tūkst. eurų. Šiuos pinigus dar šiemet žadama panaudoti privačių miškų kelių tvarkymui.   

„Miško kelių būklė kai kuriuose regionuose yra bloga, ypač – drėgnu rudens laikotarpiu ir pavasarinio polaidžio metu. Keliai yra sudarkomi ir iki šiol jų tvarkymui, priežiūrai, deja, finansinių galimybių nebuvo daug. Aišku, tam lėšas skyrė miškų urėdijos, Tam privalėjo skirti lėšas ir privačių miškų savininkai, nes miškų įstatyme yra ta prievolė, kad tas, kas sugadina kelią, jį turi ir taisyti. Taip pat skiriamos kelių programos lėšos, šiek tiek galimybių buvo iš ES kaimo plėtros programos, o dabar atsiranda dar vienas finansinis instrumentas, kuris, tikimės, padės nuosekliai gerinti miško kelių būklę visų nuosavybės formų miškuose“, – pasakojo Miškų departamento direktorius Valdas Vaičiūnas.

Privačių miškų savininkų asociacija tvirtina, kad jiems teks už miškų kelių tvarkymą mokėti dukart – tvarkant sugadintus kelius ir mokant mokestį.

„Dalis sąžiningų ir tvarkingai ūkininkaujančių privačių miškų savininkų įmonių, sudarkiusios kelią, jį sutvarko. Tikėtis, kad dabar jiems bus kompensuota pagal galiojančią arba įsigaliosiančią tvarką, būtų visiškai naivu. Kitaip tariant, jie moka penkis procentus ir dar neturės sutvarkytų kelių“, – sakė Privačių miškų savininkų asociacijos direktorius Aidas Pivoriūnas.

Seimo aplinkos apsaugos komiteto vadovas teigia, kad iki šiol surenkami pinigai buvo skirti įvairioms miško priežiūros reikmėms, o padaręs žalą gamtai arba keliams, privalai ją kompensuoti.

„Mišką turi palikti po kirtimo tokį, kokį rado. Be miškų kelių tie penki procentai naudojami ir miško apsaugai, ir priežiūra nuo kenkėjų, ir melioracijai, ir t.t. Keliai – tik vienas dalykas, bet jie skaudžiausiai ir baisiausiai atrodo“, – sakė Algimantas Salamakinas.

Kelius, kurie bus tvarkomi, atrinks speciali komisija. Iš viso yra 30 tūkst. kilometrų miško kelių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt