Naujienų srautas

Verslas2020.03.20 08:45

Karantino akivaizdoje – pranešimai apie atleidžiamus darbuotojus, saviizoliacijos nepaisančius žmones

baudos – nuo 60 iki 3000 eurų
Aida Murauskaitė, LRT.lt 2020.03.20 08:45

Karantinas įsibėgėjo ir darbo inspektoriai skaičiuoja nusižengimus. Kasdien jie sulaukia po 10–15 pranešimų dėl netinkamo darbdavių elgesio. Darbuotojai skundžiasi verčiami eiti atostogų, o ir išvis išeiti iš darbo. Dažniausiai, anot Valstybinės darbo inspekcijos (VDI), tai patiria apgyvendinimo, maitinimo ir maisto tiekimo sektoriaus darbuotojai. 

Per dieną VDI sulaukia po 10–15 pranešimų dėl darbo teisės pažeidimų.

„Darbuotojai skundėsi, kad darbdaviai verčia juos eiti atostogų, neskelbia prastovų, kaip yra numatyta, verčia dirbti darbo vietoje, nors yra galimybė tai daryti nuotoliniu būdu. Taip pat verčia išeiti iš darbo savo noru“, – nusižengimus vardijo VDI Darbo teisės skyriaus vedėjas Šarūnas Orlavičius.

Darbuotojai skundėsi ir kad darbdaviai nesuteikia apsaugos priemonių. Tokių signalų inspektoriai sulaukė iš parduotuvių darbuotojų.

„Bet situacija, kiek žinome, gerėja, esame parengę rekomendacijas, kokių priemonių reikėtų kasininkams. Buvau prekybos centre, mačiau apsauginius skydus prie kasų, kad pardavėjas neturėtų kontakto su pirkėju, mūvėjo pirštines, ir dezinfekanto buvo“, – kalbėjo Š. Orlavičius.

Jis sakė, kad VDI rekomenduoja ir specialias kaukes.

Dėl apsaugos priemonių stygiaus skundėsi ir medikai.

Dėl netikėtų atleidimų skundėsi apgyvendinimo sektoriaus darbuotojai, taip pat maisto gamybos įmonėse dirbantys žmonės, maisto tiekimo įmonių darbuotojai.

„Susidarė grandininė reakcija. Maisto tiekėjai, kurie tiekė maisto produktus maisto ruošėjams, taip pat nebeturi darbo. Mūsų tikslas nėra visus bausti. Mūsų tikslas – suvaldyti situaciją. Rašyti protokolus ir skirti baudas suspėsime visada. Bet jei reikės, bausime tą pačią įmonę ir pirmą, antrą, penktą kartą“, – sakė Š. Orlavičius.

VDI pirmadienį, pirmąją karantino dieną, kai buvo uždrausta dirbti daugeliui klientus priimančių įmonių, sakė gavusi pranešimų, kad naujos tvarkos nepaisė ne maisto produktais prekiaujančios parduotuvės, grožio meistrai, SPA.

SPA centrai nusižengė ne tik Vilniuje, bet ir kurortiniuose miestuose. Inspekcija sulaukė pranešimų ir dėl autoservisų, kad jie dirba su klientais įprasta tvarka.

„Taip pat sulaukėme pranešimo ir iš vienos ligoninės – skambino medikas ir sakė, kad visiškai įprasta tvarka priimami pacientai, nesilaikoma karantino taisyklių“, – pasakojo Š. Orlavičius.

Ši žinia inspektorius pasiekė iš vieno Lietuvos miesto, ne Vilniaus.

Pareigūnų akiratyje – įmonė Utenos apskrityje

Tiek karantino taisyklėmis nustatyto darbo režimo, tiek saviizoliacijos pažeidimus fiksuoja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Jie registruoja tiek policijos, tiek piliečių pranešimus.

„Dažnu atveju tiek pati policija, tiek mes gauname nepagrįstus ir netikslius pranešimus. Kiek leidžia mūsų ištekliai, mes taip pat vykstame į vietą, bet informacija taip pat dažnai nepasitvirtina, nes pranešama, kad vykdoma prekyba arba teikiamos maitinimo paslaugos, nors nuvykus nustatoma, kad vykdoma internetinė prekyba, maistas tiekiamas išsinešti. Žinoma, yra ir sudėtingesnių atvejų, kurie pareikalauja išsamesnio aplinkybių tyrimo.

Gavę pranešimų apie tai, kad asmenys pažeidžia izoliavimosi taisykles, t. y. vaikšto tarp žmonių gatvėmis ir taip kelia grėsmę visuomenei dėl koronaviruso išplitimo rizikos, ar įmonės, kurių veikla yra draudžiama karantino laikotarpiu, nepaiso šių draudimų, talkinant policijai pirmiausia sudrausminami, primenamos taisyklės ir nurodoma jų laikytis.

Jeigu šie nurodymai nevykdomi, t. y. žmogus nesutinka likti namuose ar įmonė nesutinka nutraukti draudžiamos veiklos vykdymo, taikoma administracinė atsakomybė (įspėjimas ar bauda) už pareigūnų nurodymų nevykdymą ir už karantino režimo taisyklių pažeidimą“, – paaiškino NVSC.

Tačiau jis pabrėžė, kad kol kas bausti neskubama, pirmiausia prašoma supratingumo, susitelkimo ir visų bendro tikslo paisymo.

Baudos – nuo 60 iki 3000 eurų

Kovo 19 d. (ryto) duomenimis, NVSC yra užfiksavęs 324 pranešimus apie galimus izoliacijos ir karantino režimo pažeidimus.

Kaip sakė L. Grinytė-Jauniškienė, dėl vieno policijos persiųsto pranešimo pradėta administracinė teisena dėl maitinimo veiklos Utenos apskrityje.

Už karantino draudimų ir apribojimų nesilaikymą gresia tiek administracinė, tiek baudžiamoji atsakomybė.

NVSC pagal suteiktus įgaliojimus už ANK 45 straipsnio pažeidimą gali taikyti administracinę atsakomybę – tiek įspėjimą, tiek piniginę nuobaudą. Piniginė nuobauda gali siekti asmenims nuo 60 iki 140 eurų, juridiniams – nuo 140 iki 600 eurų, padarius pakartotinį pažeidimą – nuo 140 iki 600 eurų asmenims, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims (įmonėms) – nuo 550 iki 1200 eurų.

Sukeltas pavojus išplisti pavojingoms ar ypač pavojingoms užkrečiamosioms ligoms užtraukia baudą asmenims nuo 300 iki 560 eurų, juridiniams asmenims – nuo 1400 iki 3000 eurų.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi