Naujienų srautas

Verslas2020.03.19 13:23

Vežėjai kreipiasi į valdžią, prašydami stabdyti nutarimą, kuriuo siekta užtikrinti vairuotojų socialines garantijas

LRT.lt 2020.03.19 13:23

Stringant eksportui ir paslaugų tiekimui vežėjai jau patiria finansinių sunkumų, todėl prašo Vyriausybės sustabdyti nutarimą, kuriuo nuo šių metų pradžios buvo padidinta mokestinė našta verslui, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Tarptautinių krovinių vežėjai valstybinių institucijų taip pat prašo skubiai įsikišti ir spręsti kitas problemas, susijusias su vairuotojų, ypač iš trečiųjų šalių, kelionių apribojimo į darbo vietą ir atgal namo, klausimus. Jeigu sunkumai nebus operatyviai pašalinti, tarpvalstybinis krovinių gabenimas greitu metu taps itin sudėtingu, o kai kuriais atvejais – ir neįmanomu, įspėja verslas.

Verslo bendruomenė atkreipia dėmesį, kad siekiant suvaldyti pandemijos neigiamas pasekmes, transporto sektorius yra viena svarbiausių priemonių, leidžiančių valstybei užtikrinti gyvybiškai svarbių prekių tiekimą gyventojams bei palaikyti Lietuvos pramonę ir šalies ekonomiką.

Vežėjai teigia, kad taip sako ir Europos Komisija (EK), šią savaitę paskelbusi gaires dėl valstybių sienų valdymo, kuriose teigiama, kad šiuo metu transporto ir mobilumo sektorius yra pagrindinis ekonomikos tęstinumo veiksnys. Anot EK, visų rūšių prekės, ypatingai būtiniausios paskirties – medikamentai, medicininė įranga, būtiniausi ir greitai gendantys maisto produktai, galvijai – turi judėti tarp ES valstybių be apribojimų. Valstybės privalo užtikrinti sklandų prekes gabenančių vilkikų judėjimą, kadangi tokios krizės sąlygomis, kuriomis gyvename dabar, logistika yra strateginė priemonė užtikrinti normaliam visuomenės gyvenimui.

Į Vyriausybę, Seimą ir kitas atsakingas valstybines įstaigas raštu kreipėsi trys didžiausios šalies vežėjų asociacijos – Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“, Tarptautinio transporto ir logistikos aljansas, Lietuvos vežėjų sąjunga ir Lietuvos pramonininkų konfederacija.

Pirmiausia, verslas prašo sustabdyti 2019 m. spalio 16 d. priimto Vyriausybės nutarimo dėl MMA koeficiento komandiruojamiems vairuotojams didinimo įsigaliojimą. Nuo 2020 m. pradžios įsigaliojus minėtam nutarimui, mokestinė našta vežėjams smarkiai išaugo, dėl ko dalis sektoriaus dalyvių verslus pradėjo kelti į užsienį, taip pat smarkiai krito naujų vilkikų registracija šalyje.

LRT.lt primena, kad praėjusių metų spalį Vyriausybė priėmė nutarimą didinti koeficientą, taikomą apskaičiuojant minimalios mėnesinės algos dydį, kurį mokant darbuotojui gali būti mokama didesnei nei 50 proc. darbo užmokesčio dydžio neapmokestinamųjų dienpinigių suma. Šis koeficientas padidintas nuo 1,3 iki 1,65.

Lapkritį vežėjai dėl šio sprendimo surengė protestą ir vilkikais važinėjo po sostinę. Tuo metu patys vairuotojai kontrproteste prie Vyriausybės užsirišę baltus bintus siekė atkreipti dėmesį, kad yra priversti dirbti net su skaudančiomis ar sulaužytomis rankomis, kadangi negauna normalios ligos išmokos, o vežėjų siekiai užblokuoti atlyginimų kilimą – ciniški.

Iškart po to pasigirdo transporto sektoriaus atstovų nusiskundimai, kad tokiu būdu žlugdomas Lietuvos transporto sektorius – įmonės bus priverstos išsikelti ar tiesiog bankrutuoti. Anot vežėjų, tam įtakos turi ne tik koeficiento didinimas, bet ir mobilumo paketas bei kiti pokyčiai.

Kilus koronaviruso pandemijai ir Lietuvoje paskelbus karantiną šių metų kovo pradžioje transporto įmonės, daugiausia smulkios ir vidutinės, fiksavo 50-90 proc. pajamų krytį dėl mažėjančių krovinių apimčių, uždaromų terminalų, mažėjančio užsakymų skaičiaus, rizikos komandiruoti vairuotojus, teigia vežėjai.

Užsienio reikalų ministerijos prašoma numatyti būdus, kaip trečiųjų šalių darbuotojai galėtų prasitęsti leidimus gyventi ir darbo vizas, taip pat konkrečius konsulinius skyrius, į kuriuos būtų galima kreiptis dėl dokumentų pratęsimo. Nesant galimybių įvykdyti šių procedūrų, prašoma pratęsti dokumentų galiojimą be apsilankymo konsuliniame skyriuje.

Finansų ministerijos prašoma iki 2020 m. spalio 1 d. atidėti pelno, taršos, nekilnojamojo turto, žemės mokesčių mokėjimą. Taip pat šešiems mėnesiams prašoma atidėti mėnesinių mokesčių – gyventojų pajamų mokestį, socialinio draudimo įmokų – mokėjimą.

Vyriausybės ir atsakingų institucijų taip pat prašoma netaikyti kvotų trečiųjų šalių vairuotojų įdarbinimui, jeigu jiems, jų pačių prašymu, yra suteikiamos nemokamos atostogos. Vidaus reikalų ministerijos prašoma užtikrinti VĮ „Regitra“ funkcijų vykdymą bent jau numatant tam tikras klientų aptarnavimo valandas.

Susisiekimo ministerijos prašoma užtikrinti, kad karantino sąlygomis vykdomam nuotoliniam Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) darbui būtų skirti visi turimi LTSA resursai, karantino laikotarpiu atsisakant planinių transporto įmonių patikrų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi