Verslas

2015.09.30 14:04

PPO: daugiausiai grėsmės pasaulio prekybos augimui kelia Kinija, JAV ir migrantų išlaidos

ELTA2015.09.30 14:04

Šiemet pasaulinės prekybos apimtys kils 2,8 proc., tačiau procesui ir toliau kliudys JAV bazinės palūkanų normos didinimas, ekonomikos nuosmukis Kinijoje ir Europoje neslūgstanti migrantų krizė. Tokią savo nuomonę trečiadienį išsakė Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) specialistai. Apie tai praneša naujienų agentūra „Reuters“.  

Naujoji prognozė kiek silpnesnė nei skelbtoji balandį. Tuomet buvo teigiama, kad augimas turėtų siekti 3,3 proc. Vis dėlto panašu, kad 2015-ieji taps jau ketvirtaisiais metais, kai augimas nesiekia net 3 proc., t.y. pusės metinio vidurkio, registruoto nuo 1990 m. iki pat 2008-ųjų finansų krizės.

Tiesa, PPO prognozėje teigiama, kad augimas šiemet suaktyvės ir pralenks 2014-aisiais registruotus 2,5 proc. Deja, jau kelis kartus paaiškėjo, kad šios prognozės kartais būna per daug optimistiškos, nes pastaruoju metu sumenko viltys sulaukti pasaulinės ekonomikos atsigavimo. Naujausiai statistikai vis dar gresia didžiulės galimos grėsmės.

„Prie (grėsmių) galime priskaičiuoti staigesnį nei kad buvo tikėtasi nuosmukį besivystančiose pasaulio šalyse, taip pat galimybes, kad finansinius srautus sutrikdys JAV federalinio atsargų banko planuojamas bazinės palūkanų normos didinimas, susidarė ir nelauktų išlaidų dėl Europos migrantų krizės“, – teigiama PPO ataskaitoje.

Ūkio nusilpimas Kinijoje jau privertė PPO apkarpyti savo 2015-ųjų prognozes Azijos regionui: dabar kalbama, kad importo apimčių augimas sieks ne 5,1 proc., o tik 2,6 proc. Savo ruožtu eksporto lygis turėtų smukti nuo 5,0 proc. iki 3,1 procento.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.